Třem nejvíce postiženým krajům vláda pomůže částkou 42 miliard

  • 37
Pomoc, která má oživit tři kraje nejvíce postižené těžbou a restrukturalizací průmyslu, tedy Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský, schválila v pondělí vláda Bohuslava Sobotky. A nejde přitom o „drobné“. Do těchto krajů má během tří let směřovat finanční injekce okolo 42 miliard korun.

Plán na restrukturalizaci Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje si letos vyžádá 6,1 miliardy korun, 11,4 miliardy v příštím roce a přes 25 miliard v roce 2019.

Sobotka již dříve mluvil o tom, že propast mezi těmito kraji a zbytkem republiky se zvětšuje. Jde o pomoc krajům, které byly zasaženy útlumem těžby uhlí, což mělo dopad na jejich konkurenceschopnost, životní prostředí či sociální oblast.

10.července 2017 v 11:42, příspěvek archivován: 10.července 2017 v 12:30

Vláda schválila Akční plán Strategie restrukturalizace Ústeckého, Karlovarského a MSK kraje. Podpoří rozvoj těchto regionů.

„Důležité je schválit plán ještě dříve, než bude vláda jednat o podobě zákona o státním rozpočtu na příští rok, aby se tam tyto priority mohly zohlednit,“ řekl už dříve premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Jde nejen o odstranění starých ekologických škod, následků těžby, ale i o zlepšení dopravní infrastruktury, aby tyto kraje byly zajímavější pro zahraniční investory.

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala rozhodnutí vlády uvítal. „Věřím, že program významným způsobem přispěje ke zvýšení životní úrovně i ke zvýšení konkurenční schopnosti těchto tří krajů, které kdysi v minulosti hrály významnou úlohu při tvorbě HDP,“ řekl.

Máme vůči těmto krajům dluh, řekla Šlechtová

„Vláda České republiky má dluh vůči těmto třem krajům. Byly to těžební kraje, velký průmysl tam byl a nakonec po odchodu velkých zaměstnavatelů, ať už je to těžební průmysl, nebo Armáda ČR, tam lidé nemohou najít práci a to si myslím, že je hlavní cíl této restrukturalizace krajů,“ řekla v pondělí novinářům ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová. Půjde o 65 konkrétních opatření, na které podle ní nemají kraje peníze.

Jednotlivé kroky se týkají pracovních sil, výzkumu a inovací, životního prostředí, podnikání, zadluženosti obyvatel či vzdělávání, a to s ohledem na specifika jednotlivých regionů. „Mezi návrhy hlavních opatření patří například odstraňování ekologických škod, problematika těžby lithia v Karlovarském a Ústeckém kraji nebo regenerace starých průmyslových areálů,“ uvedla již dříve Šlechtová.

„Projekty nejsou na pouhý rok. Počítám, že i další vláda bude mít zájem o tento materiál a bude v tom pokračovat,“ uvedla v pondělí ministryně. Jako příklad toho, do čeho také peníze půjdou konkrétně z jejího ministerstva, zmínila demolice zchátralých, vybydlených domů.

„Pokud se něco neudělá, ty kraje budou klesat dál a dál,“ uvedl ministr životního prostřední a vicepremiér za ANO Richard Brabec.

„Připadá mi to jako klíčová věc. Já žiju v jednom z těch krajů. Za posledních dvacet let odešlo z Moravskoslezského kraje 80 tisíc lidí,“ řekl po jednání vlády ministr zahraničí a volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek. „Věřím, že vlády, které přijdou po nás, v tom budou pokračovat,“ dodal Zaorálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video