Za přijetí úplatku 42 milionů korun dostal Novák nejprve u chomutovského soudu dvouletou podmínku. Odvolací krajský soud byl výrazně přísnější. Nováka poslal na čtyři roky do vězení. K tomu Novák dostal pokutu pět milionů, kterou obratem zaplatil. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vydání exsenátora Nováka se dál protahuje, Německo chce další informace

  • 25
Vydání bývalého senátora Alexandra Nováka do České republiky se dál protahuje. Informace, které česká strana poskytla k jeho kauze, totiž příslušnému německému státnímu zastupitelství nestačí. Vyžaduje další. O vydání Nováka, který v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací, se tak ani tento měsíc zřejmě nerozhodne. Novák už je v německé vazbě déle než půl roku.

Bývalého politika zadržela německá policie loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývají (více o zadržení Nováka čtěte zde). Protože Novák, který má německé občanství, odmítl zjednodušené řízení, musí vrchní zemský soud ve Frankfurtu posoudit přípustnost jeho vydání do Česka.

Očekávalo se, že tak soud učiní začátkem května, tehdy si ale z Česka vyžádal další podklady. Ani ty ale nestačí vrchnímu státnímu zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem, které nyní požaduje další informace. Vzhledem k tomu, že je bude nutné nechat přeložit a dát zúčastněným prostor se k nim vyjádřit, nerozhodne zřejmě soud o přípustnosti vydání dříve než v srpnu, sdělila v úterý jeho mluvčí Gundula Fehnsová-Böerová.

Obvinění bývalého senátora se týká manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno přes 20 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Jedenašedesátiletý Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí více než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.

15. srpna 2014

To, že je Novák německým občanem, by jeho vydání do Česka bránit nemělo. Německé ministerstvo spravedlnosti obecně uvádí, že vydání trestně stíhaných německých občanů do dalších zemí EU je možné při splnění několika podmínek. Zásadní je, do jaké míry se daný čin váže k zemi, která o vydání žádá. Roli hraje i to, zda čin podstatným způsobem nesouvisí s Německem a také možnost odpykat si případný trest vězení ve spolkové republice.

21. června 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue