Podlaha má být ozdobou každého bytu

-

Trend ve výběru podlahových krytin je poměrně jasný. Po dlouholeté „nadvládě“ celoplošných koberců se v obytných místnostech stále častěji používají dřevěné a laminátové podlahy. Těm v některých pokojích - hlavně v dětských - konkuruje korek.
Důvodů je několik. K nejdůležitějším patří dlouhodobá životnost nových podlahových krytin, jejich snadná údržba a samozřejmě estetický dojem. Například o dřevěných podlahách se hovoří jako o generačních, protože snadno přežijí i svého pořizovatele, u kvalitních laminátových podlah poskytují výrobci záruku až 15 let. K úklidu pak postačí jen vlhký hadr. A to i tehdy, když budoucí Picasso vylije na korkovou podlahu skleničku s tuší.

NA HRUBÉ ZACHÁZENĺ SE VYPLATĺ LAMINÁT
Pokud váháte, zda si pořídíte dřevěnou nebo laminátovou podlahu plovoucí podlahu, vybírejte podle místnosti, kterou budete zařizovat. Tam, kde se počítá s náročným provozem a občas až hrubým zacházením - například v kuchyni, předsíně či hale - vítězí u odborníků odolná laminátová plovoucí podlaha. Speciální tvrdá ochranná horní vrstva totiž dokáže vzdorovat i hrubému písku, který si přinesete zvenčí na botách. Laminát vydrží i závody na kolečkových bruslích nebo pobíhání bernardýna Bohouše. Navíc má laminátová podlaha schopnost „kolektivní viny“. V praxi to znamená, že když na laminátovou podlahu postavíte například těžkou skříň na nožičkách, jednotlivé lamely se o tuto váhu podělí. Proto po přestěhování nábytku nezůstanou na podlaze žádné stopy. Totéž platí o jehlových podpatcích apod. Laminátové lamely si „rozdělí“ i teplo, proto neznamená spadlá hořící cigareta žádnou tragédii. Prostě ji zvednete a dáte tam, kam patří. Případné drobné defekty - ale to se musíte hodně snažit! - lze už dnes opravit, případně dokonce vyjmout celou lamelu a nahradit ji novou. Pavel Kolář z firmy Banimpex však zákazníky upozorňuje na to, aby si pečlivě ověřili, zda jde o „HPL“ nebo „DPL“ produkt čili o vysokotlaký či nízkotlaký laminát. Ten totiž tvoří jen lamely s melaminovou fólií. Ty jsou podstatně slabší, a proto také náchylnější k poškození. Kvalitní laminátové podlahy stojí asi od 800 korun výše.
Nemusíte být odborníky, abyste si ověřili kvalitu laminátové podlahy. Nově zaváděná značení jsou srozumitelná pro všechny. Čím více „panáčků“ (pro silně namáhané prostory v bytě potřebujete tři) a vyšší číslo za dvojitým „W“ - tím větší odolnost a tedy i kvalita. Řada firem se ještě chlubí počtem otáček, které podlaha „přežije“, ale toto hodnocení se přestává používat. „Někteří výrobci si je totiž přizpůsobovali podle potřeby,“ vysvětluje Rudolf Rýdl z firmy M.R.M. podlaháři, „počet otáček zůstal, ale snížilo se zatížení a zkrátila doba otáček - a z průměrného výrobku byl najednou vynikající.“

DŘEVO NENĺ PŘEŽITEK
I u dřevěných podlah, které se doporučují hlavně do obývacích pokojů a ložnic, může nastat dilema: je lepší zvolit klasické parkety, nebo plovoucí podlahu?
Hlavní rozdíl je v tom, že klasické vlýsky neboli parkety můžete přebrušovat a opět lakovat téměř do nekonečna. Tedy alespoň tak dlouho, než se dostanete k peru a drážce, s jejíž pomocí jsou spojeny. Nevýhodou je to, že masivní dřevo reaguje na změny teploty. Může se tak stát, že časem seschne a podlaha začne vrzat jako na strašidelném zámku.
To se vám u plovoucí dřevěné podlahy nestane. Tu sice můžete přebrousit maximálně čtyřikrát (v „slušných“ rodinách to ovšem znamená na celý život), ale vrzat nebo vytvářet nepříjemné škvíry nebude. Tvoří ji totiž trojvrstvé palubky (nejčastěji v rozměrech přibližně 1200x200 mm), jejichž jednotlivé vrstvy jsou kladeny napříč. Tak nemůže dojít k tomu, aby se dřevo rozpínalo a smršťovalo, jak je to typické pro klasické parkety. Zakončovací vrstvu tvoří zpravidla několik vrstev speciálně odolných laků. Podle tloušťky - zpravidla 14, 10 nebo 7 mm - lze tyto podlahy v případě potřeby přebrousit.

