Millan Baroš se raduje z vítězství Baníku Ostrava v Brně.

Millan Baroš se raduje z vítězství Baníku Ostrava v Brně. | foto: ČTK

Brno - Ostrava 1:3, vítězný návrat Baníku zařídila hlavička Baroše

• 161
Fotbalisté Baníku Ostrava mají za sebou povedený návrat do nejvyšší soutěže. V úvodním utkání nového ligového ročníku vyhráli na půdě odvěkého brněnského rivala 3:1, když se o vítěznou trefu postaral ostřílený navrátilec Milan Baroš.

Další branky Baníku dali Robert Hrubý a Bronislav Stáňa. Jediný gól Brna zaznamenal Miloš Kratochvíl.

Brňané vstoupili do zápasu aktivněji a získali územní převahu, do šancí se ale dostával mnohem častěji Baník, který spoléhal na rychlé protiútoky. Dvakrát mohl skórovat rychlý Stáňa. V 7. minutě, kdy propadl odkop brankáře Vaška za domácí obránce, si ale neporadil s brankářem Melichárkem. O tři minuty později jeho střela těsně minula branku. Vzápětí při další ostravské akci zahrál rukou v trestném území Šural, rozhodčí Proske ale situaci na pokutový kop neposoudil.

Brňané se dostali k první vážnější akci až ve 12. minutě, ale hlavička Koného mířila do rukou brankáře Vaška.

duel jsme sledovali minutu po minutě

Iniciativněji hrající Baník také otevřel skóre zápasu. Ve 27. minutě po nákopu z poloviny hřiště Šašinka přiťukl zpět míč Hrubému a na jeho přesnou střelu k tyči Melichárek nedosáhl.

Po inkasovaném gólu na chvíli upadli domácí do útlumu. Z něj se dostali po deseti minutách, kdy po Pilíkově přihrávce našel Lutonský volného Kratochvíla, jenž střelou pod břevno vyrovnal.

Po změně stran převzala režii zápasu Zbrojovka. Z tlaku si vytvořila několik šancí, nejblíže ke skórování měl v 54. minutě Fortes, jehož střelu brankář Vašek kryl.

V první lize debutující ostravský trenér Radim Kučera pak v 58. minutě poslal do hry Baroše. Tah se mu dokonale vydařil. Po čtvrthodině pobytu na trávníku si bývalý reprezentační kanonýr naběhl na centr Granečného a přesnou hlavičkou překonal Melichárka.

O dvě minuty později chytil brněnský brankář sólový útok Suse a osm minut před koncemBaroš ve vyložené šanci těsně minul branku. V závěru nervózní Brňané doplatili na další chybu v obraně, kterou potrestal Stáňa.

Svatopluk Habanec (trenér Brna): „Cítím velké zklamání z výsledku i výkonu. Čekal jsem něco jiného. Byli jsme u většiny soubojů pozdě. To byl úkol číslo jedna, v němž jsme propadli. Když jsme se po obdržené brance nadechli k vyrovnání, tak jsem čekal, že si vypracujeme více šancí. Ve druhém poločase jich bylo ale málo. Útočníci Baníku Šašinka, Poznar i Baroš měli větší touhu po úspěchu. Musíme nyní rychle potlačit zklamání. Měli jsme hodně ztrát míčů, po kterých soupeř chodil do brejků. Baník hrál jednoduše zezadu a velice dobře zvládal osobní souboje. Chyběla mi větší zarputilost a nadšení. Baník dával v přípravě nejvíce gólů z brejkových situací. Byli jsme na to připraveni a nezvládli jsme to. Hráli jsme většinou druhé housle.“

Radim Kučera (trenér Ostravy): „Po výhře vládne spokojenost. První poločas se vyvíjel z našeho pohledu velice dobře. Čekali jsme, že na nás Brňané vlétnou a budou chtít ukázat, kdo je doma. Byli jsme na to nachystaní. Naopak jsme měli šance a Brno jsme hodně trápili. Dali jsme gól a nechali soupeře vyrovnat brankou, která nás mohla mrzet. Ve druhém poločase byla hra trochu opatrná. Naši dva útočníci dělali vpředu soupeři ve druhém poločase problémy. Výborné výkony podali Stáňa a Pokorný. Ale nechci vyzvedávat jednotlivce. Celý tým odvedl velmi dobrou práci. Možná se ukázala i nováčkovská euforie. Baroš byl nachystaný na celý zápas, je ale v konkurenci dalších útočníků. Musím říci, že na mě lépe působí Poznar se Šašinkou. Baroš to vzal a zápas odpracoval.“