Tučňák Humboldtův

- Tučňáci jsou nezaměnitelní obyvatelé moří a mořských pobřeží na jižní polokouli. V současné době žije asi 17 druhů tučňáků, z nichž některé žijí přímo v Antarktidě, jiné zasahují téměř k rovníku. Tučňák Humboldtův se vyskytuje na ostrovech podél jihoamerického pobřeží od severního Chile po Peru. Jak tomu u ostrovních druhů bývá, zatímco ještě v minulém století ostrovy doslovy přetékaly tučňáky, dnes jich zde žije mnohem méně.

Jednou z hlavních příčin je kupodivu poptávka po cenném hnojivu -  vrstvě ptačího trusu zvaného guáno. Bývalo ho zde tolik, že si v něm tučňáci mohli vyhrabávat hnízdní nory. Když lidé začali guáno odvážet, nechali tučňákům jen holé, tvrdé skály a připravili je tak o možnost hnízdění.
Tučňáci Humboldtovi žijí v koloniích a pospolitě také hnízdí, i když má každý pár svou vlastní noru. Ta je vystlána rostlinným materiálem a samice do ní snáší obvykle jedno až dvě, vzácně i tři vejce. Po dobu kolem 40 dnů se při sezení na vejcích střídají oba rodiče. Právě vylíhlé mládě se dospělým příliš nepodobá, protože má šedý prachový šat. Zpočátku zůstává v noře, má zavřená oční víčka a rodiče ho krmí. Teprve od 10. dne věku malý tučňák vidí a po 7 týdnech ztrácí své "kojenecké" chmýří a naroste mu typický dětský šat. Peří má již stejnou stavbu, jako v dospělosti, ale vybarvení dosud není definitivní. Toho dosáhnou až ve dvou letech.
V pražské zoo chováme tučňáky Humboldtovy již více než 30 let a vylíhlo se u nás přes 100 mláďat.

Protože na otázku z třináctého kola neodpověděl správně nikdo, nemohli jsme vylosovat výherce (Kasuár přilbový může vyskočit do výšky až 1,5 metru). Nejspíš vám třináctka přinesla opravdu smůlu. A tak doufám, že v dalším kole naší soutěže už budete úspěšnější.
Odpovědi na následující otázku posílejte do pondělí 12 dubna 1999 na adresu  pavla.mateju@mafra.cz. Vylosovaný výherce dostane dvě volné vstupenky do pražské zoologické zahrady. Nápovědu můžete hledat také na internetových stránkách pražské zoo, na adrese http://www.zoo.cz/

Tučňáci nedovedou létat, ale ve vodě jsou jako doma. Jak používají při plavání křídla a jak nohy?
a) křídly veslují a nohama kormidlují
b) odrážejí se střídavým pohybem nohou a křídla mají přitisknutá k tělu
c) nohama veslují a křídly kormidlují

Hlava tučňáka nás překvapila, když se nečekaně vynořila za kamenem.

Tučňák je ve vodě jako doma. Nohama kormidluje a ploutvičkami pádluje.

Tučňák v bazénu v pražské zoo.

Tučňáci se rozhodovali, zda před námi mají utéct do vody nebo zůstat na břehu. Nakonec se zachovali hrdinsky a neskočili.

Tučňák Humboldtův.


Nejlepší videa na Revue