Ali David Sonboly na archivním snímku

Ali David Sonboly na archivním snímku | foto: Profimedia.cz

Zvláštní případ Davida S. Jak se z mnichovského kluka stal masový vrah

  • 226
Mnichov si v sobotu připomněl rok od střelby u obchodního centra Olympia, kde osmnáctiletý David Sonboly zastřelil devět lidí. Nebyl to čin teroristy, ale psychicky narušeného kluka, který se chtěl pomstít za šikanu ve škole a sympatizoval s nacismem. Nové podrobnosti o jeho motivech nyní přinesla německá média.

V pátek 22. července v 17:52 David Sonboly nakráčel před pobočku McDonald’s v mnichovské čtvrti Moosach, vytáhl pistoli Glock 17 a začal střílet do kolemjdoucích. Pak se přesunul přes ulici do obchodního centra Olympia a pokračoval ve střelbě. Celkem za sebou zanechal devět mrtvých a tři desítky zraněných.

Okamžitě se rozjela masivní policejní operace, do ulic bavorské metropole bylo nasazeno 2 300 policistů. Objevily se zprávy, že útočníků je víc, kdosi se nechal slyšet, že útočník vykřikuje „Alláhu akbar“. V půl deváté drama skončilo. David Sonboly se tváří v tvář dvěma policistům zastřelil.

22. července 2016

Evropa, čerstvě zasažená útoky v Nice, byla přesvědčená, že se opět stala cílem teroristů. Policie však tyto spekulace brzy rozptýlila a uvedla, že pachatelem je mladý Němec s íránskými kořeny, který trpěl psychickými problémy.

Švábi a podlidé

Rok po hrůzném činu jsou motivy útočníka poměrně dobře zmapovány. Narodil se v Mnichově jako Ali Sonboly emigrantům z Íránu. Studoval, přivydělával si rozvážením novin, sousedé ho popisovali jako slušného kluka.

V roce 2015 podstoupil psychiatrickou léčbu, podle webu Deutsche Welle trpěl depresemi, stresem a strachem z lidí. Jeho psychické problémy pramenily zřejmě z izolace a šikany ve škole.

Vyšetřovatelé později uvedli, že se u něj rozvinuly xenofobní tendence vůči přistěhovalcům z Turecka, Albánie či jiných balkánských zemí. Vyjadřoval se o nich jako o „podlidech“ a „švábech“.

Byli to zřejmě spolužáci s kořeny v těchto zemích, kdo ho ve škole ponižoval. V roce 2012 mu dokonce způsobili zranění. „Vždycky jsme se na něj sesypali a on nám hrozil, že nás zabije,“ vzpomínal později jeden z Davidových mučitelů.

Nejpozději v době léčby se u Davida projevila náklonnost k nacismu. Považoval se za árijce a tvrdil, že árijská rasa pochází z Íránu. Před kamarády se chlubil, že se stejně jako Adolf Hitler narodil 20. dubna, ostatní pacienty zdravil „Sieg Heil“ a kreslil si hákové kříže.

Lékaři se o tom s ním během terapeutických sezení snažili mluvit. David na jejich otázky odpovídal, že není nacista, ale věří, že „Hitler udělal i něco dobrého“. List SüddeutscheZeitung nyní zjistil, že už tehdy po ostatních pacientech chtěl, aby ho nazývali „Šílený střelec Z“.

Ošetřující personál o tom nevěděl.

Já se tady narodil

Četl knihy o případech šílených střelců a hledal si o nich informace na internetu. Osobně se zajel podívat do Winnendenu, kde v roce 2009 sedmnáctiletý Tim Kretschmer postřílel šestnáct lidí (o případu více zde). Jednou se nechal slyšet, že obdivuje norského masového vraha Anderse Breivika. Policie později v jeho počítači objevila důkazy, že fantazíroval o rasově motivovaném teroristickém činu.

Svoji odvetu za šikanu ve škole naplánoval na páté výročí Breivikova útoku. Na Slovensku vyrobenou pistoli pořídil za 4 000 eur (108 000 korun) na darknetu. Sedm z jeho obětí byli teenageři, většina mrtvých měla turecké či balkánské kořeny. Policie věří, že David své oběti nikdy předtím neviděl. Pitva v jeho těle objevila jen nepatrné stopy antidepresiv, což naznačuje, že předepsané léky vysadil.

Pár okamžiků před smrtí se David Sonboly dostal do hádky s mužem, který jeho počínání na střeše obchodního domu sledoval z balkonu sousedního věžáku. Když mu muž, který si celou scénu natáčel na mobil, začal nadávat do cizinců a „zasraných Turků“, Sonboly pocítil potřebu se hájit: „Já jsem Němec. Já se tady narodil!“

22. července 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video