Kde se lidé koupali v krvi i bahně. Poznejte nejhezčí lázně Slovenska

S rozmachem wellness se posouvá i dnešní pojem lázeňství. Neustále přibývají nová a nová místa, která lákají za odpočinkem a relaxací spojenou s poznáváním okolní krajiny. To pravé lázeňství ovšem spočívá v léčebným zdrojích a ozdravných procedurách. Pokud hledáte obojí, vyrazte do Piešťan, patrně nejznámějších slovenských lázní.

Slovenské Piešťany jsou noblesní město ležící na nejdelší slovenské řece Váh pod západními svahy Považského Inovce. Lázeňské domy, luxusní hotely, prvorepublikové vilky, rozsáhlé a krásně udržované parky, to vše vás přesvědčí, že jste se ocitli v místech, kde není lázeňství pouze nedávný módní výstřelek, nýbrž dlouhodobá a pilně budovaná tradice.

Podivuhodné vody uherské

O životadárnosti zdejších přírodních zdrojů svědčí osídlení z dob hlubokého pravěku, kdy i lovec mamutů rozpoznal, že mu u téměř 70 °C horkých pramenů bude dobře.

A vskutku, punc výjimečnosti se s Piešťanami nese napříč věky. První písemná zmínka „O podivuhodných vodách uherských“ z roku 1549 není samozřejmě o ničem jiném, než o léčivých účincích zdejších koupelí.

Lázně v pravém slova smyslu se zde začínají budovat až na počátku 19. století po napoleonských válkách, kdy vzniká první klasický lázeňský dům s vanovými koupelemi.

Mezinárodní proslulost však Piešťanům přinesla až rodina Winterů na přelomu století 20. Z dnešního pohledu schopní manažeři dbali o rozvoj komplexně. Nejenže v lázních působili špičkový lékaři a odborníci, vyškolen byl i další personál.

Kromě kvalitního léčení dbali i na lázeňský život nesoucí se na společenské a kulturní vlně. Koncerty, výstavy, slavní hosté, ale i sportovní akce, to vše přetrvává dodnes a dotváří prestiž tohoto místa.

Lámání berlí

Přírodním bohatstvím Piešťan jsou minerální prameny a bahno. Minerálních pramenů je deset, mají teplotu 67 až 69 °C a během jednoho dne vydají více než tři miliony litrů léčivé termální vody.

Lamač berlí. Socha stojící u Kolonádového mostu symbolizuje motiv uzdravení.

Balneoterapie je jedna ze základních procedur pro pohybový aparát.

Obojí, prameny i bahno, vynikají vysokým obsahem síry. Základními procedurami je tedy pitná kůra, koupele v minerálních pramenech a balneoterapie – bahenní zábaly. Doplňkových procedur je však mnohem více.

Vše je zde zaměřeno na léčbu pohybového aparátu, bolavých kloubů, kostí, svalů, pojivových tkání a nervů důležitých pro řízení pohybu. Odtud tedy slavný symbol města – Lamač berlí, socha zosobňující uzdravení stojící u paty Kolonádového mostu.

To, co dělá pravé lázně je lázeňský život a odpočinek fyzický i psychický. Musí být pořád co dělat a musí to být lákavé. Lázně Piešťany v nabídce rozhodně nezaostávají.

Do zavazadla je vhodné přibalit tenisovou raketu, in-line brusle, golfové náčiní, kolo, v zimě lyže, snowboard, saně. Potěšit lze nejen své tělo, ale také zrak a sluch na koncertech, výstavách či sympoziích.

Vyražte do okolní krajiny

A když se člověk nabaží, pořád zbývá okolní krajina. Je krásná, mírná a se spoustou zajímavých cílů na dosah. Většinou k nim vedou cyklotrasy, takže kolo jako dopravní prostředek je více než vhodný.

Patrně nejoblíbenějším výletním cílem je Sĺňava, vodní plocha ležící v blízkosti města je rájem vodních sportů a rybářů. Takový výlet na lodičce nebo adrenalin na vodních lyžích je jistě slibné zpestření lázeňského pobytu.

Vodní nádrž Sĺňava je rájem vodních sportů, turistů, cyklistů, in-line bruslařů a rybářů.

Naleznete zde i krásné golfové hřiště.

