Rory McCann jako Sandor Clegane řečený Ohař. Záběr ze sedmé série seriálu Hra o...

Rory McCann jako Sandor Clegane řečený Ohař. Záběr ze sedmé série seriálu Hra o trůny | foto: HBO

V nejsledovanějším seriálu se hraje nejen o trůny, ale také o turisty

  • 22
Chorvatské historické město Dubrovník jako smyšlené Královo přístaviště či nezkrotná příroda Severního Irska pod vládou rodu Starků. Místa natáčení z koutů celého světa lákají již několik let fanoušky seriálu, aby je spatřili na vlastní oči. V neděli navíc startuje sedmá řada Hry o trůny, nejdražšího a nejsledovanějšího seriálu světa.

„Hra o trůny je specifická tím, že na zajímavých místech a destinacích v podstatě stojí. Figuruje tam mnoho pro cestovatele atraktivních oblastí,“ říká Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.

O to, aby jeden z nejsledovanějších seriálů světa lákal do národních parků a památkám turisty, se mimo jiné snaží i zájezdy „po stopách Hry o trůny“.

Chorvatská cestovní agentura Vetus Itinera se zaměřuje na zážitkové cestování a mezi její bestsellery patří právě zájezdy zaměřené na fanoušky seriálu.

Za takový jednodenní zážitek zaplatí zájemci 130 eur, tedy zhruba 3 400 korun. V nabídce jsou i pětidenní výlety nazvané stylově Zima přichází a Léto přichází, za které si agentura účtuje 1 172 eur (v přepočtu 30 600 korun). A ti největší nadšenci si ještě mohou koupit mezinárodní dvanáctidenní zájezd do Chorvatska, Severního Irska, na Maltu a na Island, který vyjde na 1 980 eur, v přepočtu přes 51 tisíc korun.

Klienty agentura láká na jedinečný zážitek s průvodcem, dopravou, vstupy do památek, kde natáčení probíhalo, a večeři ve stylu Hry o trůny. „Máme speciální průvodkyni, která je asi největším fanouškem seriálu na světě,“ tvrdí Franka Orebová, mluvčí agentury Vetus Itinera.

Stovky procent navíc

Od roku 2012, kdy se v Chorvatsku začalo natáčet, se počet cestovatelů po seriálových kulisách podle agentury zvyšuje, konkrétními čísly však svůj odhad nedoprovodila. „Podle internetové stránky TripAdvisor se však návštěvnost ve středověké pevnosti Klis zvedla o neuvěřitelných 579 procent. Proč to tak je? V seriálu se pevnost rozpíná nad městem Meereen, kde Daenerys Targaryen nějakou dobu vládne,“ myslí si o turistickém boomu v Chorvatsku Orebová.

Nejdražší seriály

Náklady na jeden díl

ER (Pohotovost) – 13 mil. USD
The Crown – 13 mil. USD
The Get Down – 11 mil. USD
Rome (Řím) – 10 mil. USD
Game of Thrones (Hra o trůny) – 10 mil. USD
Friends (Přátelé) – 10 mil. USD
Sense8 – 9 mil. USD

Zdroj: The Times

K památkám, které v posledních letech zaznamenaly stoupající návštěvnost, patří i španělský královský palác Alcázar v Seville. V seriálu mohli diváci prostory památky UNESCO vidět v páté sérii ve spojitosti s rodem Martellů. „Od roku 2014, kdy se v Alcázaru natáčelo, počet návštěvníků vzrostl,“ potvrzuje Manuel García z Royal Alcázar.

Do roku 2013 prošlo branami památky kolem 1,2 milionu návštěvníků za rok. Momentálně se návštěvnost pohybuje kolem 1,5 milionu turistů. García tvrdí, že se palác díky seriálu zviditelnil. „Především pro Ameriku, kde před odvysíláním dílů páté série nebylo toto místo tak známé jako v Evropě,“ říká. Dodává však, že nelze určit, zda za zvýšenou návštěvností stojí jen Hra o trůny. „Kvůli problémům na Blízkém východě je počet turistů ve Španělsku nejvyšší v historii.“

Podobně situaci vnímá i Chorvatka Ivona Bijač-Nikoličová, vedoucí oddělení komunikace turistického sdružení města Dubrovník.

Protiklad k záběrům z jihu Evropy (a severu Afriky) tvoří chlad Severního Irska, hlavního místa natáčení. Od roku 2010, kdy padla první klapka, pomohli tvůrci seriálu podle serveru BBC regionu ke 150 milionům eur (necelé čtyři miliardy korun).

