HZDS zkouší vytvořit vládu

-

B r a t i s l a v a - Hnutí za demokratické Slovensko se stále nevzdává naděje, že vytvoří novou slovenskou vládu. O víkendu pověřilo jeho představenstvo Jána Smereka, jednoho z majitelů Východoslovenských železáren, vyjednáváním o vládě. Zároveň HZDS potvrdilo Vladimíra Mečiara jako svého šéfa. Hnutí už zahájilo frontální útok na dvě strany, které byly dosud v opozici a které mu jedině mohou dát šanci udržet moc. Straně demokratické levice (SDL) a Straně občanského porozumění (SOP) totiž oficiálně nabídlo účast v příští vládě. Mnoho politiků HZDS včetně nejvyšších špiček hnutí dalo najevo, že levicová SDL i strana košického primátora Rudolfa Schustera mají dveře do vlády HZDS otevřené. Takovouto vládu by podpořil dokonce i dosavadní koaliční partner HZDS, Slovenská národní strana. Ta si totiž v eventuálních jednáních klade pouze jedinou podmínku - neúčast maďarských stran ve vládě. V Bratislavě nicméně panuje shoda, že je prakticky vyloučeno, aby SDL nebo SOP začaly jednat o vládě s Mečiarovou stranou. Obě strany totiž mnohokrát tuto možnost veřejně odmítly, a navíc jejich členské základny a regionální centrály by se jistě postavily proti. HZDS zatím odmítá vyvodit závěry z volebního neúspěchu zejména případný Mečiarův odchod. "Poté by naše hnutí nemělo opodstatnění," řekl ministr vnitra Gustáv Krajči. Bývalý velvyslanec v České republice Mjartan však naznačil, že kvůli neochotě zabývat se porážkou opustí HZDS.
Vítězná slovenská opozice se už hádá o vládu a prezidenta
Mohutné volební vítězství čtyř slovenských opozičních stran, které budou mít v novém parlamentu oproti stranám dnešní koalice ústavní většinu, dostává první vážné trhliny. Postkomunistická Strana demokratické levice (SDL) totiž nechce, aby v nové vládě zasedli i politici ze Strany maďarské koalice (SMK). Další dvě opoziční formace - Slovenská demokratická koalice (SDK) a Strana občanského porozumění (SOP) nemají proti účasti SMK ve vládní sestavě žádné výhrady, naopak trvají na ní. Dalším sporným bodem je otázka volby nového prezidenta. Zatímco SDL a SOP chtějí, aby byl prezident ještě naposledy zvolen v parlamentě a až po pěti letech v přímé volbě, SDK a SMK trvají na tom, že opozice musí plnit svoje předvolební sliby a prosadit přímou volbu hned po ustanovení nového parlamentu. "Občané maďarské národnosti jsou občany SR a nemohou mít pocit, že jsou druhořadí. Mají-li všechna občanská práva, mají právo i na to, aby strana, která je reprezentuje, byla členem vlády," reagoval na tyto tlaky předák SDK Ján Čarnogurský. Slovenští pozorovatelé usuzují, že spory jsou výrazem taktizování čtyř různorodých opozičních subjektů. Levicová SDL chce mít v nové vládě velký vliv a ví, že mírně pravicově orientovaná SDK spoléhá především na podporu podobně orientované SMK. Co se týče volby prezidenta, je veřejným tajemstvím, že o tento post má zájem předseda SOP Rudolf Schuster, a ten zřejmě nechce riskovat přímou volbu, do níž by se kromě jiných případně mohl zapojit i dnes ještě zakřiknutý Vladimír Mečiar. "SDL chce ve vládě víc křesel, než kolik jí plyne z volebních výsledků. Proto vydírá pomocí SMK. Spolu s SOP chce SDL kromě toho prosadit i svého prezidenta. Nakonec když se vše dojedná podle přání, SDL bude souhlasit i s účastí Maďarů ve vládě. Tato taktika SDL se dala čekat," míní komentátor Rádia Svobodná Evropa Milan Žitný. První rozepře vítězných opozičních stran zatím nehrozí přerůst do konfliktu, který by mohl některou z nich zavést do náruče HZDS. Řadoví členové SDL byli v letech Mečiarovy vlády neustále pod tlakem místních bossů HZDS. Schusterova strana se v předvolební kampani stala hlavním terčem útoků Slovenské televize, již ovládala HZDS. Ale SDL a částečně i SOP mají v opozičních jednáních pozice, neboť Mečiarovo hnutí jim už nabídlo účast ve vládě.
KAROL WOLF


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue