Do Itálie přes Středozemní moře za prvních šest měsíců roku 2017 dorazilo přes...

Do Itálie přes Středozemní moře za prvních šest měsíců roku 2017 dorazilo přes 71 000 migrantů (17. června 2017) | foto: Reuters

Francie chce hotspoty v Libyi, v rozdělené zemi domlouvá příměří

  • 62
Francie chce už toto léto vytvořit v Libyi registrační střediska pro migranty, v nichž by úředníci prověřovali žadatele o azyl. Ve středu to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal zároveň, že bezpečnostní situace v neklidné Libyi to ale v tuto chvíli neumožňuje.

„(Chceme) zabránit tomu, aby lidé bláznivě riskovali, ne všichni mají navíc nárok na azyl,“ uvedl Macron. Dodal, že chce hotspoty zřídit už toto léto. „Ostatní evropské země jsou v tomto velmi zdrženlivé, zkusíme to ale udělat (v součinnosti) s Evropou. V každém případě my, Francie, tak učiníme,“ řekl šéf Elysejského paláce během návštěvy centra pro uprchlíky v Orléansu ve střední Francii

Připomněl, že v Libyi se nyní nachází 800 000 až milion uprchlíků a migrantů. Podle Macrona je třeba rozlišovat mezi žadateli o azyl a ekonomickými migranty. „Neexistuje žádná země, která by mohla přijmout všechny ekonomické migranty,“ řekla hlava Francie.

Příslušné francouzské úředníky chce Macron vyslat i do stávajících italských registračních středisek. Nevyloučil ani vznik hotspotů v Nigeru. Právě v nigerském městě Agadezu se soustřeďují převaděči lidí, kteří migrantům ze západní Afriky slibují bezpečnou cestu přes Saharu.

Macron na začátku týdne v Paříži přijal dva hlavní aktéry libyjské krize, generála Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftara a premiéra tripoliské vlády podporované OSN Faíze Sarrádže. Ti se shodli na potřebě co nejrychlejšího nastolení klidu zbraní a na co nejrychlejších parlamentních a prezidentských volbách.

Tripolis žádá Itálii o pomoc

Ve středu vláda v Tripolisu požádala Řím o pomoc v boji s pašeráky lidí v libyjských vodách. Po setkání s Faízem Sarrádžem o tom informoval italský premiér Paolo Gentiloni.

„Před pár dny mně poslal premiér Sarrádž dopis, v němž Itálii požádal, aby lodě italského námořnictva Libyi poskytly technickou podporu v boji proti pašerákům lidí,“ řekl Gentiloni. Žádost Libye ještě musí podpořit italský parlament a pokud se tak stane, budou k libyjským vodám vyslány italské lodě.

Země Evropské unie v úterý až do konce roku 2018 prodloužily mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, zaměřené především proti pašování lidí ve Středozemním moři. Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže a přispívají k uplatňování zbrojního embarga OSN. Prodloužení operace bylo možné až poté, co se proti němu přestal stavět Řím.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. Libyjská pobřežní stráž v posledních týdnech zintenzivnila záchranné operace.

U břehů Libye našli tento týden záchrannáři člun s migranty, 13 bylo mrtvých:

25. července 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video