Lékaři nahradili část lebky titanovým implantátem na míru tištěným ve 3D

  • 24
Tisk kostních „bionáhrad“ na 3D tiskárně je v současné vědě už běžnou záležitostí. Tělo muže z Bíliny ovšem podobné materiály odmítalo. Přijalo až titanovou náhradu lebky. Ústecká operace tohoto typu byla první v Česku.

Před sedmnácti lety utrpěl dnes sedmapadesátiletý muž z Bíliny vážný úraz. Aby mu lékaři tehdy zachránili život, museli vedle odstranění rozsáhlého krvácení provést také zákrok, při kterém mu odstranili velkou část lebky.

„Bylo nutné, aby měl poraněný mozek dostatek místa a nedošlo k fatální poruše jeho prokrvení při vzniklém otoku,“ vysvětluje Petr Vachata, neurochirurg z ústecké Masarykovy nemocnice.

Protože se pacientovo tělo stavělo ke všem materiálům použitým při následných pokusech o nápravu zamítavě, musel muž celou dobu žít s chybějícím kusem lebky. Teď to ale vypadá, že má konečně vyhráno.

A to díky unikátní operaci. Lékaři v Masarykově nemocnici nahradili lebku implantátem vyrobeným na míru z titanu. Do toho se v tuzemsku ještě nikdo nepustil.

„Náhrady lebeční kosti vytvořené na míru pomocí technologie 3D tisku jsou již běžnou rutinou. U nás jsme tuto metodu poprvé použili už před devíti lety. Unikátnost byla v materiálu, kdy jsme jako první v Česku implantovali náhradu na míru z titanu,“ říká Vachata.

Implantát z 3D tiskárny

„Donedávna byl 3D tisk omezen pouze na různé druhy plastů. Teprve v posledních letech se objevila možnost tvorby 3D tisku i z titanu, který si zachovává svoje jedinečné vlastnosti,“ říká přednosta ústecké neurochirurgické kliniky Martin Sameš.

„Jeho největší předností je odolnost vůči okolnímu atmosférickému, vodnímu nebo kyselému i zásaditému prostředí,“ dodává Sameš.

Operace proběhla bez komplikací. Žádné se neobjevily ani po ní. „Vše nasvědčuje tomu, že tento nový materiál byl pro pána tou nejlepší volbou. Po mnoha letech se bude moci konečně zapojit do plnohodnotného života,“ doplňuje Vachata.

Naráží tak na negativa, na která sedmapadesátiletý pacient narazil. Kdekoli se ocitl, tam nechtěně budil pozornost. Jen málokdo si odpustil upřený pohled na jeho hlavu.

Nešlo pochopitelně jen o vzhled. Absence kosti znamenala například velkou hrozbu v podobě závažného poranění mozku i při sebemenším úrazu.

Pro ústecké neurochirurgy je to druhá unikátní operace během krátké doby. Před pár týdny použili při operaci ženy, kterou trápila skolióza, k nápravě páteře tyče vyrobené na míru podle potřeb pacientky. Operatéři je tak nemuseli ohýbat až přímo na sále.