Nejmocnější muži hnutí ANO - Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš. | foto: Vít Šimánek, ČTK

Vydejte Babiše, říká Válková i další členové ANO. Žádost je zaskočila

  • 736
Je třeba hlasovat pro vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Myslí si to poslankyně Helena Válková a většina dalších členů hnutí, které redakce iDNES.cz oslovila v reakci na žádost, kterou ve čtvrtek obdržela Poslanecká sněmovna.

„Je třeba transparentního přístupu, hlasovat pro vydání. Pánové tak budou mít možnost se v rámci trestního stíhání obhájit,“ myslí si bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Sněmovna dostala žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

Zároveň však podle Válkové musí mít státní zástupce, který případ dozoroval, velice vážný důvod, proč souhlasil se zahájením trestního stíhání. „Pokud nic nového v záležitosti Čapího hnízda nenastalo, je to ryzí politizace, a to je také nepřípustné. Jsem velmi napnutá, s čím orgány činné v trestním řízení přijdou - tedy za předpokladu, že jim vydáme poslance,“ dodala.

Pro vydání poslanců by hlasoval i brněnský primátor Petr Vokřál. „Nevidím důvod bránit vyšetřování, které vinu nebo nevinu prokáže. Já osobně bych hlasoval pro, stejně jako se k tomu vyjádřil pan Faltýnek, neviděl bych důvod hlasovat proti,“ sdělil.

Také hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek se domnívá, že je v zájmu Poslanecké sněmovny i obou poslanců, aby bylo umožněno jejich vydání.

Vydání Babiše a Faltýnka policii

Úplně rozhodnutý, jak by hlasoval, není hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, se situací se chce nejdřív lépe seznámit, a zcela jednoznačně není rozhodnutý ani poslanec a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Standardně býváme pro vydání a přemýšlím o tom, že stejný postup mohl být i v tomto případě. Výhledově bychom se mohli zabývat tím, že pokud se takové kauzy objeví před volbami, měli bychom na ně nahlížet z jiného pohledu,“ vyjádřil se Okleštěk. Za aférou vidí začátek ostré volební kampaně. Oba poslanci jsou podle něj jednoznačně nevinni.

Ačkoliv jako politickou hru vnímá celou kauzu také pražská primátorka Adriana Krnáčová, oba poslance by vydala.

„Většině lidí je asi jasné, že je to především politická hra a tomu odpovídá i to načasování. Myslím, že je jen málo projektů, které by prošly tolika kontrolami jako Čapí hnízdo a žádná na nic špatného neukázala. Je to 10 let stará kauza, která se najednou, dva měsíce před volbami, začne řešit, navíc bez vědomí státních zástupců. I přesto bych ale hlasovala pro vydání a myslím, že si o něj i pan Babiš s panem Faltýnkem požádají,“ uvedla.

Na informace z jednání mandátového a imunitního výboru, které proběhne příští pátek, chce počkat poslanec Matěj Fichtner. Teprve pak se rozhodne, jak bude hlasovat. „S žádostí o vydání jsem se seznámil, okruh lidí, kterých se to týká, je větší, než prezentují média. Můj soukromý prozatímní názor je, že skutek není trestným činem, ale uvidím, jaké další informace budu mít k dispozici,“ říká.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření také například ministra životního prostředí Richarda Brabce či ministra obrany Martina Stropnického, oba jsou ale v zahraničí.

Žádost policie kvůli možnému dotačnímu podvodu s firmou Farma Čapí hnízdo obdržela Sněmovna ve čtvrtek. Žádost souvisí s údajným zneužitím dotace na farmu Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Andrej Babiš celou kauzu označil jako zoufalý pokus ho zlikvidovat (psali jsme zde) a v pátek uvedl, že proti případnému trestnímu stíhání podat stížnost (čtěte zde).

Andrej Babiš: Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé děti (březen 2016):

23. března 2016

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video