Ilustrační snímek | foto: Luboš Mleziva

V první polovině prázdnin zemřelo na silnicích 45 lidí, méně než loni

  • 14
V červenci zemřelo při dopravních nehodách na českých silnicích podle předběžných údajů 45 lidí. Vloni to bylo šedesát mrtvých. V pondělí to uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Za prvních sedm měsíců letošního roku zemřelo při nehodách v Česku 273 lidí, o deset méně než ve stejném období loňského roku.

Letošní červenec byl příznivější z hlediska počtu usmrcených chodců, motocyklistů a cyklistů. Podle Lercha může jít o důsledek horšího počasí, které tolik nepřálo turistice a výletům na kolech. Roli mohl sehrát i nižší počet dnů s vysokými teplotami, které se podepisují na únavě řidičů. Policisté navíc při dopravněbezpečnostní akci upozorňovali řidiče na rizika spojená zejména s víkendovým provozem, doplnil Lerch.

Úmrtí při nehodách

Leden 27 - 30

Únor 31 - 27

Březen 48 - 31

Duben 37 - 37

Květen 44 - 40

Červen 36 - 62

Červenec 60 - 45

Rok 2017 283 - 272

Pozn: První číslo uvádí počet mrtvých při nehodách v roce 2016, druhé letošní počet.

Zdroj: Policie ČR, čísla za červenec 2017 a za rok 2017 jsou předběžná

Nejtragičtějším dnem končícího měsíce byla neděle 16. července, kdy na silnicích přišlo o život sedm lidí. Tragičtějším dnem letošního roku byla už jen sobota 24. června, kdy v důsledku nehod vyhaslo devět životů.

Nejhorší je „blbec za volantem“

Za hlavní riziko bezpečnosti dopravy považují čeští řidiči především chování jich samotných. Nejvíce je děsí „blbec za volantem“ s telefonem v ruce, zjistil průzkum agentury STEM/MARK.

Objektivní okolnosti, které řidiči naopak nemohou ovlivnit jako například počasí, stav silnic či billboardy u silnic, jsou pak vnímány jako mnohem menší hrozba.

Řidiči se věnují mobilům čím dál víc, nepozornost je největším zabijákem

Spontánně zmiňovaným hlavním rizikem bezpečnosti dopravy jsou především osobnostní charakteristiky a chování řidičů. Přímo nepozornost zmiňuje jako hlavní hrozbu třetina řidičů, telefonování za jízdy pak čtvrtina. Zhruba každý šestý dotázaný řidič pak spontánně zmiňuje bezohlednost nebo alkohol za volantem.

Soustředění řidičů je v posledních několika letech vystaveno stále většímu tlaku moderních technologií. Nejde již jen o samotné telefonování za jízdy, ale i o sledování sociálních sítí, odesílání SMS či ovládání navigace. Běžné lidské aktivity jako konzumace jídla, kouření či komunikace se spolucestujícími mají podle řidičů na jejich pozornost mnohem menší vliv. Totéž si myslí řidiči i o billboardech kolem silnic, jejich pozornost příliš nerozptylují, uvedl průzkum.

,

Nejlepší videa na Revue