Borisov - Slavia 2:1, rozhodl gól venku, český mistr má jisté poháry

• 350
Slávističtí fotbalisté mají pro začátek splněno. V odvetě 3. předkola Ligy mistrů sice v Borisově prohráli 1:2, ale k postupu do další fáze kvalifikace jim to těsně stačilo. I kdyby v druhé polovině srpna v play-off neuspěli, na podzim si zahrají základní skupinu Evropské ligy.

Bolelo to, dřelo to, na jejich hru nebyl hezký pohled, ale na jeden z letošních cílů slávisté dosáhli. Postup do 4. předkola Ligy mistrů jim zajistil gól na hřiště soupeře, protože celkové skóre z dvojzápasu s Borisovem bylo 2:2.

Dal ho kapitán Milan Škoda, který skóroval už minulý týden v úvodním utkání v Praze (1:0). To proměnil penaltu, v Bělorusku se trefil krásnou hlavičkou po rohovém kopu.

Přiživil nejen sen o Lize mistrů, ale klubu přinesl i 148 milionů korun. To je částka za účast v play-off plus bonus za základní skupinu Evropské ligy.

„Slávisti, neřešte jak! Nervozita je pochopitelná. Jsme tam, k Lize mistrů již jen jeden krok a nejhůř Evropská liga. Jdeme dál a užívejme si radost z postupu,“ napsal v euforii slávistický šéf Jaroslav Tvrdík na svůj twitterový účet.

Byla to poslední akce první půle. Než Danny poslal míč před bránu, nizozemský sudí si zavolal domácího stopera Buljata a upozornil ho, že si při bránění Škody musí počínat čistě.

Slávistický útočník vzápětí využil toho, že ho při centru nikdo rukama nedržel, uvolnil se a krásnou hlavičkou ke vzdálenější tyči vyrovnal na 1:1. V euforii se rozběhl k lavičce náhradníků a po trávě se sklouzl po kolenou. Přinesl obrovskou radost.

V tu chvíli totiž domácí museli vyhrát o dvě branky, aby českého mistra vyřadili. Ne že by to nebylo nereálné, ale složité určitě.

„Máme obrovskou radost, poklona patří i soupeři, protože hrál velice dobře. Myslím, že ty zkušenosti, které má BATE v pohárech, my teprve musíme sbírat. Jsme rádi, že jsme přes tak silného soupeře přešli,“ prohlásil slávistický kouč Jaroslav Šilhavý.

Škodův gól měl přinést do slávistických řad uklidnění, úlevu, některé slávisty snad zbavit i nervozity.

Slavia totiž v Borisově nezačala dobře a po pěti minutách prohrávala. Mohla za to série chyb v defenzívě. Ve středu hřiště se nejdřív nedohodli Ngadeu s Rotaněm. Následný odkop domácího obránce přeletěl Deliho, který nestíhal Signeviče. A všechno dovršil brankář Laštůvka, který vyběhl daleko z brány a domácí útočník ho hlavou přehodil. Jinou možnost zakončení totiž ani neměl.

Nepovedený začátek s týmem na chvíli zatřásl, někteří hráči znervózněli, nejvíc to bylo znát na Frydrychovi s Jugasem.

Domácí sice útočili málo, ale o to víc nebezpečněji. Ivanič obešel tři hráče, ale střílel vedle. Poté dostal míč osmnáct metrů od brány, střílel jen do středu brány.

Hosté si postupně vytvořili velkou převahu, ale šance si vypracovat nedokázali. Hrozili jen z nákopů do vápna, po závarech a standardkách. A právě poslední roh poločasu jim přinesl radost. Jenže trvala jen přes přestávku, z druhého poločasu uběhlo 29 vteřin a domácí po zmatcích v obraně znovu vedli.

Borisov pak celou dobu útočil, vytvořil si pár nadějných možností. Slávisté někdy se štěstím, jindy se s vypětím všech sil ubránili. Báli se až do poslední vteřiny čtyřminutového nastavení. Bomba Ivaniče v čase 93:15 těsně minula vzdálenější tyč.

„Byly to nervy, byl to pro nás obrovsky důležitý zápas. Je to obrovská úleva. V závěru jsme se snažili ubránit výsledek, do samého konce soupeř nakopával balony, tam se může stát cokoliv, někdo můžu uklouznout. Myslím, že všichni slávisti se dneska musí radovat. Že máme dál šanci dostat se do Ligy mistrů a že už máme jistou skupinu pohárů. Je to úžasné,“ poznamenal Šilhavý.