Sklizeň obilí klesne o 13 procent, bude i méně řepky a máku, odhaduje ČSÚ

  • 22
Sklizeň obilovin bude letos o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 6,709 milionu tun obilí. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad.

Předchozí odhad byl optimističtější, předpokládal pokles o 10,1 procenta. Loňská sklizeň obilovin byla nadprůměrná.

„Výnosy obilovin se liší podle krajů, okresů, ale i lokálně. Některé regiony jako například Třebíčsko, Rakovnicko, Jižní Morava, ale i části Plzeňského či Jihočeského kraje, zaznamenaly výrazně nižší výnosy ve srovnání se zbytkem republiky,“ uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory.

Oteplení sníží sklizeň až o polovinu, hrozí války o obilí, tvrdí studie

Meziroční pokles hektarových výnosů se očekává u všech druhů základních obilovin. Nárůst produkce díky významnému rozšíření osevní plochy se odhaduje pouze u jarní pšenice a ovsa. Sklizeň žita zůstane přibližně na stejné úrovni jako loni. U ostatních druhů obilovin se očekává pokles úrody, nejvýraznější u ozimé pšenice, která je pro Česko nejvýznamnější obilovinou.

Ozimé pšenice se letos podle odhadu sklidí zhruba 4,462 milionu tun, což je proti loňsku o 16,1 procenta méně. Úroda jarního ječmene klesne o 9,7 procenta na 1,090 milionu tun a ozimého ječmene o 17,1 procenta na 528 tisíc tun. Méně bude i triticale, křížence žita a pšenice. Produkce obiloviny klesne o 12,8 procenta na 168 tisíc tun. Naopak jarní pšenice bude letos o 46,6 procenta více, sklizeň by podle odhadu měla dosáhnout 204 tisíc tun. Úroda ovsa vzroste o 15,1 procenta na 152 tisíc tun.

Máku bude o pětinu méně

„Z hlediska meziročního srovnání bude nižší i sklizeň řepky, která by měla dosáhnout 1,2 miliónu tun, o 12 % méně než v předchozím roce,“ uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. První odhad statistiků počítal s mírnějším poklesem, a to 7,7 procenta.

Odhadovaná sklizeň máku 23 tisíc tun je téměř o pětinu nižší než loňská. „Menší sklizeň je dána nižšími výnosy. Osevní plochy totiž zůstaly ve srovnání s loňskem víceméně stejné. Nejnižší výnosy hlásí jih Moravy. Ukazuje se však, že rozdíly nejsou dány jen regionálně, ale i v rámci jednotlivých podniků, a to především v závislosti na typu půdy, na které se plodiny pěstují,“ vysvětlil ředitel statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.

,