Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru severošpanělského Ovieda. (4. srpna 2017) | foto: Reuters

V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

  • 184
Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady. Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) proto vyzvala úřady, aby hledaly způsob, jak tento prudký rozvoj turismu zvládat, uvádí britský list The Guardian.

Ohniskem protestů se stalo Španělsko, kam loni přijelo rekordních 75,6 milionu turistů a jejich počet během posledních čtyř let neustále roste. Napětí už několik let narůstá hlavně v Barceloně. Důvodem je nekontrolovaný příliv návštěvníků a dopad služeb, jako je Airbnb, na místní trh s nemovitostmi.

Členy skupiny Arran, mládeže radikální levicové strany Kandidátka lidové jednoty (CUP), v červenci natočili, jak rozřezávají pneumatiky turistického autobusu a bicyklů k pronajmutí.

„Dnešní způsob turistiky vyhání lidi z jejich čtvrtí a škodí životnímu prostředí,“ řekl mluvčí Arranu v rozhovoru s BBC. Španělský premiér Mariano Rajoy označil skupinu za extremistickou.

Demonstrace se konaly také na Mallorce a v San Sebastiánu. V tomto městě na pobřeží Atlantiku je další protestní pochod naplánován na 17. srpna. V tu dobu se v San Sebastiánu bude konat velký festival baskické kultury Semana Grande.

V Benátkách, které mají 55 tisíc obyvatel a kam ročně přijede 20 milionů turistů, v červenci manifestovalo asi dva tisíce místních. Příčinou jejich hněvu jsou rostoucí ceny bydlení a také obří výletní lodě, které znečišťují životní prostředí historického města. O problémech s turisty v Benátkách jsme psali zde.

Stížnosti obyvatel i některých suchozemských návštěvníků „nejvznešenějšího města“ dostaly nový rozměr kontroverzí kolem fotografické výstavy Venezia e le grandi navi (Benátky a velké lodě), která ukázala, jak obří výletní lodě zastiňují (přeneseně i doslova) slavné benátské pamětihodnosti. Černobílé snímky italského fotografa Berengy Gardina jsou skutečně až brutální. Kopule San Marco mizí vedle přídě obří lodi, skupina turistů na jednom z mostů nevidí nic jiného než bok luxusního parníku.

Nápis „Hipsteři a turismus, nové formy terorismu“ v severošpanělském Oviedu. (7. srpna 2017)

Dalším městem, kde se vyloďují tisíce turistů z výletních plavidel, je Dubrovník. Starosta města nechal proto rozmístit ve Starém městě kamery, aby v případě potřeby mohl být dav turistů zpomalen či zastaven. Starosta populárního Hvaru se zase zavázal, že učiní přítrž řádění některých návštěvníků, především Britů, kterým tak hrozí vysoké pokuty.

Nárůst počtu turistů v populárních chorvatských destinacích je díky výletním lodím tak velký, že například Dubrovníku hrozí vyškrtnutí z prestižního seznamu UNESCO. I když turisté znamenají pro zemi určitý ekonomický přínos, ztráty vyplývající například z poškození přírody a životního prostředí ve městech jsou údajně podstatně větší. Od UNESCO již přišlo varování, že takový stav je neudržitelný.

Výletní lodě mění svět turismu

Jedni je milují, druzí nenávidí. Výletní lodě převážejí po světě čím dál více turistů. Někde pomáhají, někde naopak velký počet turistů ničí cílovou destinaci. Přečtěte si: Výletní lodě jsou fenomén moderní doby.

Ověřené metody

Generální tajemník UNWTO Talíb Rifáí listu The Guardian řekl, že vzestup negativních nálad vůči zahraničním návštěvníkům je „velice vážná věc, kterou je třeba vážně řešit“. Turismus podle něj může být pro uchování charakteru místa, konzervaci památek i místní komunitu blahodárný, ale musí se správně řídit.

UNWTO doporučuje řadu ověřených metod, jak usměrňovat davy v oblíbených destinacích. Například radit turistům, aby se vydávali i mimo hlavní památky, nabízet jim různorodé aktivity, prodloužit sezonu a především reagovat na potřeby místních obyvatel.

Nepořádek a ubytování bez licence

Barcelona letos zahájila tažení proti neoficiálním turistickým pronájmům, například přes server Airbnb. Radnice zdvojnásobila počet inspektorů, kteří chodí nemovitosti kontrolovat. Z asi 16 tisíc pronájmů nemá zhruba sedm tisíc potřebnou licenci.

Členové iniciativy Ciutat per qui l'habita (Město patří těm, kteří v něm žijí) protestují proti masovému cestovnímu ruchu v Palma de Mallorca. (29. července 2017)

Protituristické graffiti na zdi starého bunkru v barcelonské čtvrti Carmel (3. srpna 2017)

Starosta Benátek v červnu prohlásil, že zakáže vznik dalšího turistického ubytování v centru města. Aby na některých hojně navštěvovaných místech nevznikaly zácpy, město u nich nechalo nainstalovat počitadla lidí.

Itálie bojuje také proti vandalskému a nespolečenskému chování v dalších turistických cílech. V Římě návštěvníci nesmějí svačit na okraji městských fontán a ráchat se v nich, ale ani popíjet v noci na ulicích alkohol (přečtete si: Římu došla trpělivost. Ve fontáně di Trevi se smočíte za 240 eur). Podobná opatření přijal Milán. Platí tam například zákaz používání selfie tyčí.

,