Jednal rychleji bagrem než papírem. Otec Babylonu Vajner je v síti pokut

  • 2
Do křížku s úřady se dostal „otec“ libereckého Babylonu Miloš Vajner. V lesích pod Ještědem buduje na ploše 13 fotbalových hřišť unikátní lesopark. O svém záměru ovšem zapomněl dát vědět veřejné správě. Teď se u něj střídají kontroly.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Vajner dostává pokuty a dokončení stavby se tak posouvá. Jeho sen, vybudovat pro děti pohádkový les, tak značně zhořkl.

„Už u mě byli čtyřikrát. Poslední návštěva úředníků proběhla před měsícem. Svoji kontrolu dokonce předem ohlásili s odůvodněním, že bude za účelem udělení pokuty. Podal jsem kvůli tomu stížnost na podjatost, ale věc je pořád na mrtvém bodě,“ podotkl Vajner.

Vajner: Bojím se, že dopadnu jako Vele na Grabštejně

„Mám teď nějaké další vize a netečnost úředníků mě brzdí. Nejvíc se bojím, že dopadnu jako Luděk Vele na Grabštejně a nařídí mi všechny atrakce odstranit. Tenhle špás mě stál už milion korun,“ posteskl si.

Miloš Vajner u nohou obra.

Lesopark Horka, nazvaný podle místního 569 metrů vysokého vrchu Mazova horka, nejvyššího bodu Kotelské vrchoviny, buduje Miloš Vajner už rok. Les protkal kilometry naučných stezek, na nichž mají děti hádat a luštit různé zábavné šifry. V dolní části parku postavil lanové centrum, labyrint ze smrčků a několik dřevěných chaloupek.

V další fázi chce podnikatel doplnit ještě toalety, rozhlednu a restauraci. Všechny zmíněné atrakce ale stojí v lese a Vajner se měl řídit lesním zákonem. A informovat měl odbor životního prostředí libereckého magistrátu, který vykonává přenesenou působnost státní správy.

„To jsem neudělal, byla to chyba. Podle lesního zákona přitom všechny úpravy v lese smím dělat, les byl zařazen jako příměstský se zvýšenou rekreační funkcí. Takže jediné, čeho jsem se dotknul, byla úřednická ješitnost,“ zkritizoval Vajner.

Nesplnil ohlašovací povinnost

Vedoucí libereckého odboru životního prostředí Jaroslav Rašín prohlásil, že zákonem se musí řídit každý a nelze si ho vykládat po svém. Ohlašovací povinnost prý Vajner nesplnil.

„Jednal rychleji bagrem než papírem. Přitom jsem ho asi před pěti lety, kdy mi svůj záměr oznámil, ústně informoval o tom, co musí všechno splnit. Nechápu, proč to neudělal,“ uvedl Rašín.

Lesní půda požívá ochrany a jakákoliv činnost na ní je možná jen se souhlasem úřadu. Vajnerovi by přitom souhlas udělili, jeho zásah do lesa nebyl až tak dramatický. „Je to spíš procesní pochybení, takže pokuta, kterou mu vyměříme, bude spíše výchovná, abychom ho nepoškodili. Jeho samotný lesopark nám totiž jinak nevadí,“ vysvětlil Rašín.

Třicetimetrový betonový obr úřadům nevadí

Paradoxní je, že součástí Vajnerova parku je třicetimetrová socha obra, který hlídá vstup do areálu a padlo na ni třicet tun betonu a několik tun oceli. Ta ale úřadům nevadí, neboť nemá žádné základy.

Rašín však dodává, že jakmile začne Vajner budovat například toalety nebo zmíněnou restauraci, bude muset mít povolení ještě stavebního úřadu. „Prostě nelze jen tak přijít a něco si postavit v lese, byť třeba vlastním. Lesní půda je součástí našeho národního bohatství a musí se s ní nakládat v mezích zákona,“ dodal úředník.

Na stavbu parku si Vajner najímá jen vlastní zaměstnance, což snižuje jeho náklady. Na zisk dotací prý ani nepomýšlí, i když by s nimi dokončil projekt mnohem rychleji.

Miloš Vajner, jehož nejznámějším dílem je hotelový komplex Babylon v Liberci, se z ostatních podnikatelských aktivit stáhl. Zabývá se už jen svým golfovým hřištěm a lesoparkem v Rozstání.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz