Úniky ze spisů jsou rakovina, řekl Chovanec. Přibil musí před komisi znovu

  • 71
Úniky z „živých“ policejních spisů jsou podle ministra vnitra Milana Chovance rakovinou a měla by se jimi zabývat tajná služba. Chovanec to řekl po svém slyšení před sněmovní komisí, která úniky vyšetřuje. Komise, která vznikla v reakci na obsah anonymně zveřejněných odposlechů exministra financí Andreje Babiše a redaktora Marka Přibila, si právě Přibila pozve znovu.

„U ministra vnitra budeme chtít vědět, jaké on má poznatky z pohledu resortu ministerstva vnitra o únicích informací z živých vyšetřovacích spisů,“ oznámil před jednáním komise její předseda Martin Plíšek (TOP 09).

Podle Chovance (ČSSD) je systém nastavený dobře, ale musí správně fungovat. Vyzval, aby se úniky informací zabývala BIS. „Jako problém to vidím, dlouhodobě se ukazuje, že některá média mají hlubší vhled do živých kauz. Je to velká bolest českého trestního stíhání,“ řekl ministr vnitra novinářům po své výpovědi před komisí. Dodal, že trestní řízení má být neveřejné, jelikož se může ukázat, že účastníci jsou nevinní a novináři jim stejně udělají ostudu.

„Já to vnímám jako obrovskou rakovinu toho, co se děje v České republice. Není možné, aby některé výslechy svědků byly přenášeny v médiích de facto on-line, to musí skončit,“ zlobil se Chovanec.

Poslaneckou komisi rovněž zajímaly jeho kontakty s novinářem Markem Přibilem. „Hovořil jsem s ním před dvěma lety telefonicky. Nevím, proč mě považuje za svého úhlavního nepřítele, já ho za nepřítele nepovažuju,“ řekl ministr.

V úterý vypovídal i policejní prezident Tomáš Tuhý. Od něj chtěla komise slyšet, jaká opatření přijal, aby k únikům ze spisů nedocházelo. Tuhý po jednání řekl, že s poslanci mluvil v obecné rovině. „Dnes v policii existuje systém elektronické evidence trestního řízení, který zaznamenává každý vstup člověka, který se do spisu dostane,“ uvedl.

Kroupa: Skupina kolem Přibila vytvářela kompro

Komise si předvolala také novináře Janka Kroupu, na jehož roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací Přibil poukazoval. „Měl a má kolem sebe skupinu lidí, kteří mu opatřovali informace, se kterými dále pracovali. V některých situacích vytvářeli kompromitující materiály na některé oponenty,“ řekl k Přibilovi investigativní reportér Českého rozhlasu. Skupina, o níž v souvislosti s Přibilem mluvil, je podle Kroupy aktivní od roku 2012.

S názorem ministra Chovance, jenž uvedl, že média by neměla pracovat s „živými“ spisy, Kroupa nesouhlasí. „Novináři jsou od toho, aby kontrolovali, aby se kriticky stavěli k oběma stranám. Nejenom k těm, kteří jsou stíháni, ale i k policistům. Ve chvíli, kdy policie pozatýká nějaké lidi, my se máme ptát, je to legitimní, mají dost důkazů, není to nějaká manipulace vůči těm lidem? My nestojíme ani na jedné straně,“ prohlásil.

Před komisi přišel také bývalý náměstek šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík. O jeho výslechu v souvislosti s „živou“ kauzou Beretta se podle nahrávek šéf ANO Andrej Babiš s někdejším redaktorem MF DNES Markem Přibilem bavili (informace o nahrávce najdete zde).

Přibil již dříve uvedl, že s šéfem ANO mluvil o dokumentech z již uzavřeného případu. Babiš také odmítl, že měl v rukou „živý“ spis.

„Pan Brunclík specifikoval ten výslech, o který se opírá nahrávka Babiš - Přibil,“ řekl k výpovědi Brunclíka předseda Plíšek. Vzápětí dodal, že některá svědectví se zásadně liší a že si komise proto znovu pozve redaktora Přibila.

Poslanci si po minulém jednání nechali vypracovat analýzu, jaké právní důsledky má křivá výpověď před členy komise. Podle Plíška jasně říká, že nepravdivá výpověď je trestná.

Pelikán nezbavil žalobce mlčenlivosti

Předseda komise si rovněž postěžoval, že ministerstvo spravedlnosti nezbavilo mlčenlivosti vysoce postavené žalobce, které chtěla komise vyslechnout. „Nemyslím si, že je zatím nějaká administrativa, už je to čtrnáct dní,“ řekl Plíšek.

Už příští úterý by měl před zákonodárci vystoupit právě olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. Kvůli únikům v kauze OKD také s komisí bude mluvit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pozvaný je také ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych či šéf Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor. Texty reportéra Janka Kroupy navedly komisi k pozvání bývalého policisty Stanislava Hájka, který podle něj s Přibilem spolupracoval.

Poslanecká komise vznikla kvůli nahrávkám Babiše a redaktora Přibila, podle nichž šéf ANO mohl dostat dokumenty z vyšetřovacích spisů. Babiš i Přibil před poslanci již mluvili, oba popírají, že by měli v rukou „živé“ policejní spisy (více zde). Minulé úterý si poslanci pozvali špičky policie i ředitele tajné služby (psali jsme zde).

Předseda Plíšek prozradil, že z dosavadního šetření je už teď jisté, že komise navrhne posílení kontrolních nástrojů vůči orgánům činným v trestním řízení. Podle statistik totiž počet úniků roste.

Komise prověřuje případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

25. července 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video