Neymarův rekordní přestup je podle expertů také politickým gestem

  • 30
Přestup brazilského útočníka Neymara z Barcelony do Paris St. Germain za rekordních 222 milionů eur (zhruba 5,8 miliardy korun) nemá z obchodního hlediska pro francouzský celek smysl. Podle odborníků jde spíš o politické gesto katarských majitelů klubu, aby se o arabské zemi začalo mluvit v souvislosti se sportem a ne kvůli údajné podpoře terorismu.

„Pro klub nedává přestup žádný smysl,“ citovala agentura Retuers finančního experta Roba Wilsona z university v Sheffieldu. „Ať se na to podívám z jakéhokoliv úhlu, tak nikde nevidím žádnou možnost, aby klub zvýšil příjmy a pokryl tak alespoň část přestupní částky. Sportovní hledisko je samozřejmě něco jiného, ale z ekonomického pohledu se jim to nemůže vyplatit,“ dodal.

Paris St. Germain využil výstupní klauzule v Neymarově smlouvě s Barcelonou a zaplatil za něj 222 milionů eur, což více než zdvojnásobilo dosavadní rekord Paula Pogby. Za francouzského záložníka Manchester United loni poslal do Juventusu 105 milionů eur.

Roztáčející se spirála cen fotbalistů se nelíbí mimo jiné trenérovi Arsenu Wengerovi. Kouč Arsenalu vidí problém ve struktuře vlastnictví klubů, které za posledních patnáct let zcela proměnilo fotbal. „Jakmile země vlastní klub, je možné všechno. Je čím dál těžší respektovat finanční fair play, protože existují různé přístupy nebo různé zájmy zemí, aby je takoví hráči reprezentovali,“ řekl Wenger.

Starosti mu dělá i nekontrolovatelná situace na přestupním trhu, oceňování hráčů je podle něj nevypočitatelné a zcela nelogické. „Také to vypadá, že zrychluje inflace. Hranici 100 milionů eur jsme překročili vloni a jen o rok později se dostáváme přes 200 milionů,“ připomněl. „Když si uvědomíme, že Trevor Francis byl prvním hráčem za milion liber (v roce 1979) a jak nerozumné se to zdálo, uvidíme, jak daleko jsme se dostali a jak fotbal narostl,“ dodal.

Arsenal překonal vlastní přestupový rekord před měsícem, když za francouzského útočníka Alexandra Lacazettea zaplatil 46,5 milionu liber. Podle Wengera ale nemůže konkurovat bohatším klubům. „Stále fungujeme s rozumem. A nejsme jediní. Myslím, že 99 procent klubů tak funguje, ale na této úrovni konkurovat nemůžeme,“ uvedl.

Dosavadní přestupové rekordy se v drtivé většině týkaly transferů hráčů do větších a úspěšnějších klubů, což však není Neymarův případ. Zatímco Barcelona pětkrát vyhrála Ligu mistrů a na domácí scéně získala 24 titulů, pařížský celek má šest ligových triumfů a v pohárech na úspěch stále čeká.

Podle profesora Simona Chadwicka z univerzity v Salfordu jde o chytré politické gesto majitelů klubu mimo jiné. Katar v současnosti čelí kritice dalších arabských států kvůli údajné podpoře terorismu. „Přestup, jakkoliv bude prospěšný pro klub, mohl být motivován i snahou o nenásilné politické sdělení. Zatímco Saúdská Arábie chce, aby svět o Kataru mluvil negativně, Dauhá se naopak díky Neymarovi stalo centrem největšího příběhu v nejsledovanějším sportu na světě,“ prohlásil.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko