Sparta - Bohemians 1:1, hrál Rosický, hosté srovnali po zaváhání gólmana

• 761
Silné rozpaky zůstávají, fotbalová Sparta nic nepředvedla ani ve druhém soutěžním zápase sezony. Na startu první ligy doma remizovala s Bohemians 1:1, když dlouho vedla gólem Lafaty z penalty. Dvě minuty před koncem vyrovnal po zaváhání Dúbravky stoper Šmíd. Nepomohl ani Rosický.

„Byl to zápas, který jsme měli rozhodnout, ale chyběl nám zabijácký instinkt. A pak po střele z 25 metrů jsme udělali chybu a ztratili jsme dva body. Po přestávce jsme kontrolovali hru, ale když nerozhodnete, tak se může stát cokoliv. Jedna střela nebo nákop do vápna. Ale rozhodně jsme hráli lépe než v Bělehradě,“ prohlásil sparťanský trenér Andrea Stramaccioni.

Rosický se před zápasem objevil mezi náhradníky, což se nečekalo. Nadšení fanoušci mu tleskali a skandovali jeho jméno pokaždé, když ho viděli: při rozcvičce před zápasem, když se v 55. minutě zvedl ze střídačky, aby se rozběhal, a především čtvrthodiny nato, kdy se od rohového praporku vydal na střídačku a následně na hřiště.

Znovu na devatenáct minut, stejně jako loni v září proti Mladé Boleslavi, kdy se ve sparťanském dresu v soutěžním utkání objevil naposledy.

Tenkrát Sparta remizovala 2:2, proti Bohemians také ztratila. Dvě minuty před koncem totiž rozjásal hostující fanoušky Michal Šmíd, který dorazil za ležícího Dúbravku odraženou střelu Dostála.

Byť do zápasu dohromady zasáhlo devět nových posil Sparty, jediný domácí gól dal starý známý: kapitán David Lafata. V šestnácté minutě proměnil penaltu, kterou rozhodčí nařídil za Hůlkův faul na Ben Chaima. Byl to Lafatův dvoustý prvoligový gól, 194. v české lize.

Ve srovnání s Bohemians, kteří před utkáním napočítali šest citelných absencí, byli sparťané většinu zápasu aktivnější, měli převahu, jejich hráči byli rychlejší, šikovnější. Zato hosté bojovali a chtěli.

„Cítili jsme šanci tady uspět, protože jsme tušili, že Sparta bude po velkých změnách působit nesehraně a bez organizace. Na větší držení míče soupeře jsme dokázali odpovídat rychlými protiútoky. Za gólem jsme šli. Šmíd jde při standardkách za gólem a to je o nastavení v hlavě. Máme radost, protože pro nás je úspěch na Spartě remizovat,“ řekl hostující kouč Martin Hašek.

Z nových sparťanských hráčů dostal opět důvěru Dúbravka, jenž dlouho neměl žádnou práci, než zaváhal při vyrovnávacím gólu. Ve středu hřiště společně hráli Mavuba a Mandjeck, vlevo spolupracovali Čivič s Ben Chaimem.

Na pozici desítky, čili tvořivého hráče, nastoupil tentokrát Plavšič, který však ožil až po přestávce, kdy se vrátil na svou preferovanou pozici na kraji zálohy.

Znovu nepřesvědčil Kaya, v soubojích nedůrazný, při rozehrávce nevýrazný. Než před přestávkou zraněný na nosítkách opustil hřiště, udělal chybu. Ještě za bezgólového stavu v pozici posledního hráče prohrál souboj s Tettehem, který šel sám na domácí bránu, jíž netrefil. Kaya má zlomený prst na noze a čeká ho pauza.

Diváci, kterých bylo na Letné o pět a půl tisíce víc než v sobotu na Slavii, vlastně viděli jen dvě velké sparťanské příležitosti. V prvním poločase Ben Chaim po individuální akci málem vymetl šibenici, Fryšták ale zasáhl.

Izraelský reprezentant byl v prvním poločase zřejmě ze všech nejaktivnější. Hosté ho museli často faulovat, protože mu nestíhali, zařídil i penaltu. Po změně stran už mu ale došly síly, nebyl příliš vidět a nakonec přepustil místo Rosickému.

Největší domácí šancí druhého poločasu zůstal střelecký pokus Plavšiče, který křížnou střelou levou nohou trefil tyč a Lafata pak v pádu nestačil dorazit. To Spartu nakonec hodně mrzelo, protože dvě minuty před koncem přišla o tři body.

Bohemians měli dohromady tři čtyři slibné možnosti, nakonec vyrovnali z dorážky po střele Dostála ze střední vzdálenosti.