Hejtman Čunek vyhlásil stav nebezpečí, divočáky má zastavit elektrický plot

  • 62
Hejtman Jiří Čunek vyhlásil ve Zlínském kraji kvůli africkému moru prasat stav nebezpečí. Díky tomu bude možné zamořené území lépe izolovat. Nakažené divočáky má v ohnisku nákazy udržet mimo jiné desítky kilometrů dlouhý elektrický ohradník.

„Zásadní věcí je udržet nakažená prasata v nakaženém území a nepustit tam žádná jiná,“ prohlásil Čunek.

Ohnisko nákazy na Zlínsku zabírá plochu asi 20 kilometrů čtverečních. Kolem by měl vedle nedávno instalovaných pachových ohradníků vzniknout také zhruba 45 kilometrů dlouhý elektrický ohradník. Instalovat by jej podle Čunka měli dobrovolní hasiči a další dobrovolné složky, hejtmanství jim je připravené náhrady uhradit.

Stav nebezpečí

  • Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek jej kvůli boji s nákazou africkým morem prasat vyhlásil v pondělí ve 13 hodin.
  • Opatření potrvají do 29. srpna. S případným prodloužením pak musí souhlasit vláda.
  • Platí pro území vymezené katastrálními územími obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice na Dřevnicí.

„Nebude to jeden drát, ale vlastně plot s třemi čtyřmi dráty. Tam, kde povede ohradník, nebudou volné ani cesty, na nich budou elektrické závory jako známe třeba z pastvin. Stavět bychom chtěli začít koncem týdne, hned po nákupu,“ uvedl Čunek.

Elektrické ohradníky podle něj nevzniknou v místech, kde je složitý terén, i u vstupů do obcí, tam budou pouze pachové ohradníky.

Odstřel zůstává zakázaný, divočáky budou lovit pouze do klecí

V plánu je rovněž ponechat v zamořené oblasti asi sto hektarů nesklizených polí, aby zde divočáci měli dostatek potravy a nerozprchli se do okolí.

„Očekávaný zisk z úrody farmářům proplatíme,“ ujistil zlínský hejtman.

Divoká prasata v ohnisku nákazy, která neuhynou na africký mor, budou myslivci odchytávat do klecí. Odstřel divočáků bude v ohnisku nákazy nadále zakázán.

„Postřelené prase by ve stresu bylo schopné prorazit i elektrický ohradník a nákazu by krvácením dál šířilo,“ poznamenal Čunek.

Do zamořeného území nově nebude možné chodit se psy. Ti by mohli nakažené divočáky vyplašit, což zvyšuje riziko šíření choroby do dalších oblastí.

„Pro mnoho občanů, zvlášť z okrajových částí Zlína, to bude omezení. Lidé z paneláků vycházejí se psy do tohoto území, ale mají možnost venčit psy na druhé straně, kde území zasažené není,“ uvedl Čunek.

Hejtman může podle zákona vyhlásit na území kraje nebo jeho části stav nebezpečí maximálně na 30 dní. S případným prodloužením by musela souhlasit vláda.

K ráznému kroku vyzval Čunka v pátek ministr zemědělství Marian Jurečka (více zde).

Nákaza se drží na stále stejných katastrech

Africký mor prasat přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Mohl by se ale rozšířit do domácích chovů i velkochovů.

Veterináři evidují ve Zlínském kraji 115 uhynulých divokých prasat, z nichž testy prokázaly nákazu u 72 kusů.

„Všechny nově zjištěné pozitivně testované nálezy se nacházejí v katastrech, kde již byl africký mor prasat dříve potvrzen,“ poznamenal mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

V oblasti s intenzivním odlovem, do níž spadá jihovýchodní i severovýchodní část Moravy, bylo dosud uloveno 992 divokých prasat, z toho v posledním týdnu 512 kusů. Nejvíce v okresech Uherské Hradiště (238) a Kroměříž (233). U žádného z odstřelených kusů nebyl africký mor prasat zjištěn.

,