VIDEO: Tak se fotil kalendář Pirelli 2018. Zve do Alenčiny Říše divů

  • 178
Fantaskní, surreálný, podmanivý. Kalendář Pirelli překvapí i letos. Jeho edice pro rok 2018 nás zavede do světa za zrcadlem a bude jí defilovat Srdcová královna, Plšice, Bílá královna a samozřejmě Alenka. Ano, fotograf Tim Walker se inspiroval dílem Lewise Carola.

A magičnost prostředí a postav není jediným prvkem, jímž za sebou jeho práce nechává hluboký otisk. Též totiž překvapí svým politickým a sociálním poselstvím: všechny fotografované modelky a modelové jsou černé barvy pleti. Kalendář se tak pouští ještě mnohem dál než do Říše divů, vstupuje na angažovaný terén.

Ke spolupráci Walker vyzval jak špičkové modelky, tak aktivistky či herečky. V popředí jeho portfolia nepochybně stojí britská supermodelka Naomi Campbellová, kromě ní se do fantazijního světa vydaly její kolegyně ze světa módy, jako jsou súdánsko-americká modelka Adut Akechová, senegalsko-německá modelka Alpha Dia, jihosúdánsko-australská modelka Duckie Thotová, King Owusu, Wilson Oryema a Zoe Bedeauxová z Velké Británie, Slick Woodsová a Djimon Hounsou ze Spojených států, americké herečky Whoopi Goldbergová a Sasha Lane či mexicko-keňská herečka Lupita Nyong’o.

Ve Walkerově týmu však nescházely ani osobnosti, které svět modelingu a filmu překračují. Před objektivem se tak objevila i gambijská bojovnice za ženská práva Jaha Dukurehová, ghansko-britská feministická aktivistka a modelka Adwoa Aboahová, americká drag queen RuPaul, jihoafrická právnička a modelka Thando Hopa a američtí rappeři Lil Yachty a Sean „Diddy“ Combs.

Tim Walker se narodil v roce 1970 v Anglii a jeho zájem o fotografii začal díky práci v londýnské knihovně. Měl na starost archiv módního a portrétního fotografa Cecila Beatona a jeho práce mu uhranula natolik, že fotografii sám vystudoval. Původně se věnoval dokumentární fotografii a portrétům, v 25 letech poprvé vstoupil na půdu módní fotky. Tvořil pro britské, italské i americké magazíny, v jeho portfoliu je však i kolekce fotografií, které vzdávají hold ženám - babičkám.

S dlouhou historií. A pro elitu

První edice kalendáře vyšla v roce 1964. Fotografem byl Robert Freeman, který se proslavil portrétními snímky skupiny Beatles. S výjimkou let 1975 až 1984 vychází kalendář dodnes a prošla jím díla více než třiceti fotografů. Na jeho tvorbě se podíleli například Richard Avedon, Peter Lindbergh, Bruce Weber či Patrick Demarchelier.

Kalendář každoročně učaruje i tím, že milovníky krásy zavádí na poutavá místa. V roce 2008 našel fotograf Patrick Demarchelier inspiraci v uličkách plných nevěstinců a pomíjivé lásky v pověstné Francouzské čtvrti v Šanghaji, rok nato složil Peter Beard hold poušti Kalahari a deltě řeky Okawango v Africe.

V roce 2010 vsadil Terry Richardson na návrat k 60. a 70. letům, kdy modelky pózovaly na panensky čistých plážích, rok poté situoval Karl Lagerfeld modelky do říše starých řeckých bájí. Z ní se kalendář pro rok 2012 přenesl na Korsiku a následná edice do magického Rio de Janeira, kam zavedl i českou modelku Petru Němcovou.

Vydání pro rok 2014 se vracelo k „trezorovým“ fotografiím Helmuta Newtona z roku 1985. Kalendář pro rok 2015 fotografa Stevena Meisela zobrazoval ženu jako erotickou ikonu a nesl se ve znamení fetišismu. Rokem 2016 provázely revoluční fotografie Annie Leibovitzové, která vsadila na snímky silných žen, vzpírajících se patriarchální nadvládě. Letošní edice potom nese rukopis Petra Lindbergha. Je oslavou přirozené krásy a skví se v ní intimní, i když neodhalené snímky hereček, mezi nimiž nechybí Uma Thurmanová, Helen Mirrenová, Nicole Kidmanová či Penelope Cruzová.

Kompletních 44 vydání nese rukopis celkem 34 prestižních fotografů, devět z nich dostalo šanci vytvořit hned po dvou ročnících. Pouze Lindbergh měl pod svým patronátem hned tři edice.

Poprvé do něj v roce 1996 uvedl supermodelky jako Evu Herzigovou, Nastassju Kinski či Tatjannu Patitzovou, v roce 2002 ztvárnil herečky Lauren Bushovou, Amy Smartovou a další. Letos chtěl udělat krok ještě dál. „Řekl jsem si, že je lepší říci, že talent je důležitější než krása,“ uvedl. Od firmy Pirelli k tomu dostal volnou ruku.

„Chtěl jsem odhlédnout od všech měřítek dokonalosti, upustit od make-upů, náročných účesů, dát to vše stranou,“ vysvětluje. Výsledkem je soubor fotek žen, které jsou přirozené, plné životních zkušeností, emocí.

Kalendář Pirelli je tradičně určen společenské elitě, významným zákazníkům, slavným osobnostem i hlavám států. Mezi jinými ho dostávají i královské rodiny Velké Británie a Španělska.