Auta na náměstí jsou neomalenost, naštvalo primátora Brna

  • 17
Nejen brněnské obyvatele rozzlobila auta lákající ke koupi rozmístěná nejprve na Moravském náměstí a poté také na náměstí Svobody. „Vykulený“ z výstavy byl také primátor Petr Vokřál a z jednání svých kolegů z Žít Brno je rozčarovaný rovněž starosta městské části Brno-střed Martin Landa.

Ojeté vozy společnosti Mototechna, spadající pod síť AAA Auto, zabraly nejprve minulý týden park na Moravském náměstí a v pondělí pak náměstí Svobody v samém srdci Brna. Tentýž den však úředníci z Brna-střed rozhodli, že ojetiny musí do středy zmizet, protože vystavovatelé porušili dohodnuté podmínky (psali jsme zde).

Auta přitom měla na brněnských náměstích stát s přestávkami až do září. „Hlavním problémem je, že výstava je prodejní. To organizátor nenahlásil, a prodej tedy ani na Moravském náměstí, ani na náměstí Svobody schválen nebyl,“ sdělila Kateřina Dobešová z radnice Brna-střed.

V oficiálním programu festivalu Léto v centru pořádaného Turistickým informačním centrem Brno (TIC) je přitom akce uvedena jako „Nejlepší výstava automobilů pod brněnským sluncem.“ Nadšení návštěvníků ale čtyřicítka vyskládaných vozů rozhodně nevyvolala.

A „vykulený“ z ní byl podle svých slov i brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). „Je velká škoda, že takto neomalená prezentace jednoho ze sponzorů vrhá špatný stín na jinak skvělý festival Meeting Brno. Výstavu automobilů, například veteránů nebo sportovních unikátů, si v městském parku teoreticky dovedu představit, ale rozhodně ne bazar ojetin,“ poznamenal.

Právě za příspěvek na pořádání akce Meeting Brno ve výši 700 tisíc korun Mototechna získala svolení svá auta na náměstích rozmístit (psali jsme zde).

Z vyjádření jsem byl rozčarovaný, kritizuje starosta kolegy

Organizátoři festivalu proto minulý týden akci hájili a zastalo se jí v prohlášení i hnutí Žít Brno, které je v čele městské části Brno-střed. „Auta nestojí na trávě uprostřed Lužánek, ale na asfaltu uprostřed ne příliš útulného koutu města, jehož rekonstrukci město připravuje. Někoho ta auta zaujmou, někoho naštvou a pak za pár dní zmizí,“ stálo v prohlášení.

To ovšem naštvalo starostu zmíněné městské části Martina Landu, člena Žít Brno. Podle svých slov předem o prohlášení vůbec nevěděl. „Z vyjádření jsem byl rozčarovaný, sám jsem proto na něj v diskusi (na Facebooku – pozn. red.) reagoval,“ prohlásil Landa s tím, že akce musí skončit co nejdřív. „Už včera bylo pozdě,“ dodal.

Landovi se nelíbilo, že nejde o žádnou výstavu nějakých zajímavých vozů, ale že vše vypadá v podstatě jako klasický autobazar. I s cenovkami za okny aut a nápisem „S tímto vozem můžete ihned odjet“.

Architekt Ondřej Chybík, který je spoluautorem makety Německého domu a k autobazaru se vyjadřoval smířlivě, svá slova později mírně korigoval. „Vnímali jsme od začátku jako kontroverzní umístit do parku auta. Diskuse předčila naše očekávání a je jasným vodítkem, jak upozornit na palčivé problémy našeho města,“ podotkl architekt.

Člověk na výstavě nic koupit nemůže, hájí se pořadatelé

Zástupci Mototechny slíbili, že akci ukončí. „I v našem zájmu je, aby byli všichni spokojení, takže jsme se rozhodli, že výstavu ve středu ukončíme,“ sdělil koordinátor výstavy Stanislav Gálik. S organizátory Meeting Brno budou jednat o jiné formě protiplnění za jejich sponzorský dar.

Ani po této domluvě se však Gálik neshoduje se stanoviskem radnice Brna-střed, že šlo o prodejní výstavu. „Tam nic člověk koupit nemůže, takže to rozhodně není prodejní výstava,“ odmítl Gálik slova radnice.

Každý zákazník totiž musí jet přímo na pobočku do brněnské Slatiny, kde veškeré smlouvy podepíše. Navíc podle něj v pondělí při přemisťování aut na náměstí Svobody z nich byly odstraněny vytýkané cenovky. Cedule s technickými údaji a nápis lákající k nákupu a okamžitému odjezdu však na vozidlech zůstaly.

Brněnští zastupitelé na úterním mimořádném zasedání pověřili kontrolní výbor, aby v souvislosti s kauzou prověřil organizaci festivalu Meeting Brno.

Prodejní akce by vyšla na stovky tisíc

V celém případu však figuruje ještě jedna souvislost, která hrála roli v tom, že radnice poslala výzvu k odstranění aut. A to pravidla záboru veřejného prostranství.

Prodejní akce, na rozdíl od kulturních, musí platit za využití plochy. U Moravského náměstí i náměstí Svobody se jedná o deset korun za metr čtvereční a den pronájmu, což se u zmiňované akce nedělo. Byla totiž prezentována jako kulturní podnik.

V případě podobně velké akce, která by od začátku byla nahlášená jako prodejní a trvala 28 dní, jak měla původně prezentace aut trvat, by cena mohla vyjít i na půl až tři čtvrtě milionu korun.