Živé spisy jsme neprobírali, tvrdí Babiš s Přibilem. Komise pozve Sobotku

  • 236
Sněmovní komise pro vyšetření údajných úniků z policejních spisů v úterý vyslechla redaktora Marka Přibila a šéfa ANO Andreje Babiše. Oba shodně tvrdí, že „živé“ spisy neprobírali. Právě nahrávky jejich hovorů, kde se baví o informacích získaných od policie, podnítily vznik poslanecké komise. Kvůli únikům v kauze OKD si komise chce pozvat i premiéra Bohuslava Sobotku.

Bývalý redaktor MF DNES Marek Přibil po slyšení před komisí, které trvalo více než dvě hodiny, s novináři mluvit příliš nechtěl. „Myslím, že jsem tady doložil, že jsme s panem Babišem žádné živé spisy neprobírali,“ zopakoval pouze svá minulá tvrzení a odešel ze Sněmovny.

„Mám-li říct nějaký závěr, a není to tajemství, tak pro mě z toho bohužel vychází informace, že skutečně někteří novináři mají nadstandardní vztahy s některými vyšetřovateli nebo v soustavě státního zastupitelství,“ zhodnotil Přibilovo vystoupení předseda komise Plíšek.

Podle Plíška poslancům Přibil řekl, že na jednu schůzek s Babišem jej poslal jeden z manažerů MF DNES František Nachtigall. Proto si ho komise pozve na některé z dalších jednání. Další schůzky prý inicioval sám Přibil.

Už minulý týden serveru iDNES.cz Přibil sdělil, že případy, o kterých se s Babišem na nahrávce baví, nebyly „živé“. Ze záznamu vyplývá, že novinář Přibil přišel Babiše seznámit se svými zjištěními v případech, které sledoval. Mluvil například o výslechu bývalého náměstka GIBS Dušana Brunclíka v souvislosti s kauzou Beretta. Podle Přibila však nešlo v této ani v jiné kauze o „živé“ spisy.

„V tomto případě, když jsem hovořil o Brunclíkovi, šlo o výslech Brunclíka někdy z roku 2012 či 2013 a vůbec se netýkal Beretty, ale GIBSu,“ uvedl už minulý týden Přibil s tím, že se jednalo o již uzavřený případ.

Po Přibilovi poslanci vyslechli druhého mluvčího z nahrávek - exministra financí Andreje Babiše. Komisi především zajímalo, zda údaje z „živého“ spisu oba muži skutečně měli a případně odkud je získali a jak s nimi nakládali. Babiš měl podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) vysvětlit také pozadí schůzek s Přibilem.

Je to účelovka, míní Babiš. Nic nám neřekl, konstatoval Plíšek

Babiš si však myslí, že je poslanecká komise zbytečná a že její sestavení je pokračováním politického boje. „Já nevím, proč mě pozvali. Rád se to dozvím,“ prohlásil, když dorazil. Babiš také zopakoval svoji oblíbenou repliku, že jde o kampaň mocenského paktu ČSSD a TOP 09.

„Úniky z policejních spisů jsou tady desítky let. Můžete si dokonce číst o nich číst novinách,“ odkázal na dotační kauzu v českém sportu. „Já to považuji za účelovku,“ má jasno Babiš. Po svém slyšení novinářům, řekl, že má důvodné podezření, že je sledován a odposloucháván, a proto podal trestní oznámení.

S kolegy poslanci mluvil pouze zhruba půl hodiny. „V životě jsem žádný živý spis v ruce neměl, nikdy jsem do žádného spisu nenahlížel, takže to bylo rychlý,“ vysvětlil Babiš. Prý se nezdráhal odpovídat na všechny otázky členů komise.

To však vzápětí zpochybnil předseda komise Plíšek. „Odmítl se s námi bavit o tom, že by komunikoval s redaktorem Přibilem a o obsahu těchto schůzek nám také neřekl vůbec nic,“ řekl k rozhovoru s Babišem. „Zopakoval jen své fráze z médií,“ hodnotil Plíšek.

Kromě Nachtigalla se komise rozhodla, že si pozve i premiéra Bohuslava Sobotku a bývalého šéfa úřadu vlády Ivana Přikryla. Navrhl to poslanec za ANO Radek Vondráček v souvislosti s kauzou OKD. Poslanci se podle Plíška chtějí zabývat úniky také z kauz Beretta, Vidkun, nahrávkou Babiše s Přibilem a dotační kauzou na ministerstvu školství.

Od obhájců nic neuniká, myslí si předseda ČAK

Před Přibilem v úterý s poslanci mluvili zástupci České advokátní komory (ČAK). Advokáty si poslanci pozvali proto, že obhájci jsou vedle policie a státního zastupitelství dalším místem, odkud by mohly údaje z vyšetřování unikat.

„Pokud jde o obhajobu, tak v případě řádně prováděné obhajoby nemá vůbec smysl mluvit o nějakém úniku z vyšetřovacího spisu. Úniky byly v naprosté většině, ne-li ve všech (případech) proti zájmům trestně stíhaných osob, což je naprosto v rozporu s tím, co má obhájce pro klienta v rámci trestního řízení dělat,“ řekl předseda advokátní komory Martin Vychopeň po jednání s poslanci.

Dodal, že za osm let v čele komory se s podobným prohřeškem nesetkal. Zákonodárci si přesto od komory vyžádali statistiky kárných provinění.

Vytvoření vyšetřovací komise schválili zákonodárci na popud ČSSD právě kvůli nahrávkám šéfa ANO Andreje Babiše, na nichž se baví s dnes již bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem o vyšetřování údajně „živých“ případů (více o nahrávce zde). Podle nahrávky oba muži spekulují, jestli by informace mohly poškodit Babišovu politickou konkurenci

Kdo sedí v komisi

V poslanecké komisi zasedají kromě předsedy Plíška (TOP 09) také Jiří Štětina (Úsvit), Lukáš Pleticha (ČSSD), Radek Vondráček (ANO), Petr Kudela (KDU-ČSL), Josef Zahradníček (KSČM) a za ODS Marek Benda.

Záznamy Babišových hovorů zveřejňuje twitterový účet pod názvem Skupina Šuman. Svým názvem odkazuje na Julia Šumana, který ve svazcích StB figuruje jako řídící důstojník agenta Bureše.

Poslanci s výslechy začali minulé úterý, kdy si pozvali náměstka policejního prezidenta Jaroslava Vilda a náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Debata se však vedla pouze v obecné rovině, kde jsou z hlediska úniků informací během vyšetřování slabá místa.

Oba pozvaní se shodli, že slabinu vidí spíš v lidském faktoru (více o minulém zasedání komise najdete zde). Komise si na další sezení chce pozvat také špičky policie a žalobců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video