Stelarcův robot Exoskeleton vzbudil nadšení i rozpaky

- Pořadatelé pro celé představení vybrali Vítkov, který Stelarcovi poskytl ideální prostor. V obrovských útrobách památníku vynikl jak samotný robot, tak světelné aranže i industriální zvuky, jež celou show doprovázely. Přesto mnozí z Vítkova odcházeli s otázkou, k čemu vlastně takové výmysly jsou. Jiní zase neskrývali znechucení a tvrdili, že spojovat člověka a stroj je proti přírodě.

Přesto, že prostory památníka jsou opravdu veliké, na první předvádění obřího robota nedostali všichni zájemci, a proto Stelarc performanci pro velký úspěch opakoval ještě jednou.

Mnoho návštěvníků při odchodu diskutovalo o tom, co vlastně na celé produkci bylo tak zajímavé. Jen pár lidí se seskupilo kolem robota a zbožně si jej prohlíželo. Ostatní spíše váhavě poznamenali: Měl jsem dojem, že dnes již existují důmyslnější roboty." Možná i proto, že jen málokdo měl úplné informace, jak vlastně celý stroj funguje.

Šestinohý pneumaticky poháněný stroj unese dospělou osobu. Pohybuje se všemi čtyřmi směry a může se i otáčet na místě. Hlavní částí Exoskeletonu jsou ruce a horní část. Levá paže je prodloužena pomocí pneumatického manipulátoru a umožňuje jedenáct variant pohybu. Člověk pak monstrum ovládá právě pomocí prstů, jejichž gesta jsou převedena do řeči stroje, který na ně pak reaguje.Vedle pohybu robot vytváří pneumatické, mechanické a počítačem modulované zvuky.

Stelarc sám je od pohledu velmi příjemný chlapík drobné postavy. Právě to ale svádí k myšlence, že kvůli svému nevelkému vzrůstu má potřebu zviditelnit se, když řídí robota. A drobná poznámka na konec: Stelarc robota pouze navrhl, samotné sestrojení a design pak nechal na týmu odborníků.

 

 


Témata: Robot, Umělec