V Třinci shořel unikátní dřevěný kostel z šestnáctého století

  • 293
V Gutech na Frýdecko-Místecku v noci na středu shořel kostel Božího těla ze šestnáctého století. Významná historická památka byla prakticky zničena, předběžný odhad škody se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

„Deset jednotek hasičů zasahovalo po úterní půlnoci u požáru krásného dřevěného kostela z 16. století,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že při požáru nebyl nikdo zraněn. Historická škoda je podle něj nevyčíslitelná.

Při příjezdu hasičů již kostel silně hořel. „Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování, když u požářiště zůstala místní jednotka Třinec-Guty,“ dodal mluvčí.

„Šest minut po dvanácté se spustil alarm, policie volala, že je požár,“ řekl iDNES.cz místní farář Kazimierz Plachta, jak se o požáru dozvěděl. Podle něj shořelo téměř vše. „I kříž před kostelem byl požárem poškozen,“ řekl Plachta.

Podle předběžných informací, které dostal od hasičů, požár zřejmě vypukl vně kostela. „To dřevo bylo tak spálené, že to muselo hořet déle. Kdyby to bylo zevnitř, tak by se spustil alarm dříve,“ dodal duchovní. Příčinu vzniku požáru zjišťují policejní vyšetřovatelé. „Jelikož jsme na samém začátku prověřování, nemůžeme vyloučit úmyslené zapálení, nedbalostní jednání a pracujeme také s verzí technické závady,“ podotkla policejní mluvčí Lenka Sikorová.

Policistům při ohledání místa pomůže také pes. „Ten je speciálně vycvičený na vyhledávání akcelerantů,“ dodala Sikorová.

Nebe zrudlo a létalo hořící dřevo, líčí sousedé

O požáru už byla informována starostka Třince (jehož jsou Guty místní částí) Věra Palkovská, která se poté na místo vydala. „Prostor je uzavřen a probíhá šetření. Pro Třinec je to velká tragédie, bylo to takové rodinné stříbro,“ uvedla starostka pro iDNES.cz.

Podle ní je možné, že hořet začalo od svíček před budovou kostela, přičemž roli sehrál silný vítr. Zdůraznila však, že zatím je to jen spekulace. Palkovská už rovněž hovořila se zástupci ostravsko-opavského biskupství, kteří zmínili možnost, že na stejném místě postaví nový kostel.

Vzácný kostel s dlouhou historií

Svatostánek byl nejstarším dochovaným dřevěným kostelem na Těšínsku, jeho původ je kladen do 16. století. „Vedle archaických architektonických forem o tom svědčí letopočet 1563 na portálku v interiéru a zvon s rokem 1565,“ píše se na webu farnosti. Kostel byl původně luterský, ale v 17. století byl v rámci rekatolizace vysvěcen biskupem a od té doby sloužil katolíkům.

Cenná historická památka s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století prošla v letech 2012 až 2014 rekonstrukcí za několik milionů korun.

Podobný požár ve stejném kraji se udál v roce 2002. Tehdy shořel kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové, který pocházel rovněž z 16. století. I tehdy se - i přes včasný příjezd hasičů - z památky nepodařilo zachránit téměř nic (psali jsme zde).

Kostel v Hrabové zase stojí, a to díky vědecké rekonstrukci. O něčem podobném budou památkáři přemýšlet i v případě třineckého kostela. „K dispozici máme kvalitní zaměření objektu a další dokumentaci, díky níž je možné zvažovat případnou obnovu stavby metodou vědecké rekonstrukce, obdobně jako tomu bylo u kostela sv. Kateřiny v Ostravě–Hrabové, který vyhořel v roce 2002,“ uvedl ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Požár kostela v obci Guty.

Požár kostela v obci Guty.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Nejlepší videa na Revue