(Ilustrační foto) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hyundai žaluje bývalé dealery o další peníze, zatím chce šest milionů

  • 143
Tři roky od odchodu třetiny dealerů od českého zastoupení značky Hyundai čeká tuzemské soudy další vlna sporů. Hyundai Motor Czech, tedy HMCZ, což je distributor vozů, nikoliv výrobce z Nošovic, žádá nově po devíti bývalých prodejcích zatím přes šest milionů korun. Ti zaplatit odmítají.

V žalobě podané Rozhodčímu soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR se Hyundai domáhá peněz i za to, že prodejci sdružení ve Spolku autorizovaných dealerů a opravců automobilů značky Hyundai údajně uzavřeli zakázanou dohodu narušující hospodářskou soutěž. Dealeři, kteří byli nespokojeni s novými podmínkami automobilky, vozy přestali prodávat a vypověděli smlouvu.

Možný kartel a nekalé dohody přitom už ve stejném případě řešil antimonopolní úřad před třemi lety. „Distributoři sami požádali úřad o konzultaci, do jaké míry mohou kolektivně postupovat vůči společnému dodavateli, aby se nedostali do konfliktu se soutěžním právem. Šetření úřadu bylo následně ukončeno, zakázaná dohoda nebyla potvrzena, nebylo zahajováno správní řízení,“ řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Úřad podle výroční zprávy naopak loni řešil chování HMCZ ve vztahu k prodejcům a podmíněnost vyplácení bonusů za prodej vozů pojištěním u Uniqy, firma nakonec podmínky změnila.

Hyundai si v žalobě stěžuje, že náhlým koncem třetiny dealerů došlo k omezení konkurence mezi dealery, které ohrozilo postavení Hyundai na celém trhu. Současně chce od bývalých dealerů peníze za to, že těm, co zůstali, musel zaplatit v roce 2014 více na bonusech, celkem o téměř 31 milionů korun. V žalobě zatím požaduje po bývalých dealerech zaplacení nižší částky: 3,8 milionu korun za vyplacené bonusy za 2. čtvrtletí roku 2014 a 90 tisíc eur za podporu na obnovu distribuční sítě.

Už v dubnu Hyundai rozeslal bývalým dealerům předžalobní výzvy, v kterých požadoval přes 30 milionů po každém prodejci. Ti dlouhodobě odmítají, že by jakkoliv pochybili, a zaplatit odmítají.

MF DNES oslovila už v červnu s dotazem k žalobám společnost HMCZ, firma ale neodpověděla.

Stejný soud už jednou rozhodl v neprospěch korejské značky. V mezitímním rozhodnutí loni rozhodčí soud konstatoval, že HMCZ zneužil svého dominantního postavení. Hyundai neuspěl ani u dalších soudů, kde požadoval po bývalých dealerech různě vysoké částky. Z žalob v řádu desítek milionů korun mu soudy uznaly nároky jen řádově za statisíce korun.

HMCZ zatím uspěl jen s předběžným opatřením u Krajského soudu v Praze. To zakázalo spolku, a též osobně jeho šéfovi Bohumilu Bourovi, jednat se současnými prodejci Hyundai. Navíc mu uložilo, aby neposkytoval informace či sdělení týkající se sporu s HMCZ.

Podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podnikatelů Karla Havlíčka jde jen o zoufalý pokus Hyundaie odvrátit pozornost od podstaty věci, tedy zaplacení peněz, které má Hyundai naopak dealerům dlužit. „Jediné, čím se bývalí dealeři provinili, je to, že se ozvali, neboť podmínky dovozce byly likvidační, což se projevuje i ve stávající dealerské síti. Skutečnost je taková, že se nám ozývají další a další prodejci Hyundai a předkládají další důkazy, že HMCZ trvale zneužívá dominantního postavení,“ tvrdí Havlíček. Podle něj se asociaci ozývají už i stávající dealeři. „Všemi legálními prostředky zabráníme další likvidaci malých a středních firem, které se staly rukojmími nadnárodní společnosti,“ řekl Havlíček.

Hyundai se v červnu dostal v počtu registrovaných vozů na druhé místo za Škodu Auto, za celé pololetí mu patří třetí místo.

Protestní akce nespokojených dealerů (listopad 2011):

24. listopadu 2015