Mládí vpřed

Turistické centrály zaznamenaly také proměnu věkové skladby turistů. „Jezdí sem o mnoho více mladých lidí než dříve,“ zdůrazňuje za Dubrovník Bijač-Nikoličová.

Diváckou základnu Hry o trůny totiž tvoří mladší ročníky. „Z fanouškovské stránky na facebookovém profilu víme, že nejdominantnější skupinou jsou muži ve věku 18 až 24 let, těch je přibližně 30 procent, hned za nimi muži ve věku 25 až 34 let a ženy 18 a 24 let,“ vysvětluje Pavla Brožková, mluvčí televizní stanice HBO, která seriál vysílá.

Podívejte se na upoutávku k nové řadě seriálu Hra o trůny:

21. června 2017

České turisty zatím podle vyjádření cestovních kanceláří Hra o trůny k výjezdu za hranice nepřiměla. Podle marketingového ředitele cestovky Alexandria se dá zájem spočítat na prstech jedné ruky. „Na našem trhu ještě tento fenomén příliš nefunguje. Je to spíše velmi okrajová záležitost. Na českou klientelu mají spíše vliv dokumentární filmy z destinací, popřípadě snímky typu Mamma Mia! a podobně,“ zmiňuje i Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR.

Vzhledem k tomu, že HBO slibuje už jen poslední řadu příběhu, budou si zřejmě muset Češi kvůli objevení fenoménu filmové turistiky počkat na jiný seriál.

Nejstahovanější seriál. Už pět let po sobě

Hra o trůny se již od roku 2012 drží na nejvyšší příčce žebříčku ilegálně nejstahovanějších seriálů na světě.

Nesmírnou popularitu seriálu dokazují údaje serveru TorrentFreak z loňského roku. Krátce po skončení jednoho z dílů šesté série sdílelo odvysílaný kus kolem 350 tisíců lidí a do osmi hodin už šlo o milion stažení na serveru BitTorrent. A číslo stále rostlo. „Jde o nejvyšší počet sdílení, který jsme tento rok viděli,“ píše TorrentFreak.

Z pohledu televizní stanice HBO, která drží veškerá práva seriálu, by si měli její zaměstnanci lámat hlavu, jak obrovskému nelegálnímu šíření dat zabránit. Jenže vše naznačuje, že na rozdíl od jiných studií HBO hon na piráty nepořádá. Spíš naopak, stanice se netají tím, že je ke svým „černým pasažérům“ tolerantní. Dokud se fanouškovská základna rozrůstá, nemá HBO důvod k nějakým tvrdým zásahům.

„Každá nová řada ve sledovanosti předběhne tu předešlou,“ potvrzuje Pavla Brožková, mluvčí společnosti HBO pro Evropu. Dodává, že s každou novou sérií roste i počet předplatitelů kanálu. Žebříčky ilegálního stahování bere vysílací stanice i jako zpětnou vazbu. „Dělá nám to dobré povědomí o značce Game of Thrones,“ dodává.

Těžko odhadnout, o jakou částku televizní stanice přichází. „Při takových kalkulacích se vychází z toho, že má jedno stáhnutí hodnotu, jako kdyby si člověk dílo půjčil z půjčovny,“ vysvětluje odborník na kybernetickou kriminalitu Vladimír Smejkal. Jedno stažení se podle něj oceňuje zhruba na 30 korun. V roce 2015 si show ilegálně stáhlo rekordních 14,4 milionu lidí. Škoda se tak dá odhadnout zhruba na 420 milionů korun.

I kdyby se HBO proti nájezdům internetových pirátů chtělo bránit, zůstává otázka, zda by uspělo. „Servery, kde se dají veškeré filmy a seriály stáhnout, podle mého názoru fungují alibisticky. Správci řeknou, že když je někdo upozorní, tak dílo smažou,“ říká Smejkal. Jenže video se ve většině případů objeví na stránkách do pár hodin znovu.

Z hlediska evropského práva může být trestně stíhán člověk, který autorská díla šíří. Jde o osoby, které na webové stránky obsah nahrají pro volné stažení. Současně však zákon umožňuje volné užití díla, to znamená stažení videa pouze pro svou potřebu.

„Bohužel to tedy legalizuje stahování. A člověk, který si například seriál stahuje, není postižitelný, přitom se vlastně jedná o krádež,“ dodává Smejkal.

Další otázka je, zda by náklady na protipirátské tažení nepřevýšily škodu, kterou „stahovači“ způsobí. Mít totiž logo HBO (čti reklamu) na začátku každého dílu seriálu, který v letech 2015 a 2016 sesbíral nejvíce cen Emmy a jehož krvavé scény glosoval mimo jiné i americký prezident, podle všeho představuje pro manažery i akcionáře stanice dostatečnou kompenzaci.