Zápach po zkažených vejcích otravuje lidi z okolí odkališť u Mydlovar

  • 1
Intenzivní zápach sirovodíku z nedalekých odkališť, kde bývala úpravna uranových rud, trápí obyvatele Mydlovar na Českobudějovicku a dalších obcí. Lidé už podepsali petici, kterou odevzdali na krajský úřad. Státní podnik Diamo, jenž má areál na starost, přislíbil, že situaci do konce září vyřeší.

Sirovodík je nejsilněji cítit večer anebo v brzkých ranních hodinách. Větrání je pro místní nemyslitelné.

„Cítíme to prakticky každý den. Hodně záleží na počasí,“ svěřila se Soňa Jungbauerová z obce na Českobudějovicku. Odér z bývalého uranového odkaliště u Mydlovar obtěžuje i lidi z dalších obcí.

„Zhruba půl roku mi chodí na úřad stížnosti od občanů, kteří cítí zápach. Je to ale nárazové. Nejčastěji se objevuje ráno anebo pokud jsou horší rozptylové podmínky. Člověka ta intenzita až překvapí,“ konstatoval Radek Livečka, starosta Dívčic, které se nacházejí necelé čtyři kilometry od zdroje zápachu.

Areál u Mydlovar spravuje státní podnik Diamo. Má rozlohu 280 hektarů a od šedesátých let do roku 1991 sloužil k úpravě uranové rudy. Ročně tu kvůli tomu využili 50 tisíc tun kyseliny sírové a tisíce tun nebezpečných chemikálií. Rekultivace pokračuje bezmála 25 let. Denně se tu otočí 150 až 200 nákladních aut se sanačním materiálem. Podle plánů Diama by měl být areál kompletně zavezený v roce 2024.

V posledních měsících se však v okolí zhoršil zápach z odkališť. Na podnět obyvatel, kteří si stěžují i na větší prašnost, se problémem začal zabývat krajský úřad a Česká inspekce životního prostředí. Ta na začátku července vyrazila na místo a potvrdila, že zápach je silnější.

„Nějaké pochybení nastalo. Jsme zvyklí tam jezdit na pravidelné obhlídky, ale tento typ zápachu jsme zde ještě nezaznamenali. Nevíme s jistotou, co to způsobilo. Domníváme se, že mohly zareagovat kaly z čistíren odpadních vod s anorganickými látkami, případně jiné materiály s látkami obsahujícími síru. Ale původce zpětně těžko odhalíme,“ sdělila Hana Pacáková, vedoucí oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady z krajského úřadu. Ten nyní zvažuje zpřísnění podmínek provozu odkaliště zejména ve vztahu k prašnosti, kterou petenti také zmiňují.

„Za ty roky víme, že v létě se prašnost vždy zhoršuje. Napomáhají tomu vysoké teploty a sucho. Zasadíme se o to, aby se častěji zkrápěly příjezdové cesty a v případě silného větru nenavážely prašné látky. Chceme také dohlížet na to, aby materiál vozila zakrytovaná auta, aby se dopad znečišťujících látek na okolí zmírnil,“ doplnila Pacáková. Za minulý rok do areálu odkališť auta navezla více než milion tun materiálu.

Místo zavezou vápnem

Podle starosty Mydlovar Petra Ciglbauera dosáhl zápach v létě takových rozměrů, že se obává o zdraví dětí, na které dlouhodobě sirovodík působí. „Když k vám přijde návštěva, musíte zavírat okna a na dvoře si neposedíte. Chtěli bychom, aby Diamo měřilo, jaký je spad popílku a koncentrace sirovodíku. Zjistilo by se tím, kolik dní v roce obtěžoval zápach okolní obce,“ přeje si Ciglbauer.

Státní zdravotní ústav tam má provést v příštím týdnu měření škodlivosti látek ve vzduchu, které by zaplatilo Diamo.

Podnik v tuto chvíli hledá řešení, které by pomohlo pach z odkaliště odstranit a zavázalo se k tomu, že se do konce září pokusí změnit pH laguny na kalojemu, odkud se line nepříjemný odér. Místo by mělo být zavezeno vápnem.

„Nikdo ale neví, jestli to pomůže. Je to něco nového a musíme počkat, co to udělá,“ zmínil starosta Mydlovar. Do konce září tak místní musí čekat, jestli navrhované řešení přinese zlepšení.

Jak informoval ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík, v plánu je odběr půdních vzorků sanačních materiálů, které jsou na místo dovážené. „K odebraným vzorkům bude vypracován posudek,“ sdělil.

Za dobu úprav kalojemů na zatravněnou plochu se podařilo zcela zrekultivovat dvě odkaliště, ještě zbývají čtyři. Do roku 2024 by měly práce stát zhruba 846 milionů korun. „To je však závislé na stavu vodní bilance v odkalištích, zajištění dostatku sanačních materiálů a na finančních prostředcích ze státního rozpočtu,“ doplnil Rychtařík.