Sada her zlepší fungování mozku. Recenze Devilish Brain Training

  • 0
Dr. Kawashima's Devilish Brain Training na hadnheld 3DS se zaměřuje na krátkodobou paměť. Její trénink zlepší sebeovládání, úsudek či schopnost studovat. Věří v to japonský vědec Ryuta Kawashima, který se zabývá neurovědou.
75

Dr. Kawashima's Devilish Brain Training: Can You Stay Focused?

Platforma: 3DS
Výrobce: Nintendo

  • Nové hry trénující pracovní paměť potrápí
  • Opět přátelsky zpracované
  • Hry se adaptují schopnostem hráče
  • Pozdní vydání v Evropě
  • Už to není taková pecka jako kdysi

Herní karta

Stará láska nerezaví, ale po letech už to není taková pecka jako kdysi. Řeč je o hrách ze série Brain Training, jejíž první díl z roku 2006 působil jako zjevení. Řešení jednoduchých úkolů na pravidelné bázi mělo zlepšit funkci našeho mozku. Bylo to něco nového i neokoukaného.

Později se objevilo i několik studií. Jedna například říkala, že výsledky jsou u zdravých dospělých jedinců neprůkazné (tj. naučí se pouze lépe hrát danou hru, ale na zlepšení funkcí mozku nemá vliv), jiná zase potvrdila blahodárný vliv na funkci mouku u starších lidí. Ale ať už jsme si jenom hráli, nebo skutečně zdokonalovali svůj mozek, byla to zábava.

Trénink krátkodobé paměti dá zabrat

Nejnovější přírůstek se jmenuje Dr. Kawashima’s Devilish Brain Training: Can You Stay Focused?, ale úplně nová hra to není. V Japonsku a v zámoří vyšla už v roce 2012, respektive 2013 pod jménem Brain Age: Concentration Training. Její záběr je však možná ještě aktuálnější než v době vydání. Trénuje se schopnost koncentrovat se, například aby vás nevyrušoval ruch v kanceláři.

Nejdůležitější sada her se zaměřuje na pracovní paměť. Doktor Kawashima věří, že trénink nám zlepší úsudek, schopnost soustředit se, efektivně studovat, koncentrovat se – a to i během sportování, ale také pomůže se sebeovládáním. Konkrétně třeba s tím, že si nedáme dortík, i když na něj máme právě chuť.

Dr Kawashima's Devilish Brain Training

Dr Kawashima's Devilish Brain Training

Hned první hra dá zabrat. Jmenuje se Devilish Calculations a počítají se v ní jednoduché rovnice typu „7 – 2“ nebo „1 + 3“. Trik je v tom, že při zadávání odpovědi už je na displeji jiná rovnice a my si musíme vzpomenout na řešení té předchozí.

Hry se také podle výsledků přizpůsobují hráči, aby ho co nejvíce potrápily. Pokud se vám daří, hra se zrychlí, případně přejde do režimu, kdy si musíte zapamatovat dvě předchozí řešení, která už však na displeji nevidíte. Důležité je, že každou hru lze hrát pouze pět minut denně. Podle pana vědce se nic nemá přehánět a přílišný trénink také škodí.

Hraní je ostatně prošpikováno různými tipy, kratičkými semináři a vědeckými novinkami. Jde o klasickou popularizaci vědy, kdy Kawashima mluví jednoduchým jazykem, dává příklady a nechybí ani různé vtipné animace. Jinými slovy: porozumí mu každý. Příjemné je, že všechny tyto „lekce“ jsou dabované.

Hlavní set her trénujících pracovní paměť funguje na stejném principu. Ať už hrajeme jakési pexeso, nebo skořápky, všechny hry jsou založené na udržení informace v krátkodobé paměti. U pexesa se za chybu považuje, pokud danou kartu otočíme více než jednou a nevytvoříme pár. Obtížnost pak roste zvyšováním počtu karet. U skořápek se zvyšuje rychlost, ale i počet kalíšků.

Záleží na rychlosti a je tu i relax

Na podporu tréninku hra obsahuje další sety her. Training Supplements má trénovat rychlost krátkodobé paměti, kdy se snažíme co nejrychleji řešit dané úlohy. Je tu hodně různých forem počítání, ale i psaní.

Například ve Words in Space vidíme raketu, na niž se řítí nepřátele v podobě slov. Ta se však na obrazovce mihnou jen na okamžik, protože vzápětí se promění na černé obdélníky. Cílem je slovo vypsat dříve, než se přiblíží k raketě. A aby to nebylo tak snadné, slov je časem více, pohybují se a dokonce po vás střílí písmenka. Střela se pak zastaví tak, že dané písmeno napíšeme, což je přesně ten případ, kdy se vás hra snaží vyrušit z koncentrace.

Dr Kawashima's Devilish Brain Training

Dr Kawashima's Devilish Brain Training

Další set nazvaný jednoduše Brain Training se snaží udržet náš mozek aktivní. Najdeme zde karty, Peg Solitaire a další. Tady už se hraje spíš na pohodu. Time Out už je pak úplný relax, je tu variace na Tetris či relaxační hudba s obrázky.

Veškeré naše počínání je zaznamenáváno a posléze vyjádřeno pomocí grafů, takže se můžeme kochat, jak se zlepšujeme. Dostupné jsou až čtyři profily, své výsledky si tak můžete porovnávat třeba se členy rodiny, pokud je přemluvíte k hraní.

Po nějakém čase se přestaneme zlepšovat a tady trénink teprve začíná. Po delší době má totiž přijít zlepšení, tvrdí Kawashima. Já ho prozatím nedosáhl, ale je fakt, že po dvou týdnech hraní ani nic takového neočekávám. Ostatně kdo vydrží trénovat dostatečně dlouho, může odeslat svá data do Kawashima Laboratory, kde je využijí k dalšímu výzkumu (pokud tedy ještě probíhá).

Dr. Kawashima’s Devilish Brain Training se povedl a rád tuto kolekci doporučím každému, kdo chce potrápit svůj mozek, zejména tedy krátkodobou paměť. Jen už to není taková pecka jako kdysi. S rozmachem chytrých telefonů se objevila řada podobných aplikací, byť samozřejmě ne všechny zaštiťuje vědecká kapacita. Výběr už je na vás. Mimochodem, na eShopu je demo, takže si můžete udělat celkem dobrou představu, co očekávat.


Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 5 čtenářů