Vizualizace projektu Rezidence park Kavčí hory, který má vyrůst na Pankráci....

Vizualizace projektu Rezidence park Kavčí hory, který má vyrůst na Pankráci. Developer počítá třeba se zelenými střechami. | foto: Central Group

Prázdno na Pankráci zaplní tři věžáky. Zkazí panorama Prahy, míní odpůrci

  • 186
Obytný komplex s věžáky o 22 podlažích chce příští rok začít stavět developer na Pankráci, nedaleko místa, kde roste více než stometrové Véčko. Ochránci historického centra Prahy se bojí narušení jeho scénické polohy, projekt je podle nich už za hranicí, kde UNESCO souhlasilo s výškovou výstavbou.

V prostoru mezi ulicemi Pujmanové a Na Klaudiánce mají podle dokumentace pro řízení o vlivu na životní prostředí, kterou společnost před několika dny předložila, vyrůst tři 68 metrů vysoké věžáky a pět menších bytovek. Nabídnou 360 bytů, což je skoro třikrát tolik, než nyní rostoucí Véčko.

„Z desítky návrhů předních českých architektů zvolila nezávislá odborná porota v architektonické soutěži jednoznačně projekt architekta Josefa Pleskota jako ten, který nejlépe doplní pražské panorama a naplní logické funkční využití,“ uvedla mluvčí Central Group Markéta Fialková.

V přízemí domů mají vzniknout obchody, kavárny a služby. Byty zaberou 82 procent rozlohy projektu, což znamená překročení šedesátiprocentního stropu stanoveného územním plánem. Firma proto hodlá stavební úřad žádat o povolení stavby na základě takzvané výjimečné přípustnosti.

„Podle našeho názoru nemá již opodstatnění lpět na dodržení dvacet let starých limitů. Kanceláří a obchodů je kolem přebytek a převažující rezidenční funkce výrazně méně zatěžuje okolí dopravou,“ dodala Fialková.

Věže jsou k Hradu natočené užšími stranami

Projekt vznikne na pozemku na okraji velkého centrálního parku, o kterém historička Kateřina Bečková z Klubu za Starou Prahu před časem v rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že je už mimo plochu takzvaného Pentagonu, kde UNESCO připouštělo vznik staveb až 70 metrů vysokých.

Pokud vyrostou nově plánované věžáky, naruší podle Bečkové panoramatický pohled na město. „Na pankrácké hraně se vznik výškových staveb vůbec nepředpokládal,“ podotkla s tím, že ochranné pásmo památkové rezervace je stanovené právě proto, aby v něm výškové stavby nevznikly (více čtěte zde).

Rezidence park Kavčí hory

  • Vyroste na pozemku v sousedství nejvyšší pražské budovy City Tower (stavěné pro Československý rozhlas) a areálu České televize.
  • Plánovaná rozloha všech ploch je 64,5 tisíc metrů čtverečních, tři tisíce metrů čtverečních je určených pro obchod, služby a gastronomii.
  • Central Group by chtěl začít stavět příští rok, hotovo by mohlo být v roce 2021.
  • Má nabídnout 366 bytů a 508 parkovacích stání.

Zdroj: Dokumentace pro řízení EIA

Předložené panoramatické zákresy ukazují, že při pohledu z náplavky na Vyšehrad věžáky zpoza kopce vyčuhovat nebudou. Pokud se však pozorovatel rozhlédne od Hradu, situace bude jiná.

„Věže jsou vytvořeny tak, aby při pohledu z Pražského hradu panorama narušovaly co možná nejméně – do pohledu z historických míst jsou natočeny svými užšími bočními stranami,“ vysvětlila Fialková.

Společnost tvrdí, že na názor UNESCO dbala od počátku. Domnívá se, že organizace připouští stavby do 70 metrů i na dotčených pozemcích. Navíc upozorňuje, že její doporučení nejsou závazná. „Podle nás je třeba panorama na pražské Pankráci, které dnes tvoří tři vykotlané zuby výškových budov, doplnit a rozvolnit směrem k výškové budově České televize, což projekt přesně naplňuje,“ řekla iDNES.cz.

Institut plánování a rozvoje (IPR), který se na pořádání architektonické soutěže podílel, považuje návrh za kvalitní. Měřítko Prahy podle vyjádření ředitele nijak nezmění, protože věžáky už v oblasti stojí. „Nemyslíme si, že by město jakkoli poškozoval,“ uvedl ředitel Ondřej Boháč.

IPR: Praha je mimořádně přísně chráněná

Developer pozemek koupil v roce 2012 spolu s projektem, pro který již bylo vydáno stavební rozhodnutí, čili stavět mohl hned. „Původní projekt nebyl příliš dobrý, developera se však podařilo přesvědčit k tomu, aby s realizací počkal a formou architektonické soutěže vybral lepší návrh,“ připomněl Boháč.

Upozornil, že Praha je oproti jiným evropským metropolím chráněná mimořádně přísně. „Ochranné pásmo Pražské památkové rezervace je v zastavěném území vůbec největší na světě, má 9947 hektarů. Naproti tomu Řím má jen 1485, Paříž 365 a Salzburg 703 hektarů,“ vyjmenoval Boháč.

Podle něj má s výškovými stavbami na Pankráci problém jen část památkářů sdružených v organizaci ICOMOS, která patří k nejkonzervativnějším. „Koncept Pankrácké kupy vznikl mnohem dříve, než byla Praha zapsána na seznam UNESCO – o tom, že na Pankráci vnikne uzavřená kompozice výškových budov, se mluví od 60. let,“ dodal ředitel.

Historička: UNESCO milerádo Prahu vyškrtne, jestli si bude dál koledovat

Právě organizace ICOMOS podala kvůli projektu podnět Centru světového dědictví (WHC), které následně požádalo o vysvětlení české ministerstvo kultury.

„WHC a ICOMOS chtějí prověřit skutečnost, zda tyto výškové stavby mají vliv na výjimečnou světovou hodnotu statku světového dědictví – Historického jádra Prahy, zejména zda respektují doporučené výškové limity pro zástavbu na tomto území,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Debat se kromě resortu kultury účastní také pražský magistrát a vedení Prahy 4. Záležitost však zatím nebyla uzavřena.

„Souhlas jsme developerovi nevydali. Usnesením rady jsme stanovili podmínku, aby výška navrhované zástavby dodržela výškovou hladinu dle doporučení UNESCO. Na výše uvedené podmínce trváme a v dalších řízeních budeme trvat,“ dodal starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.

Prostor chystané výstavby projektu Rezidence park Kavčí hory.

Prostor chystané výstavby projektu Rezidence park Kavčí hory.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Mrakodrap na Pankráci čeká na první nájemníky:

21. ledna 2017