Geoffrey Rush v roli Alberta Einsteina v seriálu Génius

Geoffrey Rush v roli Alberta Einsteina v seriálu Génius | foto: National Geographic Channel

Proč od nás utíkají reklamy? Může za to změna zákona o silničním provozu

  • 13
Obrat domácí filmové a televizní tvorby loni v Česku narostl, naopak proti roku 2015 poklesl v oblasti zahraničních zakázek a reklam. Vyplývá to z údajů Asociace producentů v audiovizi.

Proč se od nás cizí štáby znovu odvracejí, když už máme stabilní filmový fond včetně pobídek zaručujících návratnost části peněz utracených při zdejším natáčení? Podle producenta Radomíra Dočekala se ztráta týká hlavně reklam – činí pětinu – a může za ni změna zákona o silničním provozu.

„Rumunsko, Bulharsko či Slovinsko se rychle učí, my začínáme být pro partnery dražší, a přitom jim nemůžeme zaručit, že potřebná povolení k natáčení vyřídíme včas, takže musíme klienty odmítat,“ popsal Dočekal dopad nových pravidel o takzvaném záboru lokací.

„Úřad má na vyřízení čtyři týdny, reklama na celou výrobu jen tři a bez jistoty, že žádost vůbec projde, míří štáby jinam. Často s sebou berou naše specialisty, ale peníze utratí místo Prahy třeba v Lisabonu.“

Meziroční pokles reklamních produkcí činil 180 milionů, u zakázek 236 milionů korun, přestože se loni u nás točilo několik výpravných zahraničních seriálů jako Knightfall, Britannia a Génius.

Naopak obraty domácí tvorby dosáhly nejvýše od roku 2002, kdy asociace začala vytvářet statistiky podle dat svých členů. „Televizní díla mají díky trendu ČT a HBO vyšší ambice, a tudíž i rozpočty, rozvíjí se výroba pro internet,“ vysvětlil producent Vratislav Šlajer. Podle jeho kolegy Radima Procházky byl státní fond kinematografie štědřejší i k dokumentům. Jejich průměrný rozpočet se pohyboval mezi dvěma až třemi miliony korun a výjimečně se blížil deseti milionům.

Díky za Anděla Páně 2

Producent Michal Podhradský podotkl, že v animovaném oboru u nás filmový průmysl takřka neexistuje. „Po Krtkovi nyní i Pat a Mat či Hurvínek vznikají venku. Ročně vyjde ze škol na sedmdesát absolventů animace, ale většina z nich nemá uplatnění. Každý čtvrtý divák v Česku jde sice na animovaný film, jenže zpravidla na americký, čestnou výjimku představovali Lichožrouti.“

Fakt, že z 15 milionů návštěvníků kin si loni třicet procent připsaly české filmy, nás posunul na třetí místo v Evropské unii. Větší zájem o národní díla mají jen ve Francii a Británii. Ovšem našim číslům výrazně pomohl Anděl Páně 2.

Trailer k seriálu Genius: