Dřevěný kostel v Gutech před ničivým požárem

Dřevěný kostel v Gutech před ničivým požárem | foto: Římskokatolická farnost Střítež

Odstartovala sbírka na obnovu kostela v Gutech, otevřená je na neurčito

  • 66
O den dříve oproti původním plánům vyhlásilo město Třinec veřejnou sbírku na obnovu vyhořelého dřevěného kostela v Gutech. Lidé mohou přispívat od úterního rána.

Zahájení sbírky v pondělí dopoledne jednomyslně odhlasovali třinečtí radní. Obratem radnice získala i souhlas krajského úřadu, sbírku tak mohla vyhlásit už v úterý ráno, byť s ní původně počítala až od středy.

„Veřejná sbírka bude probíhat od úterý 8. srpna na dobu neurčitou, a to formou shromažďováním příspěvků na zvláštní bankovní účet číslo 7657654/0300 zřízený u Československé obchodní banky,“ uvedl Patrik Žondor z kanceláře vedení města.

Zájem o darování příspěvku na obnovu kostela je velký, byť nechybí ani hlasy navrhující, aby si církev náklady uhradila sama. Další lidé pak chtějí, aby obnovení několik stovek let starého kostela zaplatili samotní žháři.

Představitelé třinecké radnice i církve se shodují, že chtějí kostel obnovit co nejdříve. Právě k tomu by měla vedle peněz z pojistného sloužit sbírka. „Zatím nevíme, kolik bude činit pojistka. Ve středu máme schůzku s biskupem, kde budeme projednávat případný další postup,“ řekla starostka.

K dispozici mají projektovou dokumentaci

Přípravné práce ulehčí skutečnost, že při opravách kostela před několika lety vznikla projektová dokumentace, kterou je možné opětovně použít. „Na jejím základě bude zpracován projekt. Mezitím už by mělo být jasné, kolik dostane biskupství z pojistky, zbytek by měl být dofinancován právě ze sbírky,“ doplnila starostka.

S obnovou kostela se podle aktuálních informací začne příští rok na podzim. Hotový by měl být na jaře roku 2019. Náklady jsou odhadovány na 20 milionů korun.

Hodně času zabere hlavně zajišťování potřebných dokumentů, například stavebního povolení, a časově náročný bude také výběr správného dřeva.

V podstatě by se mělo jednat o obdobný postup, jako při obnově útulny Libušín, která před časem vyhořela na Pustevnách. „Pro jeho obnovu jsme použili dřevo vytěžené v zimě v nadmořské výšce nad 500 metrů nad mořem,“ popsal Milan Gesierich, technický náměstek ředitele rožnovského Valašského muzea v přírodě, které má rekonstrukci Libušína na starost. „Na podobné stavby je nejlepší smrkové a jedlové dřevo. Bude ale také záležet na dendrologickém průzkumu, jaký materiál byl při stavbě jednotlivých částí kostelíka původně použit.“

Dřevěný kostel v Gutech lehl popelem v noci na 2. srpna:

2. srpna 2017

,