Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět tipů, jak zlepšit fyzickou kondici. Na začátku pomůže rychlá chůze

  • 25
Uvědomujete si to pokaždé, když dobíháte autobus, protože se ještě několik zastávek snažíte maskovat své funění. Vaše fyzická kondice je na bodu mrazu. Chtěli byste to změnit?Přinášíme rady odborníků, jak svoji fyzičku co nejdříve zlepšit. Pro začátek pomůže rychlá chůze.

1. Hýbejte se každý den

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak si zlepšit svoji kondici, je rozhodně zařazení pravidelné fyzické aktivity do každodenního života. Pokud jste delší dobu nesportovali, vždy je potřeba začít pozvolna, aby si vaše svaly a klouby postupně na zátěž zvykly.

BMI kalkulačka

Vypočítejte si svůj Body Mass Index.

„Zpočátku to může být rychlá procházka v parku každý den 30 minut, postupně můžete zařazovat další aktivity, které vás baví. To je totiž zásadní. Pokud pohyb není zábava, nemůže nikomu v pravidelném režimu dlouho vydržet,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Ideální je podle odborníků každodenní svižná procházka a další cvičení aspoň třikrát týdně.

2. Začněte chůzí

Měsíční plán rychlé chůze pro začátečníky

Pokud začínáte se sportem, doporučují odborníci pro začátek zvolit rychlou chůzi, která je vhodná pro každého.

„Pravidelná svižnější chůze má řadu pozitivních účinků, posiluje srdce, cévy, kosterní svalstvo, ale má vliv i na snižování krevního tlaku, nebezpečných tuků a cukrů. Celkově udržuje tělo v kondici, zabraňuje vzniku osteoporózy, zlepšuje koordinaci pohybů i náladu,“ vysvětluje trenérka Hana Dvořáková ze společnosti STOB.

Denně bychom měli ujít asi 10 tisíc kroků, což odpovídá přibližně 6 až 7 kilometrům. Každý má však tuto hranici jinde, je tedy potřeba si vyzkoušet, kolik za den zvládnete ujít a postupně tuto hodnotu navyšujte.

16. července 2015

3. Přidávejte další sporty

Až ucítíte, že se vaše fyzička již o něco zlepšila, můžete zkusit střídat rychlou chůzi s během. Tedy v případě, že netrpíte nadváhou a nemáte žádné zdravotní komplikace.

Trénink začněte opět rychlou chůzí, která by měla trvat 5 až 10 minut, poté přejděte na 5 až 10 minut v mírný běh a opět na konci zařaďte chůzi. Pokud nezvládnete běžet celých 5 minut, střídejte chůzi s během - takzvaný indiánský běh.

Pro další zlepšování své kondice je ideální sportovní aktivity střídat. Přidejte třeba jízdu na kole, plavání, bruslení a v zimě třeba běžkování.

4. Silové cvičení kombinujte s vytrvalostním

Mnoho lidí řeší, při jaké fyzické aktivitě narostou svaly, a při které ztratí tuk. „Obecně platí, že silové cvičení buduje svalovou hmotu, a vytrvalostní v tzv. aerobním pásmu – tedy takové, při kterém se nezadýcháme a jsme schopni stále normálně mluvit – pomáhá budovat vytrvalost a snižovat tukovou zásobu,“ upozorňuje Havrdová.

Jestli ale chceme získat dobrou fyzickou kondici, je potřeba obojí. „Aktivity by se měly střídat, tedy měli bychom jak chodit či běhat, tak i posilovat a protahovat se například prostřednictvím jógy,“ dodává cvičitelka.

5. Nezapomeňte na zdravý jídelníček

Pokud se chcete dostat do formy, je zcela nezbytné upravit také svůj jídelníček. Bez kvalitních živin nebude tělo správně fungovat. Co jíme, je velmi důležité nejen pro zdraví, ale i budování lepší fyzické kondice.

Odborníci tak doporučují se ráno do půl hodiny po probuzení nasnídat. Ideální je třeba ovesná kaše, k tomu banán a oříšky. Nezapomínejte také na dopolední a odpolední svačinu.

K obědu si dejte libové maso či rybu a přílohu se zeleninou. Večeři si zase dopřejte ideálně 2 až 3 hodiny před spánkem. Pamatujte, že sacharidy je potřeba jíst hlavně v dopoledních hodinách a odpoledne už je ubírat.

Základem správného fungování organismu je i dostatečný pitný režim, který by se měl skládat hlavně z čisté vody.