Havel kritizoval vládu za odvolání Vulterina

- Prezident Václav Havel v úterý kritizoval vládu za odvolání ředitele Bezpečnostní informační služby Karla Vulterina. Prohlásil, že nepovažuje důvody, které vláda uvedla, za dostatečné. "Můj dojem ze všech rozhovorů, které jsem o tom měl, je, že důvody odvolání mě dostatečně nepřesvědčují," uvedl Havel na tiskové konferenci, kterou uspořádal k prvnímu výročí uvedení do funkce po loňském opětovném zvolení prezidentem. Kritizoval také postoj vlády k církevním restitucím.

"Můj dojem ze všech rozhovorů, které jsem o tom měl, je, že důvody odvolání, které byly na schůzi vlády panu Vulterinovi uvedeny, mě dostatečně nepřesvědčují," řekl na úterní tiskové konferenci Havel. Zároveň však dodal, že nemůže být expertem v této věci, a proto musí být jeho slova brána s určitou rezervou. "Není v mých možnostech to celé přešetřovat," dodal.
Vláda odvolala ředitele BIS ve středu večer. Skutečná příčina Vulterinova nuceného odchodu však dosud není známa.
Podle prezidenta měly české civilní rozvědky dosud v demokratickém světě velké uznání. "Například proto, že měly jakési své zpravodajské pozice ve sférách či komunitách, kam se nikdy služby velkých demokratických mocností nedostanou," vysvětlil Havel. Dobrá pověst a úzká spolupráce s tajnými službami demokratických států podle něj měly pro Českou republiku řadu výhod.
"Rozhodně se tato věc významně zasloužila o to, že jsme v první vlně zemí, které jsou přizvány k účasti na Washingtonské smlouvě," míní prezident. Nyní je prezident na vážkách, jak budou v NATO říkat příliš nadšeně českým zástupcům různá tajemství, "když vidí, jak se absolutně všechno v Čechách rozkecá".
Pro ČR je podle prezidentova mínění rovněž nedobré, že se jeví jako země, která s výměnou politických garnitur ve vládě vyměňuje šéfy tajných služeb.

Prezident zpochybnil vládní odmítání restitucí
Prezident Václav Havel také zpochybnil pondělní názor vlády opírající se o expertizu Univerzity Karlovy, že římskokatolická církev nemá právní nárok na restituce majetku.
"Mně je trošku k smíchu expertiza, která přichází devět let po začátku restitucí, která najednou říká, že by restituce vlastně ani být neměly nebo být nemají - to nemá pro mě valnou věrohodnost," řekl. Přiznal však, že však expertizu Univerzity Karlovy nečetl.
Představitelé vlády v pondělí uvedli, že filozofie církevních restitucí je falešná, neboť podle expertizy UK církvím majetek nepatřil již od dob josefínských, a církve ho měly jen v pronájmu.
Prezident poznamenal, že bývalo zvykem, že akademická obec a univerzity na problémy podobného typu poukazovaly hned. "Univerzity, vědci a akademické obce jsou silami, které mají v prvním sledu společenského vývoje být prvními, kteří na něco upozorňují," uvedl prezident. Pozastavil se nad devítiletým zpožděním zjištění Univerzity Karlovy, že i za Rakouska-Uherska a za první republiky majetek církve postrádal vlastnické atributy a že s ním nesměla nakládat.
Mluvčí České biskupské konference Daniel Herman v pondělí řekl, že katolická církev jako celek sice majetek nevlastní, ale vlastní jej jednotlivé právnické osoby - diecéze, farnosti, řeholní řády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue