Secese po vídeňsku

- Umělecké hnutí, které probíhalo v několika zemích Evropy na přelomu 19. a 20. století a které neslo řadu názvů: Modern Style v Anglii, Art Nouveau ve Franicii, Jugendstil v Německu či Secese v Rakousku - Uhersku, mělo pouze jeden cíl - obnovit užité a výtvarné umění. Hnutí vytvořilo nejen módní trend, ale také styl života, který vtiskl novou podobu i samotnému umění.

 

S osobitostí vídeňské secese je kromě řady jmen z oblasti architektury spjato i několik vynikajících výtvarníků, jejichž čelnými představiteli jsou právě Klimt, Schiele a Orlik. Ve Veletržním paláci je publiku představeno skutečně jen pár děl od každého z nich, protože expozice probíhá v rámci cyklu prezentací osobností světového umění 19. a 20. století. Hlavním důvodem je však to, že Národní galerie vlastní pouze pár děl těchto umělců a jen díky ní nevisí uzavřeny před očima diváků někde v depozitáři. Podobně se NG snažila představit již například Pabla Picassa nebo Paula Gauguina.

Malířství vídeňské secese je prodchnuto uvolněností a uměleckou fantazií. Vyniká rostlinnou dekorativností, nešetří barvami a hledá podněty i v orientu, když se inspiruje třeba japonskými dřevořezy. Zvláště Klimt si v pozdější době mistrovsky hraje s barvami a z jeho obrazů dýchá radost ze života. Schiele, ale i Orlik jsou o něco méně uvolnění a jakoby spíše uzavření do sebe.

GUSTAV KLIMT (1862 - 1918)

Klimt zprvu působil jako předseda na secesi orientovaného uměleckého spolku, který ovšem roku 1905 opouští a pod vlivem symbolismu si vytvořil osobitý styl. V tvorbě Gustava Klimta se kromě dekorativní tvorby objevují alegorické kompozice, portréty, krajinomalby či návrhy plakátů.

EGON SCHIELE (1890 - 1918)

Schiele absolvoval Vídeňskou Akademii a v té době se také spřátelil s Klimtem. Ten Schileho ranou tvorbu silně ovlivnil stejně jako vídeňská secese. Od roku 1911 žil a tvořil v Českém Krumlově, odkud pocházela jeho matka. Schiele je proslulý expresivní malbou krajin a měst, erotických aktů či vizionářskými obrazy smrti.

EMIL ORLIK (1870 - 1931)

Orlik žil postupně ve všech uměleckých centrech tehdejší Evropy, a přesto jej můžeme považovat za pražského Němce. I on byl zpočátku pod vlivem vídeňské secese a stejně jako Klimt ze secesního spolku později vystoupil. Orlik proslul především jako malíř, grafik a ilustrátor. Nechal se však inspirovat také japonskou dřevořezbou.

Emil Orlik - Číňanka

Gustav Klimt - podobizna

Gustav Klimt - Panna

Emil Orlik - podobizna

Egon Schiele - podobizna