Pivní speciály prý ocení jen mladí

- Zlatavý mok s netradiční chutí, oděný navíc do extravagantního hávu, zní uším pivaře nelibě, o jeho kvalitách se ze slušnosti odmítá vůbec vyjadřovat. O tom, že takový pohled neprovází jen zakouřené knajpy českomoravského rybníčku, přesvědčil i anonymní test osmi pivních specialit. Fotky hodnocených piv najdete zde. Podívejte se do fotogalerie a na videozáznam z degustace piv.

Šest odborníků v senzorické laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické v Praze seřadilo v celkovém hodnocení tento oktet přesně v duchu "čím bližší klasice, tím lepší".
Pivo šampaňské, pšeničné či bylinkové, pivo s medem, nebo dokonce tmavá čtyřiadvacítka" s desetiprocentním obsahem alkoholu, to jsou jen některé z chuťovek, jež se k odborníkům dostaly na stůl.

Oblíbencem testerů se stal medový Kvasar z pivovaru Černá Hora, jehož jako jediného porota ocejchovala přízviskem český typ piva. Naopak téměř hluší zůstali hodnotitelé v případě náchodského Primátora. Neoslovila je ani olbřímí hladina alkoholu v tomto nápoji - 10 procent. "Hodí se možná na diskotéky, pro mládež," zaznamenal do protokolu jeden z hodnotitelů, Karel Hulata, nestor pražských výčepních z pivnice U zlatého tygra. "Velmi zvláštní," lakonicky hodnotil Oldřich Koza ze Střední průmyslové školy potravinářské technologie v Praze. Mladí pivaři coby nejpravděpodobnější konzumenti speciálů byli vůbec v protokolech testujících skloňováni ve všech pádech. Zachraňují tak pověst jinak vcelku bigotních tuzemských žíznivců. Na ochotu mladých experimentovat v této oblasti spoléhají i výrobci speciálů.

Potvrdil to například majitel stejnojmenného pivovaru v Humpolci Stanislav Bernard: "Naše Éčko vaříme především pro mladé, kteří zavítají do klubů či diskoték." Věta, kterou jako by opsal od Karla Hulaty, jenž pivo Bernard E vykreslil takto: "Možná tak na disko, mladým, kteří ještě pivo nepoznali." Dlouho nemohli pít Češi nic jiného než svou "desítečku" či "dvanáctku", na které dodnes nedají dopustit. Cokoliv jiného je pro ně póvl. Méně zavilí hovoří alespoň o pití, které může chutnat snad jen ženám. Podsládek pivovaru Staropramen Jaroslav Svoboda v anonymním hodnocení takto například označil Červeného draka z pivovaru Starobrno.

Správnost jeho úsudku paradoxně potvrdila další členka komise, vedoucí senzorické laboratoře VŠCHT Helena Valentová, která na vrub starobrňáka napsala: "Osvěžující pivo s plnou chutí, výrazně hořké. Hodí se ke guláši či pro milovníky tmavých a řezaných piv." Pravověrnost členů komise vyjevily i některé tvrdší poznámky na adresu speciálů.

Na otázku, k jaké příležitosti se hodí českobudějovický Bud, odpověděl ve formuláři Karel Hulata slovy: "Nehodí se k ničemu, snad k hašení ohně." Skutečnost, že u speciálních piv je hodnocení více ovlivněno subjektivním pohledem na věc, potvrdila svým posudkem u stejné značky Helena Valentová: "Lahodné, silné pivo, kterého se však bez následků nedá vypít velké množství." Tradice a zase tradice se vznáší jak nad hostinskými čepy, tak nad pivními regály v supermarketech. Je to pochopitelné. Asi jen málokdo by zvládl vypít za rok 160 litrů tmavé čtyřiadvacítky.

Jak se testovalo?

Hodnotitelé v průběhu testu ochutnávali v oddělené kóji, kam jim ve stejný okamžik předložili jednu z osmi značek. Před novým pivem si členové komise neutralizovali vodou, pšeničným chlebem či jemným salámem chuťové pohárky v ústech, aby je v dalším rozhodování neovlivňoval předchozí vzorek. Piva redakce několik dnů před testem uložila do lednice v senzorické laboratoři, kde se zchladila na testovací teplotu sedm stupňů Celsia. Hodnotitelé ochutnávali speciály anonymně, takže netušili, jaké pivo v daný moment pijí. Výlučnost některých značek je však samozřejmě prozradila i přes veškerá bezpečnostní opatření. Náklady spojené s tímto testem platila redakce ze svého rozpočtu.

Členové komise : Oldřich Koza - Střední průmyslová škola potravinářské technologie; Jaroslav Svoboda - podsládek pivo varu Staropramen; Helena Valentová - vedoucí senzorické laboratoře VŠCHT; Karel Hulata - vedoucí pivnice U zlatého tygra v Praze; Luděk Kolomý - předseda Mezinárodní organizace přátel piva; Michal Chroust - šéf obsluhy a sommeliér restaurace Ponte

Viz. Speciálům přišel na chuť zatím jen málokdo

Příprava vzorků degustovaných piv v oddělené místnosti

Vzorek piva pro degustaci dostávali jednotliví hodnotitelé z vedlejší místnosti

Otevírání lahve jednoho z hodnocených piv

Jeden z hodnotitelů zapisuje své postřehy do protokolu

Jeden z degustátorů porovnává vzorky jednotlivých piv

U vzorků piv se hodnotila i barva a pěnivost

Lahve hodnoceného piva

Po degustaci zapsal každý z hodnotících svůj posudek do připraveného protokolu

Speciality mohou přijít vhod ženám, které si příliš nelibují v tradičním hořkém pivu.