Bídníci

-
Filmová zpracování literárních děl bývají svými tvůrci i diváky přijímána s povděkem – tvůrci mohou mít jistotu, že film přiláká řadu návštěvníků znalých oné předlohy a diváci se vždy rádi podívají, jak jejich oblíbené literární postavy ožívají na velikém filmovém plátně. Protože filmy vznikají v kontextu doby, vyvstane občas u děl nejklasičtějších potřeba vytvořit zpracování nové, se současnými herci, které účinněji osloví současné diváky. Této pocty se dostalo i klasickému románu velkého francouzského romantika Victora Huga – románu Bídníci.

Zajímavou skutečností je, že tentokrát se jedná o zpracování americké. Americké filmy dostaly v poslední době punc, kterého se budou jen těžko zbavovat. Jedná se o přemíru patosu, hrdinství, ušlechtilosti, obětavosti a národního cítění hrdinů. Jak se toto podepsalo na filmu, jehož evropská literární předloha je podobných nálad takřka prostá a který byl – kromě tří dnů v Paříži – celý natočen v samotném srdci Evropy – v České republice?

Ve zhruba první polovině filmu je americký styl viditelný maximálně v preciznosti kamery a střihu. To je dobře – příběh proměny Jeana Valjeana a jeho působení na místě starosty městečka Vigau by totiž žádný patos nesnesl. Stejně tomu bohužel není v druhé části filmu. Zdůrazňování lásky mezi Cosettou a Mariem občas poněkud překročí hranici únosnosti – na druhou stranu je třeba říci, že tak tomu je i v samotné literární předloze.

Více než dvouhodinový film se soustředí především na střet Jeana Valjeana (Liam Neeson) a inspektora Javerta (Geoffrey Rush). Oba herci podávají opravdu vynikající výkony. Obzvláště Javert se ve mně zapsal tak silně, že si na něho budu jen těžko kdy zvykat v nějaké kladné roli. Úroveň filmu navíc zvyšuje fakt, že až na pár výjimek jsou i ty nejkratší role ztvárněny velmi plasticky a působivě. Snad každá postava má vykreslenou osobnost, kterou se hercům i na pár metrech filmu daří předvést. Tou zmiňovanou výjimkou je především nepřesvědčivý výkon revolucionáře Maria, který až příliš připomíná role L. di Capria.

V neposlední řadě je třeba zmínit hudbu, kterou zkomponoval zkušený filmový skladatel Basil Poledouris. Jiná než klasická orchestrální hudba by snad v tomto filmu ani zaznít nemohla a Poledouris ji používá s neobvyklým citem a uměním. Převládající smyčce zdůrazňují dramatické momenty ne víc, než je třeba, a hudba s dějem velmi příjemně splývá.

Pokud snad příběh Jeana Valjeana, jehož kvalita byla prověřena několikasetletou oblíbeností neznáte, opravdu byste si neměli jeho nové zpracování nechat ujít. Avšak ani těm ostatním ho nemohu než doporučit: první polovina filmu je bez výhrad skvělá, a pokud dovedete tolerovat tu trochu amerického sentimentu, která je v polovině druhé, můžete se připravit na velmi silný zážitek.

Bídníci - Les Miserables (USA 1998)

režie Bille August
scénář Rafael Yglesias
hudba Basil Poledouris
hrají Liam Neeson, Geoffrey Rush, Uma Thurmanová, Claire Danesová
distribuce v zahraničí Columbia Pictures
distribuce v ČR Falcon
čas 131 minut, titulky

Premiéra: 8. 10. 1998

Inspektor Javert vyráží zatknout Jeana Valjeana.

Zlý jazykové tvrdí, že ani Uma Thurmanová již není co bývala...

Liam Neeson v roli Jeana Valjeana

Tsně před finální scénou...

Jean Valjean přiznává svou trestaneckou minulost.