Čínské bojové lodě zamířily do Baltského moře. Zkoušely ostrou střelbu

  • 42
Skupina tří čínských bojových lodí pokračuje v plavbě na společné rusko-čínské manévry v Baltském moři. Aktuálně se pohybují v Severním moři, kde je v posledních hodinách doprovázela a sledovala nizozemská fregata.

Trojice čínských lodí je na cestě přes týden. Během plavby přes Středozemní moře si čínské námořnictvo vyzkoušelo ostré střelby z palubních zbraní na simulované malé námořní cíle.

Válečné lodě během cvičení „vypálily několik ran na mořské cíle“, zatímco posádka „použila ruční palné zbraně k zasažení blízkých cílů“, uvedla čínská tisková agentura ECNS.

Skupinu lodí tvoří jeden z nejmodernějších torpédoborců Che-fej s řízenými střelami, raketová fregata Jün-čcheng a podpůrná loď Luomaho.

V druhé polovině července se připojí k ruským plavidlům na společné manévry v okolí ruské militarizované exklávy Kaliningradu a později také u Petrohradu.

Cvičení pojmenované „Společné moře“ pak bude mít druhou fázi v září, kdy se naopak ruské lodě vydají cvičit s čínským námořnictvem do Ochotského a Japonského moře. Podobné manévry pořádají obě země od roku 2012. Cílem je podle čínské státní agentury Sin-chua „zlepšit koordinaci mezi námořnictvy při společných obranných operacích na moři“. Letošní manévry jsou prý zaměřené na společné záchranné mise a ochranu nákladních lodí.

Skupinu o víkendu během plavby Severním mořem eskortovala nizozemská fregata HNLMS Van Amstel. Informaci potvrdil velitel nizozemského námořnictva Rob Verkerk. „Van Amstel doprovázel čínskou skupinu (DDG-173, FFG-571 a AOR-964) během plavby Severním mořem. Relativně nová věc!“ uvedl.

Severoatlantická aliance už předem avizovala, že cvičení ve velmi citlivé oblasti Baltského moře chce pečlivě sledovat. „Samozřejmě, sledujeme všechna cvičení a vojenskou přítomnost v Baltském moři. Každá země má práva cvičit své síly, ale pro nás je důležité, aby se tak dělo v souladu s mezinárodními pravidly a závazky,“ uvedl už dříve k rusko-čínskému cvičení šéf Aliance Jens Stoltenberg.

Bezpečnostní analytici upozorňují, že jedním z hlavních dlouhodobých čínských vojenských cílů je vybudovat silné námořnictvo, které by nad rámec ochrany svých pobřežních vod bylo schopné operovat napříč světovými oceány.

Podobně v roce 2015 Rusko přizvalo Čínu na společné cvičení ve Středozemním moři. To ale čínští námořníci „poznali“ už předtím v roce 2012, když doprovázeli nákladní plavidla z Adenského zálivu a pak v roce 2014, kdy společně s ruskými, norskými a dánskými plavidly doprovázeli transporty syrských chemických zbraní určených ke zničení.

Původní informace čínských tiskových agentur hovořily o tom, že v sestavě pro cvičení na Baltu bude jiný z torpédoborců Čchang-ša. Ten však v doprovodu dalších tří plavidel čínské jižní flotily na přelomu června a července připlul do afrického Džibuti, kde Čína buduje svou svou námořní základnu. V následujících týdnech se bude plavit ve Středozemním moři. Na cestě má přitom několik zastávek včetně přístavu v Itálii.

, natoaktual.cz

Video