 NAKUPUJTE U ODBORNĺKŮ
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci, tvrdí přísloví. O podlahových krytinách toto heslo platí snad dvojnásob. Vyvarujte se proto zejména výhodných nákupů v supermarketech, které mívají vysokou obchodní přirážku. Jimi nabízený laminát v cenách pět či šest set korun za metr čtvereční kvalitou opravdu neoplývá. Jestliže chcete ušetřit a přesto si pořídit kvalitní zboží, obraťte se na specializovanou firmu, která vám podlahu prodá a také položí. Obchodní přirážka zde bývá výrazně nižší a navíc k celkové částce zaplatíte jen pět procent daně z přidané hodnoty. Nadšení kutilové, kteří si chtějí položit podlahu sami, si musí „připlatit“ 22 procent. Protože za metr pokládky plovoucí podlahy si účtují firmy kolem 200 až 250 korun, bývá u dražších typů podlahových krytin vlastní práce dražší než dodávka včetně položení od odborníků.
Ačkoliv pokládání plovoucích podlah není až tak obtížné - bližší návod včetně instruktážního filmu najdete v našem internetovém magazínu iDnes - přesto můžete udělat chybu. Dodržet takzvanou dilatační spáru u zdi, která je nutná k tomu, aby se mohl materiál v případě vlhkosti „roztáhnout“, je snadné. Spára musí být široká asi 0,8 až 1,5 centimetru. Horší však bývá odhadnout, zda je podlaha dostatečně suchá. To je problém zejména u nových staveb. Odborníci používají speciální sondu. Pokud ji nemáte, radí zkušení zapálit kus novin a nechat je vyhořet na podlaze. Pokud se „vyrosí“, je podlaha vlhká, jestliže shoří na prach, můžete začít s pokládkou. Před ní by se ovšem měly lamely ponechat 48 hodin v místnosti, aby se vyrovnala teplota a vlhkost, v níž byly baleny. Jinak by totiž mohlo dojít k tomu, že by ve vlhčích místnostech mohly lamely „natáhnout“ vodu a výsledkem by byly nepříjemné rozměrové změny. Při pokládání má být teplota v místnosti kolem 18 stupňů Celsia a relativní vlhkost vzduchu asi 55 procent.
Pod lamináty se používají dvě podložky, polyetylénová a dvoumilimetrová pěnová, která slouží jako zvuková izolace a navíc zvyšuje pružnost plovoucí podlahy. Tu lze pokládat na beton, ale také na staré lineleum nebo koberce typu Jekor či na PVC. Nesmí však mít „boule“. Povoleny jsou nerovnosti do dvou milimetrů na dvoumetrové lati. Ověření je snadné. Stačí si vzít delší rovnou lať a pomalu přejíždět po podlaze. Pokud jsou nerovnosti větší, je třeba použít dilatační hmotu a pak stěrku.

Více informací k pokládání laminátových podlah získáté na horké lince, telefon 02/61 21 03 81, adresa: Banimpex, Týmlova 14, Praha 4


další informace k podlahovým krytinám najdete na adresách:

ABH design - kladení plovoucích poldah - Aleš Brychta
tel. 05/ 41 23 13 40, adresa: Na loučkách 1215, Kuřim

Benoma - plovoucí podlahy - Pavel Bendl
tel. 049/ 553 20 98
, adresa: U koruny 217, Hradec Králové

Evans - distribuce portugalského korku Amorim a švédských podlah Pergo - Ivan Pasičnyk
tel. O658/ 649 029, adresa: Baška u Frýdku-Místku

Franc - Petr Beran
tel. 0505/ 567 407, adresa: Sklad koberců Rožná

Kratochvíl parket profi - Radomír Shromáždil
tel.05/47 21 28 11, e-mail: info@parketprofi.cz, adresa: Bohunická cesta 1/328, P.O Box 4, Moravany u Brna

LiKOR - korek - Miroslav Kubíček
tel. 0305/23 732 adresa: Mírové náměstí 1585, Dobříš

Lukor - Jaroslav Kocour
tel. 02/ 83 08 35 30 nebo 83 08 35 35
, adresa: Českomoravská 12/317 Praha 9

M.R.M.podlaháři - Rudolf Rýdl
tel. 02/ 29 28 49 a 26 79 733, e-mail: mrmplav@mbox.vol.cz
adresa: Placecká 8, Praha 2

Novita - dlažby, obklady - Petr Hrabě
tel. 019/ 27 47 70, adresa: Skupova 24, Plzeň

Ročeň - keramické obklady a dlažby - Miroslav Haněk
tel. 02/ 706 437, 704 672, e-mail:rocen@comp.cz
adresa: Kutnohorská 288, Praha 10 - Dolní Měcholupy

Saturceramic - španělské a české dlažby a obklady - Jindra Švingerová
tel. 02/61 21 52 41, adresa: Na dolinách 50, Praha 4 - Pankrác

Plovoucí podlaha se dobře udržuje, proto ji lékaři doporučili i tam, kde je v rodině dítě alergické na prach.