Vstup do NATO je koordinovaný, říká Kavan

- Ministr zahraničí Jan Kavan v pátek potvrdil, že postup České republiky, Polska a Maďarska při začlenění do NATO je koordinován. Uvedl, že ratifikační listiny odevzdá 12. března spolu se svými resortními protějšky Bronislawem Geremkem a Jánosem Martonyim šéfce americké diplomacie Madeleine Albrightové. Všechny tři země se tak oficiálně stanou členy aliance.

"Všichni tři ministři 12.března společně přijedeme do amerického města Independence ve státě Missouri," uvedl Kavan na tiskové konferenci. O čtyři dny později se předsedové vlád novopečených členů NATO Miloš Zeman, Jerzy Buzek a Viktor Orbán zúčastní slavnostního vztyčování národních vlajek v Bruselu před sídlem NATO, dodal ministr.
Kavan tak dokládal, že vstup visegrádských zemí do aliance je koordinovaný. Reagoval na zprávy v médiích, že souhra tří budoucích členů aliance selhává. Maďarský prezident Arpád Göncz totiž podepsal ratifikační akt o vstupu do NATO již 10.února před chystanou zahraniční cestou.
"Prezidenti Václav Havel a Aleksander Kwasniewski podepíší ratifikační listiny spolu ve stejný den," řekl ministr Kavan.
Po vstupu do NATO chystá české ministerstvo zahraničí řadu slavnostních akcí. V dubnu chce uspořádat setkání s nositeli grantů NATO z České republiky. Koncem dubna se v Praze uskuteční i den otevřených dveří české armády, na který se připravuje projekce přímého satelitního přenosu ze summitu NATO. Do doby bezprostředně po přijetí země do aliance spadá i návštěva generálního tajemník NATO Javiera Solany v ČR, která se má uskutečnit 24. a 25. března.

Kavan ví, proč jsou ambasády uzavřeny
Ministr zahraničí Jan Kavan novinářům řekl, že zná konkrétní důvod uzavření amerického a britského velvyslanectví a Amerického kulturního střediska v Praze. Zároveň zdůraznil, že o něm nebude hovořit.
"Existuje tu jisté bezpečnostní riziko, o němž jsem přesvědčen, že jej zvládneme, a poté budou daná velvyslanectví otevřena. Ale do té doby ani já, ani představitelé těch ambasád, vám zcela jistě žádné další detaily neposkytnou," řekl Kavan.
Uvedl, že nelze vyloučit souvislost čtvrtečního uzavření amerického a britského zastupitelství v Praze s neustávajícími leteckými útoky těchto zemí na Irák. "Ale nemohu ji v žádném případě potvrdit," zdůraznil Kavan, který v pátek obědval s americkým velvyslancem v Praze Johnem Shattuckem.
"Do té doby, dokud nebude zcela pod kontrolou, tak bude velvyslanectví uzavřeno," řekl Kavan. Podle něj není zatím možné říci, kdy budou ambasády veřejnosti znovu otevřeny.
Kavan také odmítl páteční informace tisku, podle nichž nejmenovaný člen BIS zdůvodnil uzavření ambasád špatnou prací českých bezpečnostních složek. To podle něj potvrzuje také pochvalné vyjádření Shattucka na adresu české policie, bezpečnostních složek a ministerstev.
Původně se spekulovalo, že uzavření amerického velvyslanectví v Praze souvisí s kurdskými nepokoji, které vypukly po zatčení šéfa Strany kurdských pracujících (PKK) Abdullaha Ocalana. Zdroj, který nechtěl být jmenován, však ČTK řekl, že jde o hrozbu ze strany Iráku, který je již několik týdnů cílem útoků amerických a britských letadel. Praha je navíc sídlem Rádia Svobodná Evropa, které vysílá přes odpor tamějších vlád relace do Iráku i Íránu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue