(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Bezprecedentní útok na nezávislost, komentují české soudy dění v Polsku

  • 244
Soudní reforma v Polsku je podle českého Ústavního a nejvyšších soudů, nejvyššího žalobce a ombudsmanky útokem na nezávislost soudnictví. Ve společném prohlášení, které v pátek zástupci justice rozeslali médiím, sice ocenili hrdinství Poláků, které bylo Čechům inspirací, poslední dění v zemi však striktně odsoudili.

„V posledním roce jsme u našeho blízkého souseda svědky vývoje, který ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát. Po ochromení Ústavního tribunálu a podřízení veřejnoprávních médií momentální státně stranické politice v minulém roce dochází v těchto dnech k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví,“ stojí nad podpisy předsedy Ústavního, Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu Pavlem Rychetským, Pavlem Šámalem a Josefem Baxou a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a ombudsmanky Anny Šabatové.

Zástupci české justice přitom připomněli, že Čechům bylo Polsko v minulých letech velkou inspirací.

Kritika zní také ze Slovenska

Obavy o nezávislost polské justice má i nejvyšší soud na Slovensku. Jeho předsedkyně Daniela Švecová v pátek v tiskové zprávě uvedla, že zákon o reorganizaci polského nejvyššího soudu může ohrozit jeho nezávislost a vést k jeho podřízení výkonné moci. Předsedkyně slovenského ústavního soudu Ivetta Macejková se k citlivé situaci v Polsku nechce vyjadřovat, napsal v pátek list Denník N.

Zdroj: ČTK

„Hrdinství polského národa za 2. světové války, jeho odpor proti diktátu bývalého Sovětského svazu i domácím totalitním praktikám, stejně jako jeho úspěšné obnovení státní svrchovanosti a nastolení demokratického systému a právního státu po roce 1989 bylo pro nás významnou a trvalou inspirací,“ uznávají na úvod svého prohlášení.

Přijaté zákony o Národní radě soudnictví, o obecných soudech i projednávaný zákon o Nejvyšším soudu však podle nich „umožňují výkonné i zákonodárné moci zcela zbavit soudní moc její nezávislosti, nepohodlné soudce zbavit mandátu a podřídit soudní moc politickému řízení“.

„I při vědomí suverenity polského státu a respektu k ní, nemůžeme mlčet ke krokům, které ohrožují její samotný zdroj, kterým jsou nedotknutelné hodnoty evropské civilizace, humanismu a základních práv a svobod,“ odsoudili signatáři polské dění.

Polský parlament schválil kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu ve čtvrtek. Jeho návrh se přitom stal předmětem široké mezinárodní kritiky, a to i ze strany Evropské komise. Justiční reforma podle jejích odpůrců v Polsku ruší dělbu moci. Šéf summitů EU Donald Tusk kvůli reformě požádal o setkání prezidenta Andrzeje Dudu (více o schválení soudnické reformy v Polsku zde).

Za varšavskou vládu se naopak postavilo Maďarsko. Analytik Vít Dostál si pak nemyslí, že náš severní soused míří cestou Ruska či Maďarska. „Jde i o vypořádání se se společenským systémem, který v Polsku fungoval od roku 1989,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz (více zde).

V Polsku proběhly 19. července protesty:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video