Rána pro americký fotbal: 99 procent profesionálů má poškozený mozek

  • 160
Americký fotbal způsobuje u valné většiny hráčů poškození mozku. Tyto příznaky mělo 99 procent bývalých hráčů profesionální zámořské ligy NFL. Ze 111 testovaných zesnulých profesionálů jen jediný neprokázal chronickou poruchu CTE. Přišla s tím studie vědců z Bostonské univerzity.

„Není pochyb o tom, že lidé, kteří hrají americký fotbal, jsou ohroženi tímto onemocněním,“ uvedla neuroložka Ann McKeeová ve studii, kterou v úterý publikoval Journal of the American Medical Association.

Vědci zkoumali mozek 202 zemřelých hráčů, z toho větší část z nich působila v NFL. Ostatní byli hráči amerického fotbalu v nižších soutěžích, na vysokých či středních školách. Byli ve věku 23 až 89 let.

McKeeová však připustila, že vědci měli k dispozici pouze vzorky darované rodinami hráčů, které se zřejmě rozhodly do studie zapojit proto, že u fotbalistů se právě příznaky CTE projevily. Tato porucha vede k zániku mozkových buněk, depresi, agresi a demenci.

V minulých letech už američtí vědci upozorňovali na jiné případy hrozby poškození mozku při sportu. Jako nebezpečné zmiňovali zejména box a hlavičkování ve fotbale.

Porovnání pitevních nálezů zdravého mozku (nahoře) a mozku univerzitního hráče amerického fotbalu Grega Ploetze. Snímky poskytla Boston University.

Samotná liga NFL po velkém tlaku veřejnosti a samotných hráčů v posledních letech připouští spojení mezi opakovanými zásahy do hlavy a poruchami mozku. Vedení nejsledovanější profesionální soutěže v Severní Americe od roku 2010 zavádí pravidla, která by měla omezit počet zranění hlavy.

Dříve srážky helmy na helmu byly ve hře naprosto běžné a netrestané. V posledních sezonách jsou ale rozhodčími tvrdě trestány. Navíc hráč, který trefí soupeře helmou přímo do hlavy schytá okamžitě finanční pokutu.

Soutěž před dvěma lety také zavedla při zápasech tzv. pozici „speciálních komisařů“, kteří dbají na zdraví hráčů. Tito jedinci stojí u postranní čáry a mohou kdykoliv okamžitě stáhnout ze hry jakéhokoliv hráče v případě podezření, že v utkání utrpěl zranění hlavy.

Bývalí fotbalisté, podporovaní hráčskou asociací, se přesto s NFL soudí o miliony dolarů. Podobně si počínají i bývalí hráči NHL (převážně bitkaři), kteří chtějí na NHL vysoudit „bolestné“. Oba tábory sportovců argumentují, že nebyli dopředu dostatečně informovaní o případných zdravotních následcích.

I proto liga v loňském roce přislíbila 100 milionů dolarů na patřičný výzkum. „Aby liga i hráči lépe porozuměli problému. NFL je odhodlána vědecký výzkum CTE podpořit a věnovat se oblasti prevence a léčby poranění hlavy,“ uvedl mluvčí soutěže Brian McCarthy.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž