Na atol Bikini před lety pršely jaderné bomby, příroda se přizpůsobila

  • 113
Atol Bikini byl kdysi tropickým rájem. Před sedmdesáti lety však posloužil při testování amerického jaderného arzenálu. Nyní se na něj po mnoha letech vydali vědci. Překvapilo je, v jak dobrém stavu je místní fauna a flora. Atol byl přitom před lety prohlášen za takzvanou nukleární pustinu.

Atol Bikini byl v padesátých a šedesátých letech minulého století jednou z hlavních testovacích oblastí amerického jaderného programu. Na ostrůvku i v jeho bezprostředním okolí se v průběhu let odehrály desítky jaderných testů. V roce 1954 byla na atolu při testu Castle Bravo odpálena také vodíková bomba.

Jaderné zbraně: Testováno na lidech, zvířatech i Zemi

Na atol se v uplynulých měsících vydali vědci ze Stanfordské univerzity. Na místě je čekalo překvapení. Místo pustiny zde objevili životem kypící společenství. Podle profesora Steva Palumbiho zdejší biotop prokázal neuvěřitelnou odolnost. Vede si lépe i v porovnání s biotopem v černobylské oblasti, kde zvířata vykazují i dnes celou řadu mutací, jež jsou důsledkem silného ozáření, píše The Guardian.

Palumbiho tým objevil ve vodách kolem atolu hejna ryb, narazil zde na tuňáky i žraloky. Přímo v kráterech, které u atolu zbyly po explozích jaderných náloží, se dnes nacházejí korálové útesy o rozměru menších aut. Břehy pak obývají tisíce krabů palmových.

Právě na tento druh krabů se přitom výzkumníci zaměřili. Dožívají se totiž až šedesáti let a mnozí tak pamatují bezprostřední následky jaderného testování. Vědci na nich mohou dobře sledovat, jak ozáření ovlivňovalo stavbu jejich DNA. U ryb by takové sledování bylo zbytečné. Většina původní exemplářů už dávno uhynula, mladší populace je pak vystavena pouze malé radiaci.

Lidé se na atol zřejmě nevrátí

I když se zde daří zvířatům i rostlinám, lidé tu stále žít nemohou. Před testy americká vláda do širšího okolí vystěhovala všech 167 původních obyvatel atolu. I přesto mnozí z nich trpěli následky ozáření. Nyní sem čas od času zavítají pouze výzkumníci a správci jejich vybavení. UNESCO atol v roce 2010 zařadilo na svůj seznam chráněných území (více zde).

OSN o dva roky později vydala zprávu, ve které popisuje nezvratnou kontaminaci životního prostředí atolu. „Voda na atolu kvůli ozáření není pitná, plody moře jsou nejedlé a kontaminace půdy znemožňuje farmaření,“ stojí ve zprávě.

Původní obyvatelé atolu dlouho doufali, že se jednoho dne budou moci vrátit domů. Jejich čekání však bylo marné. Žádný z nich už nežije. Jejich potomci už po životě na odlehlém ostrůvku netouží.

Atol Bikini

Atol Bikini

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue