Ilustrační snímek | foto: Reuters

V Německu je 10 tisíc salafistů, hrozí další útoky, míní tajná služba

  • 419
Německá kontrarozvědka počítá s dalšími teroristickými útoky islamistů v zemi. Loni jich zaznamenala pět, dalších sedm pokusů ztroskotalo nebo se jim podařilo zabránit. Počet salafistů, tedy islámských fundamentalistů, v Německu se zvýšil na 10 100.

Aktuální informace sdělil na úterní tiskové konferenci v Berlíně šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen.

Evropa podle Maassena zažívá od začátku roku 2015 dosud nepoznanou vlnu islámského terorismu, když ji za tu dobu zasáhlo nejméně 29 útoků. Pět z nich se loni odehrálo v Německu, včetně útoku na vánoční trh v Berlíně, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných (všechny články o útoku najdete zde).

Podle Maassena se přitom nebezpečí dalších útoků rozhodně nesnížilo, což souvisí i s větší ochotou islamistů používat násilí. Ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) v této souvislosti hovořil o citelném posunu od islamismu k džihádismu.

Průlom: Berlín vyhostí do Afriky dva islamisty narozené v Německu

„Musíme vycházet z toho, že je v Německu třeba počítat s dalšími útoky ze strany jedinců nebo teroristických komand,“ poznamenal ke stávajícímu nebezpečí Maassen.

De Maiziére připomněl opatření, která Německo kvůli možným útokům přijalo, a uvedl, že ve spolkové republice nikdy ve vazbě nebo před soudem nebylo tolik islamistů jako nyní. Považuje to za pozitivní vývoj. Množí se také informace o možných přípravách útoků z řad veřejnosti. Loni jich německá kontrarozvědka dostala 1 100, v roce 2013 jich bylo jen 103.

Německý ministr vnitra v úterý vyjádřil přesvědčení, že i když k násilí připravení islamisté představují vážné nebezpečí, nejsou ohrožením pro stabilitu a demokracii spolkové republiky. Je ale důležité, aby to tak i zůstalo, podotkl.

Počet salafistů, z nichž se podle de Maiziéra v Německu rekrutuje drtivá většina útočníků, od roku 2015 do roku 2016 vzrostl o 1 350. Ve výroční zprávě za loňský rok jejich počet Spolkový úřad na ochranu ústavy vyčíslil na 9 700, aktuálně hovoří už o 10 100.

Tajné služby nyní registrují zhruba 680 islamistů, kteří by podle nich mohli spáchat útok. Aby jejich sledování bylo jednodušší, má Spolkový kriminální úřad (BKA) vytvořit novou centrálu, která se bude na sledování těchto extremistů specializovat.

Bojovat za Islámský stát do Sýrie a Iráku zatím podle Maassena z Německa odjelo 930 lidí, 20 procent z nich jsou ženy. Počet výjezdů se ve srovnání s předchozími lety výrazně zpomalil, což souvisí i s tím, že IS ztrácí území. V bojích za IS zemřelo nejméně 145 lidí z Německa, část z nich i při sebevražedných útocích.

Ve Švédsku extrémně přibylo islamistů, nebezpečných není moc

Podstatně rychleji přibývá radikálních muslimů ve Švédsku. Nyní se jich v severské zemi nachází zhruba dva tisíce, což je desetkrát více než v roce 2010, informovala agentura AFP. Pouze u hrstky z nich však hrozí, že spáchají nějaký násilný čin, řekl v pondělí šéf švédské bezpečnostní policie.

Dvě třetiny z 3 000 extremistů inklinujících k násilnému jednání, které registruje švédská bezpečnostní policie Säpo, patří k islamistickému hnutí. Přibližně 300 dalších odešlo od roku 2012 do Sýrie a Iráku, 140 z nich se vrátilo a zhruba 50 jich v zahraničí přišlo o život.

„Je nezbytné, aby každý Švéd zastavení tohoto trendu chápal i jako svou odpovědnost,“ řekl šéf bezpečnostní policie Anders Thornberg v rozhovoru s agenturou TT. Obrovský nárůst počtu náboženských extremistů Thornberg přičítá propagandě teroristické organizace Islámský stát, která sjednotila různé skupiny radikálních islamistů.

Švédsko se stalo terčem teroristického útoku letos v dubnu, kdy uzbecký radikál Rakhmat Akilov, který v zemi žádal o azyl, najel kamionem do davu na pěší zóně ve Stockholmu a zabil pět lidí (více čtěte zde).

Několik Švédů bylo též v posledních letech vyšetřováno ve spojitosti s teroristickými útoky spáchanými jinde v Evropě. Například Osama Krayem byl zatčen kvůli tomu, že se údajně podílel na útocích spáchaných 13. listopadu 2015 v Paříži a loni 22. března v Bruselu.

Video z obchodního domu v Mnichově, kde střílící útočník zabil 9 lidí (7/2016):

22. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video