Kolem vedou cyklostezky, kde potkáte nejen cyklisty, ale i in-line bruslaře. A pokud se budete chtít vydat dál, jen dobře. Jak už bylo řečeno, nabídka je pestrá. Do kolonky „musíte vidět“ můžeme jistě označit Čachtice, zříceninu hradu opředenou tajemnem své někdejší majitelky Alžběty Báthoryové, proslulé čachtické paní.

Za krvavou hraběnkou

Výlet do Čachtic je fajn trošku zpestřit. Nejlépe tedy bude, když z Piešťan vyrazíte do Moravan nad Váhom, nachází se zde Classic car muzeum a zejména mužům se pravděpodobně nebude chtít dále. Krásně nablýskané automobilové veterány polahodí oku a člověk by raději osedlal na cestu do Čachtic nežli své kolo.

Nedá se ale nic dělat. V rovinaté krajině je naštěstí i na kole pěkné svezení, takže vzhůru k dalšímu bodu, do Parku miniatur Podolí v Novém Mestě nad Váhom. V měřítku 1:25 a 1:50 si zde můžete prohlédnout více jak 60 nejslavnějších slovenských pamětihodností. Jistě najdete i čachtický hrad, abyste se dostatečně naladili a natěšili.

Byla, nebo nebyla Alžběta Bathoryová krvavou hraběnkou? Jistě víme jen to, že hrad Čachtice byl jejím sídelním místem.

Za necelých pět kilometrů si ho můžete prohlédnout v životní velikosti. Tyčí se na příkrém vrchu Považského Inovce a dává tušit svůj význam v dobách minulých. Sloužil jako strážní hrad západních hranic tehdejšího Uherska. Smutně známou souvislost s krvavou hraběnkou netřeba připomínat, právě legenda o krvavých koupelích uherské šlechtičny tento hrad proslavila.

Dnes oceníte zejména úchvatné výhledy na svahy Malých Karpat, na kopanice Myjavské pahorkatiny a Považského Inovce. Dalším bodem cyklovýletu je řeka Váh. Z Čachtic to vezměte do Považan a zde se napojte na cyklostezku sledující slovenskou nejdelší řeku. Ve směru proudu se po 15 km dostanete do Piešťan. V nohách budete mít téměř 50 km, ale terén je natolik přívětivý, že ani nebudete vědět, jak jste je zdolali.

Co stojí za povšimnutí

Kolonádový most od Emila Belluše je významnou funkcionalistickou stavbou z let 1930-1933, se sochou Lamače berlí od R. Kühmayera a lepty do skla od Martina Benky. Je globálním architektonickým unikátem a patří k nejdelším krytým mostům na Slovensku.
(viz foto 17 – Kolonádový most se sochou Lamače berlí patří k nejdelším krytým mostům na Slovensku. Zbudován byl ve funkcionalistickém stylu.)

Balneologické muzeum Piešťany je zaměřeno na historii slovenských lázní, ale najdete zde expozice archeologie nebo lidové kultury. Můžete zde obdivovat různé kolekce zdravotnických pomůcek z 19. století, historické obrazy a pohlednice a dokonce i pozůstalost M. R. Štefánika. Najdete zde unikátní nálezy ze starší doby kamenné.

Vodní nádrž Sľňava je nejznámější rekreační letní oblast v Piešťanech. Užijete si zde vyhlídkové plavby lodí, nejrůznější vodní sporty jako vodní lyžování, kanoistiku, windsurfing a jachting. Milovníci rybaření jistě ocení hojný výskyt kaprů, štik a sumců.

Čachtický hrad - zřícenina hradu Čachtice byla postavena již ve 13. stol. V 16. stol. proslul jako sídlo Alžběty Bathoryové, která údajně vraždila mladé dívky a koupala se v jejich krvi, aby zůstala stále mladá a krásná. Na počátku 18. století hrad vyhořel a od té doby jej již nikdo neobýval ani se nepokusil jej opravit. V současnosti jsou zříceniny volně přístupné a působí velmi romanticky. Z hradu se také naskýtají opravdu překrásné výhledy na okolní krajinu.
(viz foto 18 – Legendami opředený hrad Čachtice.)
Park miniatur Podolí - v expozici pod otevřeným nebem je v současnosti umístěno 68 modelů hradů, zámků, kostelů, chat a rozhleden.

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...