(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Žen ve vězení strmě přibývá. Nejčastěji sedí zlodějky a podvodnice

  • 204
Lidí za mřížemi v Česku přibývá. Ačkoli v absolutních číslech stále výrazně převažují muži, nárůst vězeňkyň je výrazně strmější. V posledních letech jejich počet ročně stoupá o více než dvacet procent. Ženy ve vězení končí nejčastěji za krádež či podvod. V žádném typu trestných činů však co do množství nepřekonávají muže.

V českých věznicích je dlouhodobě hlava na hlavě. Drtivou většinu lidí v celách tvoří muži, kterých je v současnosti necelých 21 tisíc. Na přeplněnosti věznic však mají v posledních letech čím dál větší podíl také ženy pohybující se za hranicí zákona.

Aktuálně jich za mřížemi přebývá podle Vězeňské služby necelých sedmnáct set, před čtyřmi lety to bylo jen devět set. Počet vězeňkyň tak za čtyři roky vzrostl o 81 procent, zatímco počet mužských vězňů pouze o 31 procent.

Takhle trénují ženy ve vězení během výkonu trestu:

Seriál iDNES.cz

Zločin a trest

Další články o vězeňství, bezpečnosti a kriminalitě najdete v našem seriálu z března a dubna 2017.

Nutno podotknout, že nižší počty lidí v celách před čtyřmi lety způsobila zejména velká amnestie končícího prezidenta Václava Klause (tehdy se dostalo na svobodu asi 600 žen). Výrazně nižší počet vězeňkyň byl v Česku oproti současnosti i před deseti lety, kdy jich bylo zhruba tisíc. Dlouhodobě jich tedy přibývá - v posledních letech ročně přibližně o dvě stě.

„Pravděpodobným vysvětlením je, že se uplatňuje koncepce příležitosti. Podle této teorie se u žen rozšířilo životní pole a tím i příležitosti k páchání majetkové trestné činnosti, ale třeba i podvodu a dokonce i korupce. Ženy v tomto začínají dohánět muže. Zatímco dřív se nedostávaly do takových pozic, dnes nemusí sedět doma, působí ve stejných profesích jako muži a všeobecně to zvyšuje jejich příležitost,“ komentuje statistiky policejní psycholožka Ludmila Čírtková. „Ztráta limitů a určitý úpadek morálních hodnot je faktor dost silně přítomen u mužů i žen,“ dodává.

Žen ve věznicích každým rokem přibývá. Pouze v roce 2013 počet vězeňkyň kvůli prezidentské amnestii výrazně klesl.

Jak muži, tak ženy se nejčastěji za mříže dostávají kvůli krádežím (například loni v celách sedělo 8 137 zlodějů a 670 zlodějek). Ženy dále bývají často odsouzené za neoprávněné držení platební karty, podvod a maření úředního rozhodnutí.

V ženské věznici hraje Katr band. Kapelu tvoří vězeňkyně, často se mění

Násilné trestné činy jako loupeže, porušování domovní svobody či vraždy, jsou u nich narozdíl od mužských vězňů mnohem méně obvyklé. Největší rozdíl je u kategorie znásilnění: loni bylo za tento trestný čin za mřížemi 538 mužů a čtyři ženy.

„Dlouhodobě jsou muži daleko častějšími pachateli, ale i oběťmi násilí,“ říká Čírtková s tím, že převaha mužských obětí násilí se týká pouze veřejného prostoru. V souvislosti s domácím násilím tvoří většinu obětí ženy.

A proč ženy nepáchají násilné trestné činy tak často jako muži? „Ženská agrese je trochu jiná. Typické pro ni je, že se odehrává v nejbližším sociálním okolí a obvykle je způsobena ztrátou kontroly. Kdežto u mužů je motivována často tím, aby kontrolu získali. Neomezuje se pouze na nejbližší sociální okolí, ale odehrává se i ve veřejném prostoru, v souvislosti se zaměstnáním nebo volnočasovou aktivitou. Roli určitě hraje i socializace a rozdílné rolové očekávání od mužů a žen,“ vysvětluje Čírtková.

Podívejte se na ženskou věznici v Drahonicích:

3. července 2017

Vězeňská služba řeší, kde množící se odsouzení složí hlavy

Každoroční nárůst počtu odsouzených začíná narážet na limity českého vězeňského systému. „Problém ubytovacích kapacit se řeší komplexně v rámci celé Vězeňské služby, snažíme se rozšiřovat ubytovací kapacity v rámci stávajících věznic,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí Vězeňské služby Gabriela Pohlová.

Ve většině věznic tak v současnosti není možné dosáhnout ideálního standardu čtyř metrů čtverečních prostoru na jednoho odsouzeného či odsouzenou. Stačit musí tři metry čtvereční.

Dosud jediná čistě ženská věznice byla ve Světlé nad Sázavou na Vysočině (loni v ní přebývalo devět set vězeňkyň). Kvůli nedostatečným kapacitám tento týden přibyla znovuotevřená věznice v Drahonicích, která v minulosti sloužila jako mužská věznice a poté jako uprchlické zařízení (více čtěte zde). Odsouzené ženy jsou i ve věznicích v Ostravě, Opavě či pražské Ruzyni.

„Ženské věznice oproti mužským věznicím nemají obecně žádná specifika. Způsob uspořádání věznic a jejich fungování je v základu stejný pro všechny věznice a vazební věznice,“ vysvětluje Pohlová. „Plánuje se otevření objektu Poštorná (Věznice Břeclav),“ dodává. Zda se bude jednat o mužskou, ženskou či smíšenou věznici však podle ní zatím není jasné.

Ředitel věznice na plzeňských Borech Petr Vlk v Rozstřelu iDNES.tv:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue