Policie stále střeží vylvyslanectví USA a Británie

- Policisté hlídkující před budovami amerického a britského vyslanectví v Praze nezaznamenali od jejich čtvrtečního uzavření žádnou mimořádnou událost. Obě ambasády jsou uzavřeny na neurčitou dobu kvůli hrozbě teroristického útoku, zřejmě ze strany Iráku. "Pokračujeme v kontrole osob i vozidel vjíždějících do oblasti kolem obou velvyslanectví, během víkendu nedošlo k žádné mimořádné situaci," řekla mluvčí pražské policie Eva Brožová.

Přístup do ulice, v níž sídlí zastupitelský úřad USA, střežily i o víkendu hlídky, stejně jako vchod do velvyslanectví. Policisté kontrolovali projíždějící vozidla i jejich zavazadlový prostor. Také před britskou ambasádou situaci monitorovali policisté se samopaly.
Policie kromě zastupitelských úřadů USA, Velké Británie, Řecka, Turecka a Izraele hlídá i rezidence velvyslanců.

Americký velvyslanec popřel, že by byla policie liknavá
Americký velvyslanec John Shattuck odmítl verzi některých médií, že důvodem k uzavření americké USA v Praze byla údajně liknavá práce českých úřadů k bezpečnostním požadavkům Washingtonu po atentátech v Tanzánii a Keni. "Spolupráce mezi českými vládními orgány a americkým velvyslanectvím při řešení bezpečnostních otázek je vynikající," uvedl Shattuck v písemném prohlášení.
Velvyslanec ujistil, že ambasáda hodlá i nadále pokračovat v úzké spolupráci s ministry Kavanem, Grulichem a Baštou tak, aby byla zesílena ochrana všech osob před teroristickými útoky.
Mimořádná bezpečnostní opatření na ochranu amerického a britského velvyslanectví, která byla kvůli "konkrétní hrozbě" teroristického útoku uzavřena ve čtvrtek, trvají i o víkendu. Přístup do ulice, v níž sídlí zastupitelský úřad USA, střeží stejně jako vchod do budovy hlídky. Policisté kontrolují projíždějící vozidla i jejich zavazadlový prostor. Britskou ambasádu střeží policisté se samopaly.

Pasy zůstanou na velvyslanectví
Americké velvyslanectví v Praze, které je z bezpečnostních důvodů od čtvrtka uzavřeno, vyjádřilo politování nad tím, že čeští občané, kteří žádali o americká víza a předložili na ambasádě své doklady, si je nebudou moci vyzvednout, dokud nebude velvyslanectví otevřeno. Ti občané, kteří potřebují okamžitě z České republiky vycestovat do jiné země, by se proto měli spojit s českými úřady a zažádat o nový cestovní pas, informovalo tiskové oddělení velvyslanectví.
Uvedlo, že veškeré domluvené pohovory o vydání víza a další konzulární záležitosti byly zrušeny. Jakmile bude velvyslanectví otevřeno, pak ty, kdo měli sjednané pohovory, vyrozumějí pracovníci zastupitelského úřadu a určí termín pohovoru.
Lidé by se měli s dotazy ohledně víz obracet na velvyslanectví pouze ve výjimečných, životně důležitých případech. Rovněž američtí občané by měli telefonovat pouze v nouzových případech, a to na číslo 0602 651 480. Velvyslanectví bude znovu otevřeno, jakmile to bezpečnostní důvody dovolí.

Kavan zná důvod uzavření velvyslanectví
Ministr zahraničí Jan Kavan v pátek novinářům řekl, že zná konkrétní důvod uzavření amerického a britského velvyslanectví a Amerického kulturního střediska v Praze. Zároveň zdůraznil, že o něm nebude hovořit.
"Existuje tu jisté bezpečnostní riziko, o němž jsem přesvědčen, že jej zvládneme, a poté budou daná velvyslanectví otevřena. Ale do té doby ani já, ani představitelé těch ambasád, vám zcela jistě žádné další detaily neposkytnou," řekl Kavan.
Uvedl, že nelze vyloučit souvislost čtvrtečního uzavření amerického a britského zastupitelství v Praze s neustávajícími leteckými útoky těchto zemí na Irák. "Ale nemohu ji v žádném případě potvrdit," zdůraznil Kavan, který v pátek obědval s americkým velvyslancem v Praze Johnem Shattuckem.
"Do té doby, dokud nebude zcela pod kontrolou, tak bude velvyslanectví uzavřeno," řekl Kavan. Podle něj není zatím možné říci, kdy budou ambasády veřejnosti znovu otevřeny.
Kavan také odmítl páteční informace tisku, podle nichž nejmenovaný člen BIS zdůvodnil uzavření ambasád špatnou prací českých bezpečnostních složek. To podle něj potvrzuje také pochvalné vyjádření Shattucka na adresu české policie, bezpečnostních složek a ministerstev.

Původně se spekulovalo o souvislosti uzavření amerického velvyslanectví v Praze s kurdskými nepokoji, které vypukly po celé Evropě po zatčení šéfa Strany kurdských pracujících (PKK) Abdullaha Ocalana. Zdroj, který nechtěl být jmenován, však řekl, že jde o hrozbu ze strany Iráku.
Právě americké a britské letouny již několik týdnů průběžně útočí na cíle v Iráku. Praha je pak sídlem Rádia Svobodná Evropa, které od října vysílá přes odpor Iráku i Íránu půlhodinové relace v arabštině a perštině. Informace, podle nichž byl na rádio chystán atentát, se objevily již letos v lednu. Podle médií měl atentát na RFE/RL zorganizovat irácký konzul v České republice, který počátkem roku uprchl na Západ. Oprávněnost této varianty nasvědčuje i fakt, že americká i britská strana uzavřely své zastupitelské úřady pouze v Praze.
Mluvčí britského ministerstva zahraničí řekl, že britská vláda nikdy nekomentuje otázky týkající se bezpečnosti. Uvedl rovněž, že pracovníci britského velvyslanectví v Praze zůstávají nadále na místě. USA i Británie uzavřely také svá pražská kulturní střediska - Britskou radu na Národní třídě a Americké kulturní středisko v Hybernské ulici.
Dva policisté kontrolovali v pátek dopoledne u ambasády USA na začátku každé z příjezdových ulic kufry přijíždějících vozidel a jejich řidiče a zapisovali si jejich státní poznávací značky. "Byl tu jeden Američan a říkal, že všechny pohovory se ruší a odloží se na později," sděloval hlídkující policista dívce, která se přišla zeptat, kdy bude zastupitelský úřad USA opět otevřen.
Nedobytně vypadá i anglické velvyslanectví. Čtyři policisté, kteří zde údajně hlídkují 24 hodin denně, kontrolují i osoby, jevící zájem se k sídlu anglického diplomata přiblížit.
U budovy Svobodné Evropy hlídkují dva policisté a členové ostrahy budovy. Objekt je však přístupný


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Jan Kavan, Pohovor

Nejlepší videa na Revue