Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš při rozhovoru s agenturou ČTK (31. května 2017) | foto: ČTK

Poslanci začali vyšetřovat úniky ze spisů, pozvou si Babiše i Přibila

  • 88
Poslanecká komise v úterý zahájila výslechy kvůli údajným únikům z policejních spisů. Zákonodárci chtějí prošetřit, jestli se k šéfovi ANO Andreji Babišovi nedostávaly informace z živých kauz. Toho si komise předvolá na některé z dalších sezení. V úterý vypovídal náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild a náměstek nejvyššího státního zástupce Igor Stříž.

„Chceme s nimi probrat, jak obíhají jednotlivé spisy, jak jsou chráněny proti případným únikům na veřejnost a jaká jsou kontrolní či kárná opatření proti tomu, aby se tak v praxi nestávalo,“ prohlásil před začátkem slyšení zástupců policie a žalobců předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

Kdo sedí v komisi

V poslanecké komisi zasedají kromě předsedy Plíška Jiří Štětina (Úsvit), Lukáš Pleticha (ČSSD), Radek Vondráček (ANO), Petr Kudela (KDU-ČSL), Josef Zahradníček (KSČM) a za ODS Marek Benda.

Vild s poslanci hovořil přibližně dvě hodiny. Debata podle něj probíhala v obecné rovině, kde jsou případná slabá místa z hlediska úniků.

„Nevím, jestli lze vůbec obecně zabránit únikům ze spisů. Snažil jsem se pánům poslancům vysvětlit, že největší slabinu vidím v lidském faktoru. Zájem o informace z trestních řízení samozřejmě stoupá tak, jak stoupá závažnost jednotlivých kauz. Tím roste tlak na policisty, kteří kauzy zpracovávají, a pak záleží na tom, jaké to jsou osobnosti,“ řekl Vild po sezení s komisí.

Po Vildovi s poslanci hovořil Stříž. Zákonodárce seznámil s tím, jak je omezen přístup jednotlivých státních zástupců a pracovníků administrativy do spisů, i s jejich kybernetickou ochranou. Připustil, že pokud se někdo ze státních zástupců informaci „vypustit“, jen stěží tomu lze zabránit. V minulosti ale takový případ podle Stříže zaznamenán nebyl. Babišovo jméno při výsleších obou mužů nezaznělo.

„Byli jsme seznámeni, jak je v policii a soustavě státních zastupitelství nakládáno s vyšetřovacími spisy, jak jsou zabezpečeny proti zneužívání, proti únikům na veřejnost a do médií,“ zhodnotil výslechy předseda komise Plíšek.

Komise poté sestavila seznam lidí, které si bude zvát na další zasedání, jež se budou konat každé úterý až do začátku září. Poslanci chtějí hovořit například s ministry vnitra a spravedlnosti Milanem Chovancem (ČSSD) a Robertem Pelikánem (ANO), policejním prezidentem Tomášem Tuhým, ředitelem GIBS Michalem Murínem, ředitelem Národní protidrogové centrály Jakubem Frydrychem a ředitelem NCOZ Michalem Mazánkem. Z žalobců si komise pozve nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou a jejího olomouckého kolegu Iva Ištvána nebo zástupce Advokátní komory.

Pozvánku od komise dostanou i dva hlavní aktéři zachycení na předmětných nahrávkách, předseda ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš a novinář Marek Přibil. Harmonogram výslechů ještě znám není, protože poslanci teprve zjistí, kdo a kdy se bude moci dostavit. „Příští úterý počítáme s výslechem zhruba pěti svědků,“ oznámil Plíšek. „Ten výčet nebude, myslím, konečný,“ naznačil.

Přibil chodil za Babišem s informacemi z vyšetřování

Vytvoření vyšetřovací komise schválili zákonodárci na popud ČSSD právě kvůli nahrávkám šéfa ANO Andreje Babiše, na nichž se baví s dnes již bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem o vyšetřování „živých“ případů (více o nahrávce zde).

Ze záznamu vyplývá, že novinář Přibil přišel Babiše seznámit se svými zjištěními v případech, které sledoval. Mluvil například o výslechu bývalého náměstka GIBS Dušana Brunclíka v souvislosti s kauzou Beretta. Podle Přibila však nešlo v této ani v jiné kauze o „živé“ spisy. „V tomto případě, když jsem hovořil o Brunclíkovi, šlo o výslech Brunclíka někdy z roku 2012 či 2013 a vůbec se netýkal Beretty, ale GIBSu,“ sdělil iDNES.cz Přibil. „Byl to uzavřený případ a výslech tehdy prováděl ÚOOZ,“ dodal s tím, že nahrávka je sestříhaná.

Redaktor na nahrávce spekuluje, že by materiály mohly uškodit politické konkurenci ANO včetně sociálních demokratů. „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanskej a něco před volbama,“ reaguje na to podle záznamu Babiš.

„Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat. Teď vypouští na veřejnost sestříhané nahrávky, kde jsem ale i tak velmi pasivní,“ vysvětloval po zveřejnění nahrávky předseda ANO a tehdy ještě ministr financí.

Záznamy se na internetu objevily během vrcholící vládní krize mezi ANO a ČSSD a přispěly k odvolání Babiše z vlády. Přibil v rozhovorech pro média odmítá, že nahrávky pořizoval on. Babišovi prý nijak uškodit nechtěl.

Špičková agentka Kleslová

Nahrávky Babišových rozhovorů s Přibilem zveřejňuje twitterový účet pod názvem Skupina Šuman. Svým názvem odkazuje na Julia Šumana, který ve svazcích StB figuruje jako řídící důstojník agenta Bureše. Pod tímto krycím jménem byl ve spisech veden údajně Babiš. Ten pravost dokumentů zpochybnil, letos v únoru mu v tom dal za pravdu Nejvyšší soud v Bratislavě (více zde).

Nahrávky zachycují krom debat o policejním spise i Babišovy vulgární komentáře ke koaličním partnerům. Na zatím posledním zveřejněném záznamu šéf ANO hovoří o politickém obchodu za zvolení Václava Havla prezidentem v roce 1989. Rozpovídal se rovněž o své bývalé spolupracovnici Radmile Kleslové, o níž tvrdí, že byla komunistickou rozvědkou trénovaná jako špionka (psali jsme zde).

5. května 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video