Na přehradě Hracholusky museli při kontrolách dýchat i „řidiči“ šlapadel

  • 219
Policisté a správci plavební správy ve čtvrtek kontrolovali lodě, loďky a šlapadla na přehradě Hracholusky na Plzeňsku. Dopoledne žádného opilého kapitána neodhalili. Pokud člověk pod vlivem řídil třeba jen šlapadlo, projížďka by ho mohla vyjít až na 100 tisíc korun.

Celý čtvrtek policisté křižují na motorovém člunu přehradu Hracholusky na severním Plzeňsku. Ta je oblíbenou rekreační oblastí s množstvím kempů a stovkami chat. Kromě lodí a plavidel všech možných typů policisté a správci vodní cesty hlídají i plavce, potápěče nebo rybáře.

Překvapený z kontroly byl Robert Landa. S rodinou se projížděl na šlapadle jen kousek od břehu, když k němu přijel policejní člun. Vzápětí šlapadlo zajistil Michal Kudláček ze Státní plavební správy tak, aby nemohlo odplout.

Z břehu bylo vidět, jak policista vytahuje tester, a muž obsluhující kormidlo šlapadla do něj musí dýchat, jako při silniční kontrole.

„Od mala jezdím na vodu, vím, že tam se pilo hodně. Ale že mě budou kontrolovat na šlapadle 15 metrů od břehu, to jsem nečekal. Vždycky se mluvilo o kontrolách vodáků,“ podivoval se Robert Landa, když po chvíli se šlapadlem přirazil na pláž. Jedním dechem dodal, že jako vodák ví o zákonu zakazující jízdu pod vlivem alkoholu na lodi.

V průběhu dopoledne policisté a plavební správa zkontrolovali asi 10 plavidel, podle policejní mluvčí Markéty Fialové nezjistili žádný problém.

Kromě alkoholu se kontroluje i bezpečnostní vybavení lodí

Čtvrteční kontroly jsou součástí celorepublikové červencové akce zaměřené na rekreační nádrže a vodní plochy. Kontrolory zajímá mimo jiné i to, zda vůdci motorových lodí mají potřebná oprávnění k jejich řízení a plavidla odpovídající vybavení, například hasicí přístroje nebo záchranné prostředky.

Na Hracholuskách kromě výletních lodí mohou jen motorová plavidla s výkonem do 10 kilowattů a jezdí rychlostí kolem 10 až 12 kilometrů za hodinu. Například vodní skútry na Hracholusky nesmějí. „I za porušení zákazu vodního lyžování můžeme na místě udělit blokovou pokutu až pět tisíc korun,“ upozornila policejní mluvčí Markéta Fialová.

Ještě mnohem dráž může vyjít projížďka na loďce nebo šlapadle, když plavidlo řídí opilý nebo zdrogovaný. „Takový případ se řeší ve správním řízení, sankce může být až 100 tisíc korun,“ varoval Michal Kudláček ze Státní plavební správy Praha.

Bezpečnostní opatření nazvané Voda 2017 se koná na vodních plochách po celé České republice, a zvýšené kontroly budou minimálně po celý červenec.