Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: V čínském cirkuse lev a tygr při tréninku brutálně napadli koně

Vlnu protestů proti drezůře divokých zvířat v čínských cirkusech spustilo na sociálních sítích video, které natočil jeden ze zaměstnanců cirkusu Tayiang. Je na něm vidět nacvičování čísla, ve kterém tygr a lev jezdí na koni. Šelmy totiž koně během tréninku napadly a snažily se ho strhnout na zem. Jako při lovu.

Podle vyjádření cirkusu pro čínský server btime.com kůň údajně útok přežil a samotným zaměstnancům, kteří od něj tygra a lva odháněli bičem, nebezpečí nehrozilo. Prý proto, že šelmy jsou na své cvičitele zvyklé už od narození.

S tímto názorem ovšem úplně nesouhlasí tiskový zástupce organizace Peta v Asii Keith Guo, který se pro MailOnline vyjádřil takto: „Je jen otázkou času, než se zajatci postaví proti svému utlačovateli. Velké kočky trpí v cirkuse fyzicky i psychicky. Když nevystupují, jsou zavřené ve špinavých klecích. Anebo bičované, aby podaly výkon, který se od nich očekává.“

Incident odsoudili i uživatelé čínské sociální sítě Weibo, kam se video dostalo, a vyzvali vládu, ať se konečně začne zabývat týráním zvířat. „Cirkus je příliš krutý, a to jak pro divoká, tak i pro domácí zvířata,“ vyjádřil se například jeden z uživatelů s přezdívkou joyemiao.

„Zajetí je pro zvířata, jako jsou tygři a lvi, živým peklem a prostředí cirkusu absolutně nenaplňuje jejich životní potřeby. Tato zvířata jsou pak celkem pochopitelně frustrovaná, stresovaná a deprimovaná tím, že jim je odepřeno vše, co je pro ně přirozené a důležité. Navíc jsou držena v klecích a přívěsech, vláčena po celé zemi a nucena předvádět cirkusové triky,“ uvedla k události Elisa Allen, ředitelka organizace za práva zvířat Peta.

Má ještě drezura divokých zvířat v cirkusech své místo?

Řada evropských zemí už vystupování zvířat v cirkusech úplně zakázala - například Rakousko, Řecko či Slovinsko - a aktivisté ze spolku Svoboda zvířat by rádi stejného výsledku dosáhli i v Česku, kde se zákaz zatím týká například nově narozených primátů, kytovců a nosorožců. A to zvířata v evropských cirkusech zdaleka nežijí v tak drsných podmínkách jako v těch čínských.

Proti nařčení z týrání zvířat se ohradil například ředitel cirkusu Humberto po listopadové demonstraci aktivistů, kteří chtějí prosadit zákaz využívání divokých zvířat v cirkusech. Označil je za teroristy. „Naše zvířata rozhodně netrpí, splňujeme zákonem dané podmínky. Zvířata, která jsou týraná, vypadají úplně jinak než ta naše. U nás se mají dobře,“ uvedl pro iDNES.cz.

O názor k tomuto sporu iDNES.cz požádala Přemysla Rabase, ředitele dvorské zoo, kde pro divoká zvířata vytvářejí co nejpřirozenější podmínky. A nejen s chovem šelem, dokonce se lvím safari, tu mají bohaté zkušenosti.

Zvířata v cirkusech jsou z jeho pohledu především vystavena značnému stresu a nepřirozeným podmínkám. „Tygři nebo levharti žijící v přírodě často jako samotáři nebo v párech či jen s vlastními mláďaty, jsou nuceni žít v nepřirozených skupinách,“ uvedl Rabas pro iDNES.cz. „Naproti tomu některá velmi sociální zvířata, jako například sloni žijící běžně ve velkých rodinách, jsou často po celý život sami, odděleni od svých druhů,“ dodal.

I v Česku je podle něj potřeba tlačit na legislativní úpravu, která by drezúru v cirkusech zakázala. A v cizině se vyhnout jakékoli finanční podpoře podobných atrakcí. (Nezkrácené vyjádření ředitele dvorské zoo v boxu níže.)

Komentář Přemysla Rabase k chovu zvířat v cirkusech

„Historii cirkusů je třeba brát rovněž jako součást historie soužití lidí a zvířat. Musíme připustit, že i cirkus v minulosti byl prostředkem k poznání zvířat a řada lidí si nedokázala představit slona jinak, než jako zvíře v čepečku stavějící se na přední nohy a balancující před nadšeným publikem.

