Protest proti rušení Obamacare ve Washingtonu (23. března 2017) | foto: Reuters

Republikánům se napoprvé nepodařilo prosadit v Senátu zrušení Obamacare

  • 84
Senát Spojených států schválil v úterý nejtěsnějším poměrem hlasů zahájení debaty o odvolání takzvané Obamacare, tedy systému zdravotního pojištění, který zavedl předchozí americký prezident Barack Obama. Při následném hlasování se však republikánům nepodařilo sehnat potřebných šedesát senátorů, aby mohli systém zrušit.

Pro zahájení debaty se vyslovilo 50 senátorů (republikáni jich mají 52), tedy právě polovina komory. V takovém případě má rozhodující hlas předseda Senátu, jímž je viceprezident Mike Pence. Proti byli všichni demokraté a dvě republikánské senátorky: Lisa Murkowská z Aljašky a Susan Collinsová ze státu Maine.

Při následném hlasování o odvolání systému zdravotního pojištění už bylo k prosazení potřeba 60 hlasů, návrh však získal podporu jen 43 senátorů. Proti bylo kromě všech demokratů také devět republikánů. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že se jednalo o první z několika hlasování, která se tento týden v této věci očekávají.

Trump slíbil skautům apolitický projev, pak kritizoval média i Obamacare

Jak přesně nyní budou senátoři dále postupovat, není podle médií zcela jasné. Zdá se, že se soustředí na dvě možnosti. První je odvolání reformy a její nahrazení návrhem, který prozatím nemá podporu všech republikánských senátorů. Druhou cestou by mohlo být zrušení Obamacare s dvouletým odkladem, což by zákonodárcům poskytlo delší čas k vypracování náhrady.

Republikánští senátoři navíc zvažují, že připraví jakousi odlehčenou verzi svého návrhu, ze kterého v rámci hledání kompromisu vypustí kontroverzní části. Někteří republikáni původní návrh kritizují, neboť podle nich je náhrada příliš omezená a nejde dostatečně do hloubky, dalším se zase nelíbí příliš rozsáhlé škrty v sociálních programech.

BBC v komentáři poznamenala, že šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell by dokonce mohl stranický návrh zcela rozbít na několik dílů, o kterých by postupně nechal hlasovat. Tak by mohl dosáhnout zrušení některých částí Obamacare, které republikáni nejvíce kritizují.

Pokud se republikánům v Senátu podaří cokoli schválit, čeká je další kolo jednání se Sněmovnou reprezentantů, která rovněž musí vyslovit souhlas. V případě následné dohody o kompromisu a jejím schválení ve Sněmovně reprezentantů se návrh vrátí zpět do Senátu ke konečnému posouzení.

Trump vs. Obamacare

Trumpa v úterý podpořil i senátor John McCain, který se hlasování zúčastnil přesto, že se léčí se zhoubným nádorem mozku. Při příchodu do Senátu sklidil McCain všeobecný aplaus.

Původní plán zrušení Obamacare a okamžité přijetí náhradní reformy zdravotního pojištění padl, když se republikáni minulý týden nedopočítali padesáti senátorských hlasů, potřebných ve stočlenné horní komoře k přehlasování odporu demokratů.

Když záměr zrušit a nahradit Obamovu reformu nevyšel, rozhodlo se vedení republikánů s podporou Donalda Trumpa odhlasovat alespoň konec Obamacare s tím, že náhrada bude dojednána během příštích dvou let.

Úterní hlasování otvírá cestu k možnému zrušení zásadních prvků Obamovy reformy, kterou její obhájci chválí za to, že umožnila milionům dosud nepojištěných Američanů zřídit si zdravotní pojištění. Kritici zase tvrdí, že Obamacare vedl ke zdražení pojistek.

Trump hlasování Senátu označil za „velký krok“. Senát nyní podle něj musí přijmout příslušný zákon a předložit mu ho k podpisu, „abychom konečně mohli jednou provždy ukončit katastrofu jménem Obamacare,“ prohlásil šéf Bílého domu. Systém Obamacare je podle něj katastrofa, která „selhává na všech frontách“, a je drahý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue