VIDEO: Populární metoda rybaření Drop Shot je ideální na okouny i candáty

  • 0
V dalším dílu pořadu S Jakubem na rybách se Jakub Vágner společně s kamarádem Miroslavem Vojtkem vypravili na Labe na okouny a candáty. Při tom ukázali základy chytání ryb metodou Drop Shot.

Tato technika se poprvé objevila v USA zhruba v polovině 70. let minulého století, ale masověji se tam rozšířila až během devadesátých let, v Evropě se pak výrazněji začala prosazovat až kolem roku 2005. Drop Shot montáž v principu spočívá v tom, že se rybář pokouší u dna manipulovat měkkou nezatíženou nástrahou (takzvaný smáček) tak, aby pohybem dokonale napodobovala živou rybku, což je pro dravé ryby zdroj potravy.

„Já k lovu moc rád používám fluorokarbon, protože je pro ryby pod vodou neviditelný a zároveň je trochu pevnější, takže nám ho jen tak nepřecvakne i štička,“ popisuje Vojtek důvody svého výběru. Navíc je oděruvzdornější než pletená šňůra. „Pletenka je sice pevnější, ale více citlivá na oděr než klasický vlasec nebo fluorokarbon,“ shrnuje vlastnosti jednotlivých materiálů Vágner.

Pak už se pustí do ukázkové montáže, která je pro tento typ lovu optimální (na detailní postup se podívejte na videu). Používá speciální háčky s ramínkem které pak po navázání vytvoří úhel 45 stupňů. „Tam se naváže gumová nástraha, která pak bude mít dole olůvko a vodíte ji v sloupci,“ vysvětluje Miroslav Vojtek.

Vyrábějí se speciální dropshotová olůvka, pro vody s kamenitým dnem bývají ve tvaru tyčky. Gramáž se volí podle hloubky vody. Pro tento případ, kdy se počítalo s hloubkou pěti až šesti metrů tekoucí vody, zvolil rybář olůvko 10 gramů tak, aby dosáhl kontaktu se dnem. Protože je umělá rybka jen volně navázaná na montáž, v proudu se jen při minimálním pohybu prutu pohybuje jako živá.

Na celý díl chytání metodou Drop Shot se můžete podívat na facebookovém profilu Jakuba Vágnera.