Ještě v polovině minulého století nebyly běžné filmy z divoké přírody a už vůbec jsme si nedovedli představit speciální televizní kanály jako Animal planet, National Geografic či Prima Zoom, které nám představují zvířata v jejich přirozeném prostředí, jejich sociální vazby, biologické potřeby, teritoriální chování, rozmnožování a podobně. 

Naše dnešní znalosti o zvířatech jsou již na hony vzdáleny obrázkům zvířat v cirkusech, které nejsou schopny zajistit základní biologické potřeby zvířat. Zvířata jsou držena v nedostatečném prostoru bez ohledu na jejich biologické a sociální potřeby. Tygři nebo levharti žijící v přírodě často jako samotáři nebo v párech či jen s vlastními mláďaty, jsou nuceni žít v nepřirozených skupinách, často společně se zástupci jiných druhů, kteří jsou v přírodě jejich přirozenými potravními či teritoriálními konkurenty a nepřáteli. Takové soužití je doprovázeno trvalou přítomností stresu.

Naproti tomu některá velmi sociální zvířata, jako například sloni, žijící běžně ve velkých rodinách jsou často po celý život sami, odděleni od svých druhů. Zvířata v přírodě vázaná na určité teritorium jsou nucena neustále se stěhovat, což je opět doprovázeno všudypřítomným stresem. Můžeme vypočítat řadu dalších důvodů, které společně mají jediný logický společný závěr: zvířata do cirkusů v 21. století prostě vůbec nepatří. Moderní cirkusy s kvalitní akrobacií přesto mohou existovat, i bez drezůry zvířat. Výjimkou budiž některá domácí plemena psů, koček, nebo i kopytníků, která jsou na soužití s člověkem vyšlechtěna.

Tento názor stále více rezonuje v evropské kultuře a řada států přijímá legislativní opatření směřující k omezení držení zvířat pro cirkusové účely. Ve světě však existují i v této oblasti velké kulturní rozdíly. Směrem na východ se velmi silně mění vztah člověka ke zvířatům.

Cirkusy v Rusku mající velkou tradici si místní obyvatelé ještě dlouho nebudou moci představit bez účasti zvířat. Dále na východ je situace ještě horší. Zvířata jsou více brána jako spotřební věc než živá bytost. V Číně, Thajsku a dalších státech jsou i velmi vzácná zvířata držena v naprosto nepřijatelných podmínkách jen za účelem generování zisku.

Desítky medvědů v malém výběhu slouží jen jako zdroj žluči pro využití v tradiční medicíně, ale výběh s tak ubohými zvířaty je současně pro pobavení zpřístupněn veřejnosti. Velké nepřirozené skupiny tygrů v různých zvěřincích a klášterech jsou předváděny turistům a stávají se tak zdrojem příjmů za podivnou podívanou za života zvířat s tím, že finančně zhodnotit později lze i tělo mrtvého zvířete. Do této kategorie patří i místní cirkusy, ve kterých jsou ještě mnohem horší podmínky pro držená zvířata než v našich krajích.

Řešením v našich podmínkách je působit na legislativce a vyžadovat zákaz používání zvířat v cirkusech. V cizině pak můžeme zvířatům pomoci tím, že se budeme důsledně vyhýbat pokušením získat fotografii s utrápeným zvířetem v tamním cirkusu, nebo zvěřinci. Tak nebudeme podporovat příjmy z této činnosti. Omezení poptávky pak přirozeně omezí množství podobných útrpných zařízení.“

Patří podle vás drezura zvířat do cirkusu 21. století?

celkem hlasů: 5424

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 27. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

Ne, je to týrání zvířat.
Ne, je to týrání zvířat. 4267
Divoká zvířata jednoznačně ne, u zvířat vyšlechtěných na soužití s člověkem o tom lze uvažovat.
Divoká zvířata jednoznačně ne, u zvířat vyšlechtěných na soužití s člověkem o tom lze uvažovat. 844
Ano, tradice nade vše.
Ano, tradice nade vše. 313
Autor:
  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Užijte si jarní svátky obklopeni květinami a symboly jara a Velikonoc

29. března 2024

Celý týden jste se těšili, jak si konečně na Velký pátek vyzdobíte byt, dům, chalupu? Vsaďte na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...